Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak zachęcić bluszcz pospolity do wspinania się po metalowym

Post »

LilaRose pisze:Ja mam posadzony bluszcz co 120 cm. Po trzech latach jest już na górze metalowej siatki(czyli też ok. 120 cm) i pędy sąsiadujących ze sobą roślin zetknęły się. Szacuję, że za 5- 6 lat szczelnie pokryje siatkę. Sadziłam 30 cm. sadzonki.
Witam. Nie ma znaczenia, jak go posadzisz - szkoda pieniędzy na sadzonki, jeśli je kupujesz. Po prostu, kiedy już zacznie wypuszczać długie pędy wystarczy zrobić płytki rowek wzdłuż ogrodzenia i przysypać ziemią. Potem podlewać i bez problemu się ukorzenią. Ja w ten sposób upiększyłem wszystkie swoje "gołe" ściany i ogrodzenia z jednej porządnej sadzonki. Musisz tylko zaplatać rosnące pędy wokół oczek siatki, prętów - w ścianie lub ogrodzeniu betonowym daj małe KSM-y i podwiązuj - tylko "oczko" musi być luźne - pędy oczywiście zgrubną.

Kiedy pędy "idące" po ziemi się ukorzenią (wystarczy spróbować podnieść - jak stawi opór, to ma korzenie) delikatnie wyrwij z ziemi - część z korzeniami w dołek i przysyp ziemią - regularnie podlewaj i masz własne sadzonki.
Można też obcięte pędy wstawić do wody i większość puści korzenie - pora roku jest tu obojętna.

Dotyczy to raczej większości bluszczy ; mam ich 5 rodzajów i wszystkie ukorzeniam w ten sposób. Sadzę szczepki
od wiosny do jesieni z wynikiem 9 na 10.
Na drugim zdjęciu jest bluszcz "puszczony" po betonie, siatce i wygląd szczepki ; tyle korzenia wystarczy, żeby się przyjęła.

Powodzenia :D :D :D


Obrazek Obrazek
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
KamilD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2014, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Witam,

Moje podwórko szpeci ściana budynku gospodarczego - pustak, cement i jeszcze raz pustak. Chciałbym posadzić bluszcz, aby za jakiś czas ładnie pokrył ten mur. Tylko jak to zrobić? Ściana ma ok. 17 metrów długości i z jakieś 10 wysokości, jest chropowata. Ile sadzonek musiałbym zakupić? Jak sprawić, aby równomiernie pokryły ścianę? Czytałem, że pierwszy rok powinno się zadbać, aby roślina się wzmocniła, a nie od razu puszczać ją do ku górze. Swoją drogą, czy bluszcz sam się "wespnie" czy trzeba mu pomóc konstrukcją? Jestem zielony :D dlatego proszę o zrozumienie i bardzo łopatologiczne tłumaczenie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Szybko zarośnie winobluszcz trójklapowy( nie mylić z pięciolistkowym), nie potrzebuje podpór, liście na zimę opadają.Ale trzeba mieć do niego zdrowie i długą drabinę.U mnie zrósł w ciągu trzech lat, potem zaczął włazić na dach, to bestia ;:219
KamilD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2014, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Hm, a inny, zimozielony? Niestety, część ściany zarastają modrzewie i chyba nie muszę tłumaczyć, że na zimę robi się z krajobrazu piękna budowla z pustaka, niczym niezakryta :D
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Bluszcz pospolity wespnie się sam, ma korzonki czepne, natomiast początkowo rośnie dość powoli, więc na efekt totalnego zarośnięcia trzeba czekać wiele lat. Miałam jedną ścianę domu (ok. 11 metrów wysokości) zarośniętą totalnie bluszczem...w sumie z jednej sadzonki, ak się okazało przy wykopywaniu do remontu domu, ale ta jedna sadzonka miała już nie pęd a pień grubości męskiego ramienia.Nie wiem ile rosła, ale obstawiam kilkadziesiąt lat - na zdjęciu z lat 50-tych bluszcz był podobnych rozmiarów co 2 lata temu, więc sadzony był prawdopodobnie grubo przed wojną.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Modrzewie pompują duże ilości wody, więc jakiekolwiek pnącze posadzone w obrębie ich korzeni będzie miało problem i wolno rosło.Najmniej wymagający jest bluszcz pospolity, ale potrzebuje sporo czasu, znosi suszę i konkurencję korzeni, ale gdy jest starszy i dobre ukorzeniony.
Kai2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 lip 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Jeżeli chcesz, aby bluszcz pospolity pokrył Ci całą i niemałą ścianę, to musisz się uzbroić w cierpliwość.... tak 10-15 lat. Mam go u siebie ponad 20 lat i mniej więcej znam jego możliwości
pozdrawiam Grzegorz
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Z tym bluszczem to jest i tak i nie.
Jeśli pod sadzone sadzonki da się odpowiednią dla niego ziemię, to potrafi mieć w ciągu sezonu metrowe przyrosty.
Lubi ziemie żyzne, próchniczne, wilgotne i o odczynie zasadowym.

Jednak aby efekt był szybszy najlepiej co 0,5- 1 metr posadzić sadzonki.


W ostre zimy może podmarzać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Ja bym obstawiała winobluszcz trójklapowy. Co prawda nie jest zimozielony, ale rośnie baaardzo szybko, a w zimie też oczy cieszy pajęczyna jego gałęzi i wąsów poprzyczepianych do ściany.
Nie mam cierpliwości do bluszczu.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Chyba trochę demonizujecie z tym czasem potrzebnym na rozrośnięcie się bluszczu :wink: Jeśli dobrze przygotuje się glebę i sadzonki są w porządku, to on po dwóch latach zaczyna się rozpędzać w widoczny sposób. Czas naprawdę szybko mija :D Mam całą ścianę domu w bluszczu, mieszkam tu od dwudziestu lat i jak sięgnę pamięcią, mąż zawsze jęczy, że niepotrzebnie sadziłam i biega z sekatorem ;:170
Idealnym nawozem dla bluszczu pospolitego jest serwatka, przetestowane :D
Jacek-J129
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 21 kwie 2014, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Smoszew Wielkopolska

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Witam i również podłączam się do pytania :).

2 lata temu posadziłem też jakiś tam bluszcz który dostałem, chcę aby obrósł mi płot betonowy. Niestety przez te 2 lata bluszcz coś na moje oko kiepsko rośnie. Liście się kurczą, a w to miejsce odrastają nowe. Czy tak powinno być ?.
Głowa pełna pomysłów . . .
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Bluszcz ma też różne odmiany ,sama mam dwie,jeden ma mniejsze listki ,drugi ma wielkie (jak na bluszcz) liście ,potwierdzam że rośnie wolno ,jutro zrobię zdjęcie jak wygląda bluszcz pięcioletni , dlatego zasadziłam razem z winobluszczem pieciolistkowym (błąd ,lepszy byłby trojklapowy )przez lato,i jesień wygląda pięknie ,u mnie rośnie na marnej piaszczyste ziemi ,nie nawożę .proponuje też zobaczyć hortensje pnąca lub przywarkę japońską ( jest o białych i różowych kwiatach .Ale nie nadają się za na południowe ściany

-- Pn 12 maja 2014 20:20 --

Bluszcz ma też różne odmiany ,sama mam dwie,jeden ma mniejsze listki ,drugi ma wielkie (jak na bluszcz) liście ,potwierdzam że rośnie wolno ,jutro zrobię zdjęcie jak wygląda bluszcz pięcioletni , dlatego zasadziłam razem z winobluszczem pieciolistkowym (błąd ,lepszy byłby trojklapowy )przez lato,i jesień wygląda pięknie ,u mnie rośnie na marnej piaszczyste ziemi ,nie nawożę .proponuje też zobaczyć hortensje pnąca lub przywarkę japońską ( jest o białych i różowych kwiatach .Ale nie nadają się za na południowe ściany

-- Pn 12 maja 2014 20:23 --
Jacek-J129 pisze:Witam i również podłączam się do pytania :).

2 lata temu posadziłem też jakiś tam bluszcz który dostałem, chcę aby obrósł mi płot betonowy. Niestety przez te 2 lata bluszcz coś na moje oko kiepsko rośnie. Liście się kurczą, a w to miejsce odrastają nowe. Czy tak powinno być ?.
Bluszcz też łapie choroby i szkodniki .
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Ja mam też obrośnięty płot betonowy, jedna część ma ok.5 lat, druga 3 lata (wcześniej rósł winobluszcz pięciolistkowy).Ta starsza jest już obrośnięta szczelnie, sadziłam sadzonki co metr ( odm. Thorndale) blisko metrowej długości i przywiązywałam do krat metalowych.To prawda dość szybko rośnie pod warunkiem, że ma wilgotną żyzną glebę i nie ma konkurencji korzeni drzew.U mnie ma takie warunki, teraz wypuszcza wielkie liście, aż się dziwię, że zwykły bluszcz może takie mieć.
Prawie co roku atakują mszyce młode przyrosty, również choroby choroby grzybowe, plamistości liści go nie omijają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”