Najbardziej pachnące kwiaty

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Zgadzam się, dorzucę jeszcze tytoń ozdobny, który po zmroku wręcz oszałamia chmurą zapachu. Tym bardziej, że łatwo się rozsiewa, więc wczesnym latem tylko kontroluję ilość i rozmieszczenie siewek (w razie potrzeby przesadzam młodziki), wtedy można cały ogród udekorować wieczornym aromatem.

W dużej ilości pięknie też pachnie mieczyk abisyński, ale musi być posadzony w naprawdę dużej grupie.

Bardzo mocno pachnie też duże nagromadzenie smagliczki nadmorskiej, zwłaszcza, że kwitnie bardzo długo, ale ja osobiście takich mocno miodowych zapachów nie lubię.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Odkrycie tego roku to ...łubin Hartwega , pozostaje na zawsze ;:167
Bezproblemowy , krzaki zdrowe obsypane kiściami kwiatów o cudownym intensywnym zapachu . Nie trzeba wścibiać nosa by poczuć
Wysiałam 3 opakowania w przyszłym będzie o niebo więcej .
Obrazek
roksanakot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2018, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Jak dla mnie azalie, bez, lilie.
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Zapach kwitnących sadów ujmuje mnie szczególnie za serducho. Zniewalająco wieczorami działa na moje zmysły zapach maciejki. To zdecydowany numer jeden.
Z ogrodowych najbardziej kocham woń piwonii, groszku pachnącego, jaśminu, konwalii, tulipanów oraz narcyza białego (tego z krótką żółtą falbanką z czerwoną obwódką). Z dziko rosnących roślin moje typy to macierzanki piaskowe, powój polna i kwitnąca lipa. Poza tym zapach wszystkich łąkowych roślin w postaci suszącego się na łące siana też jest moim ulubionym.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Lupinus hartwegii, często nazywany jest przez producentów łubinem letnim. Ja kupiłam z Ożarowa, ma dodatkową nazwę 'Pixie Delight', wysiałam dzisiaj zresztą.

A w kwestii zapachów dużo obiecywałam sobie po zapachu laku jednorocznego, dzisiaj rozwinął się pierwszy kwiat i na razie nie zachwyca. Jest słodko-mdlący, trochę miodowy, zupełnie nie moja bajka. Poczekam na resztę kwiatów, bo rozwinął się żółty, a są jeszcze ciemniejsze.
Szpileczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 cze 2013, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

W zasadzie mam słaby węch, ale może dlatego komuś się przydadzą moje obserwacje;)
Przyjemnie i silnie pachnące są: maciejki, tyton skrzydlasty i wieczornik damski. Wieczorem także wiciokrzew np. Serotina. Niektóre odmiany jaśminowca wonnego, np. panieński. Kalina koreańska, bodnatska, angielska, burkwooda - nie pamiętam która najlepiej. Lilaki - zapach przechodzi od sąsiada:) podobnie fiołków wonnych. Silnie i z daleka pachnie tuberoza wonna, cytrusowo. Podobnie "jednoroczne" są frezje. Dyptam pachnie z daleka - i dobrze, bo lepiej w niego nosa nie wtykać i w ogóle go dotykać;) Niektóre piwonie pięknie pachną, część śmierdzi. Hiacynty. Abelia mozańska. Orszelina. Niektóre róże. Z drzew lipa i akacja, ale ti gabaryty robią swoje;) Miło pachną niektóre magnolie, nie wiem czy silnie, bo wąchany egzemplarz miał dopiero 3 kwiatki:). Mieczyk abisyński raczej po wsadzeniu nosa w kwiatek;) Z ziół mięta i melisa. Groszek pachnący pachnie bardzo ładnie, ale trudno chyba o obfitość kwiatów, więc chmury zapachu nie potwierdzam.
W domu pachną gardenia, stefanotis, cytryna, pelargonia pachnąca (geranium?), mirt.
Niektóre rośliny radzę sadzić ostrożniej, bo ich zapach może aż przeszkadzać albo zwyczajnie się nie podobać- oliwnik wąskolistny, lilie, datury, bez czarny, czeremcha, aksamitki. Grusze zwyczajnie śmierdzą.
Niestety nie czuję zapachu budlei Dawida, lawendy ani heliotropu.
Chmura akebii miło pachnie, rozrośnięta winorośl pachnąca też, ale w okolicach rośliny.
Do listy dopisałabym liliowce, niektóre bardzo ładnie pachną, choć moje są NN, więc konkretów nie podam.
Sporo roślin planuję jeszcze obwąchać;)
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Dla mnie bardzo przyjemny zapach (chociaż niezbyt intensywny) mają kwiaty katalpy pośredniej.
Pozdrawiam
Basia B
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Chyba najintensywniejszy zapach ma Dracunculus vulgaris… Że zakwitł nierzadko poznaję po tym, że otworzywszy okno w łazience z rana natychmiast zostaję znokautowany zapachem jak z dna nigdy niemytego kontenera na śmieci…

No ale zakladając, że nie o takie zapachy wam chodzi – za jedne z najmocniej pachnących roślin uważam hiacynty. Podobnie jak tego Dracunculusa, czuć je z wielu metrów – tyle że tu doznania węchowe są tu zdecydowanie przyjemniejsze. W większości innych wypadków, jeśli chce się kwiaty powąchać, trzeba w nie nochal wsadzić… Uwielbiam zapach groszku pachnącego czy maciejki… Przyjemnie pachną też budleje, róże czy narcyzy…

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Lilaki, jaśminowiec, niektóre oczary i magnolie. Zapachy wiosny, których nie mogę się już doczekać :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Lewkonie, Hiacynty, Piwonie, Bez, Jaśmin również skromna maciejka, Konwalia i Groszek pachnący.
Niektóre róże np.Big Purle, Jan Paweł II.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

No i zapachy lata: lawenda i budleja :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Kasia1007
500p
500p
Posty: 738
Od: 19 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Hiacynt, fiołek wonny (rosą u moich rodzicow na trawniku, kiedy jest słoneczny dzień, to z daleka czuć ich woń) konwalia, bez, jaśmin, piwonia, goździki, niektóre róże bardzo intensywnie pachną, liliowce, lilie, pysznogłówka, lawenda, floks, maciejka, no i cudnie pachnie jeszcze tuberoza (niestety nie potrafię jej przetrzymać do kolejnego seozonu).
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Najbardziej pachnące kwiaty

Post »

Wspomniałabym o gardenii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”