Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

ostatnia szansa,
Jestem prawie codziennie na działce w ROD w południe. Wynoszę przy okazji odpadki z domu: papier, obierki, ..
Mam dwa kompostowniki na kompost pod warzywa: stary do rozrzucenia w tym roku i nowy który będzie gotowy w przyszłym roku.
W kompostownikach mam oddzielny kąt na skorupki orzechów, zdrewniałe byliny, cienkie gałązki do grubości 9 mm, ...
Mam oddzielny kompostownik na pocięte gałązki, gałęzie,
Na igliwie i gałązki iglaste mam oddzielny kompostownik. Igliwie jest oddzielone od gałązek, a te od gałęzi. To dla zakładanej kwatery na borówkę wysoką.
Wyłożony folią i płytami dół na borówkę wysoką na razie pełni funkcję kompostownika. Ma głębokość 65 cm, płyty i folia wystają 20 cm ponad poziom terenu. Zgromadziłem tam kompostowane od kilku lat pocięte gałązki i gałęzie,
W celu przyśpieszenia kompostowanie kompostownik iglasty posypuję szczepionką bakteryjną PRIZMATIX.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

A ja jak dużo śniegu to zbieram odpady w wiadrach w garażu a w weekend podjeżdżam taczką i wywożę, no ale mam tylko z 50m do kompostownika :) Nie wyobrażam sobie wyrzucać odpadków bo kompostu mam ciągle mało. Ściółkę od świnek morskich wysypuję pod krzaki na rabatę a wczesną wiosną przegarniam z ziemią, latem już jej nie ma.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

edysqa
Bez sensu jest gromadzić odpady w domu. Ja miałem takie "specjalne" ;:209 wiaderko w domu obok na śmieci i jak się nagromadziło (albo szybciej jak zaczęło pleśnieć) szedłem do z nim do termokompostownika,podnosiłem dekielek i wrzucałem na wierzch a wiosną było już w odpadach pełno kalifornijki.
Obecnie termokompostownik mam nabity pod sufit więc odpady owocowo-warzywne idą ,niestety!, z pozostałymi.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wolfik pisze: Obecnie termokompostownik mam nabity pod sufit więc odpady owocowo-warzywne idą ,niestety!, z pozostałymi.
I to jest jedyny minus termokompostownika, nijak nie dosypiesz ponad pojemność. W ubiegłym roku nadwyżki oddawałam moim rodzicom na działkę, w tym sezonie dostawiłam jeszcze jeden :)
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Mój kompostownik po zimie. Sprawdziłam, w środku temperatura dodatnia. Nie zamarzl. Przy bocznej ścianie podłoże mocno nasiąknięte. Zrobiło się błoto. To wynik obfitych deszczów i topniejacego śniegu.
Obrazek


Obrazek

A to wcześniejsze,zimowe zdjęcia:

Obrazek


Obrazek
Julia
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Przymierzałem się postawić u siebie taką konstrukcję. Brygido to jest kompostownik kupny, czy robiony i jeszcze mnie interesuje jakie szczeliny są między deskami?
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Brygida, a ja mam pytanie o podbieranie kompostu z takiego kompostownika, zawsze mnie to zastanawiało. Jak wyjąć z "dna" złoto? Trzeba rozebrać konstrukcję?
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

ANDRZEJ,KOMPOSTOWNIK JEST KUPNY- 41 zł po targowaniu się;) ,ŁATWY W OBSŁUDZE. Kupiłam w Mrówce,deseczki się na siebie nakładaja i zaciskają-są w nich specjalne wgłębienia. Mąż złożył w parę minut, bo ze sklepu wynieśliśmy tylko deski i słowny instruktaż od sprzedawcy. Kompostownik jest lekki i praktyczny. Szczeliny są przynajmniej na 1-3 palce,czyli jest wietrzenie.

-- 26 lut 2017, o 15:30 --

Galaxy,
ten kompostownik jest bardzo lekki. Delikatnie go podnoszę i podbieram ziemię od spodu. Najpierw myślałam,że to koszmar i sobie z tym nie poradzę, ale nie jest tak źle. W tym roku mąż zamontuje mi na dole uchylną listewkę z zawiasami i nie będę musiała naruszać całej konstrukcji.
Julia
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

A to super :) mój plastikowy ma na dole otwór do podbierania. Bardzo mi się podoba Twój i w tym roku zrobię podmiankę, mój jest stary i pękł tej zimy. Na pewno patent męża bardzo ułatwi Ci pracę :)
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Patent męża;))) Mój pomysł, męża wykonanie. On nie przepada za działką i patrzy na moje działania z politowaniem :idea: Ale jak trzeba,to pomoże.
Julia
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ze zrobieniem takiego myślę, że dałbym sobie radę bez problemu, ale jakbym miał okazję za cztery dyszki kupić to nawet bym się nie zastanawiał. Kupno desek, robocizna - nie wiem czy więcej by nie wyszło, a kompostownik wygląda naprawdę fajnie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Jest faktycznie estetyczny i pewnie nawet fajnie wkomponować go w ogródku za jakimś krzaczorem. Plastik ma swoje zalety, ale już mi się opatrzył i co najważniejsze pękł ;:306
Brygida a jakie on ma mniej więcej rozmiary lub pojemność?
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Dziękuję za komplementy w imieniu mojego kompostownika ;:138 . Z jednej strony mam jeżyny, tak, że od drogi go nie widać. Z drugiej posadziłam w zeszłym roku 2 maliny i jakoś delikatnie go zakrywam. Trudno mi podać dokładne wymiary,ale o ile sobie przypominam to ma 110 cm x 110 cm- to podstawa, wysokość ok. 80-90 cm.
Obrazek
fot.boczna ścianka z malinami.
Julia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”