Książki o roślinach, ogrodach i ...

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Pierwszą moją pasją życiową, trwającą nieprzerwanie od najmłodszych lat po dzień dzisiejszy, są książki. Ciekawe, pięknie wydane, encyklopedie, książki popularno-naukowe, poradniki i oczywiście literatura piękna ? to skład mojej domowej biblioteki. Wśród nich są również książki związane z moimi innymi zainteresowaniami, w tym dość licznie prezentowana jest szeroko rozumiana tematyka przyrodnicza, analogiczna do tematyki naszego Forum.

Wolny od prac ogrodowych okres zimy mogę przeznaczyć na pogłębianie swej wiedzy teoretycznej i porządkowanie księgozbioru tematycznie związanego również z ogrodem i roślinami. Postanowiłem zapoznać Was z większością książek posiadanych w tym temacie. Może i Wam ułatwi to poszukiwanie potrzebnych informacji.

Na początek dwie encyklopedie.

Wielka Encyklopedia Roślin ? Nowe wydanie. Wydawnictwo MUZA S.A., Warszawa 1996.


Książka jest polskim tłumaczenie z języka angielskiego, opracowania wydanego przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Ma bardzo ciekawy układ, ułatwiający odszukanie informacji o interesującej nas roślinie.
Na początku przedstawione są informacje ogólne, a więc: pochodzenie roślin i ich nazw, planowanie ogrodu, przewodnik obsadzania. Szczególnie interesujący jest ten ostatni rozdział pozwalający na dobór roślin w zależności od warunków glebowych, miejsca nasadzeń, przeznaczenia, czasu kwitnienia itp.
Główną część opracowania zajmuje katalog, który jest zbiorem opisów i zdjęć ponad 4250 roślin, zestawionych według typu rośliny, wielkości, okresu dekoracyjności i koloru. Pozwala na łatwą identyfikację nieznanej nam rośliny. Ponadto książka zawiera słownik ponad 8000 roślin uporządkowanych alfabetycznie, zgodnie z nazwami łacińskimi oraz indeks nazw polskich z odnośnikami do nazw łacińskich. Wyszukanie potrzebnego opisu jest bardzo łatwe.
Format tomu 240x293 mm, str. 639. Oprawa twarda, lakierowana z obwolutą.

Wielka Encyklopedia Roślin Ogrodowych od A do Z. ? Wydawnictwo MUZA S.A., Warszawa 1999.



Cała encyklopedia dzieli się na dwie części:

I. Wprowadzenie obejmujące:
Botanikę dla ogrodnika,
Informacje o uprawie,
Grupy roślin ozdobnych z podziałem na:
drzewa, krzewy, pnącza, byliny, rośliny skalne, rośliny jednoroczne i dwuletnie, rośliny cebulowe, bulwiaste
i kłączowe, storczyki, bromelie, kaktusy i inne sukulenty, palmy i sagowce, paprocie, rośliny wodne oraz trawy i bambusy.

II. Alfabetyczny przegląd roślin.

Szczegółowe opisy roślin obejmują charakter wzrostu, budowę liści i kwiatów, wysokość i rozpiętość roślin, ich pochodzenie geograficzne oraz odporność na niskie temperatury. Przy każdym rodzaju, w zwięzłym wstępie podano podstawowe informacje o rodzinie, naturalnym środowisku występowania, liczbie gatunków wewnątrz rodzaju oraz wartościach dekoracyjnych, ze względu na które rośliny te są uprawiane, jak również wskazówki dotyczące ich zimotrwałości, uprawy i cięcia. W sumie opisano ponad 15 000 roślin i przedstawiono je na ponad 6 000 fotografii.
Format 240x293 mm, str 1080. (waga około 4,5 kg)
Mietek.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Po ciężkim (nawet dosłownie) ?kalibrze? zaprezentowanych poprzednio encyklopedii roślin ogrodowych, chcę w tej odsłonie przedstawić dwie książki typu poradnikowego, niezbędne moim zdaniem dla wszystkich zajmujących się ogrodami.

Mój piękny ogród przez 365 dni ;. Autor: Jurgen Wolf z zespołe. Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Delta W-Z



Książka jest świetnym poradnikiem ogrodniczym, opracowanym w układzie chronologicznym miesiąc po miesiącu. Jest więc kalendarzem prac ogrodowych i jednocześnie zbiorem setek szczegółowych porad we wszystkich dziedzinach praktyki ogrodowej i opisów roślin. Barwne ilustracje i fotografie są bardzo dobrym uzupełnieniem opisów. Dobrze opracowany skorowidz rzeczowy, z odsyłaczami do numerów stron, umożliwia łatwe odnalezienie potrzebnej nam informacji.
Format: 200x276. Stron: 312. Oprawa twarda, lakierowana.


Ogród pełen kwiatów. Autor. Jerry Baker. Wydawnictwo: Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o. Warszawa 2006.



Książka nosi podtytuł ?Sekrety doświadczonego ogrodnika? a jej autor honorowy tytuł Amerykański Mistrz Ogrodnictwa. Napisaną swobodnym językiem książkę mogę polecić właściwie wszystkim forumowiczom, od tych przygotowujących się do pierwszego kopania lub orki, po tych którzy mają piękne i bardzo zadbane ogrody. Autor zamieścił dziesiątki przepisów na sporządzanie mikstur ze składników naturalnych, służących nie tylko do ochrony i nawożenia roślin ale również do użytku domowego i kosmetycznego.
Mankamentem książki jest brak kolorowych ilustracji. Zastosowanie ilustracji czarno-białych pozwoliło ustalić cenę książki na poziomie 30 zł.
Format: 178x240 mm. Stron: 347. Oprawa twarda, lakierowana..
Mietek.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

W tej odsłonie przedstawię trzy książki wydane w ostatnich dziesięciu latach. W mojej bibliotece należą do grupy ?nowości?, co uwidoczni się wyraźnie przy opisach kolejnych pozycji, pochodzących z ?zamierzchłej? przeszłości, chociaż nadal są nadzwyczaj użyteczne.

Oto one:

Wielka księga ogrodów. Autor: John Brookes. Wydawnictwo: Wiedza i Życie, Warszawa 1998.



Książka nosi podtytuł ?Sztuka zakładania i pielęgnacji?. Dla jej przybliżenia posłużę się fragmentem przedmowy autorstwa prof. dr.hab. Longina Majdeckiego.
?Autor książki wykorzystuje własne doświadczenie i umiejętności zawodowe oraz tradycje, przedstawił w sposób przystępny zasady i szczegółowe rozwiązania obejmujące cały ogród, główne jego części oraz poszczególne elementy. Podaje różne przykłady urządzenia ogrodu, ilustrując je fotografiami podobnych, już zrealizowanych projektów. Liczne barwne fotografie oraz rysunki z objaśnieniami i omówieniem, tabele, wykresy i zestawienia są ważnym uzupełnieniem tej książki.?
Nie potrafiłbym lepiej opisać tej książki, bardzo pomocnej przy planowaniu i urządzaniu ogrodu lub jego poszczególnych części.
Format: 200x300 mm. Stron 387. Oprawa twarda, lakierowana.


Najpiękniejsze kwiaty letnie. Autorzy: Ewa i Mariusz Chojnowscy. Wydawca: MULTICO Oficyna Wydawnicza. Warszawa 2002.


Nadzwyczaj rzadko zdarzają się ogrody w których brakuje kwiatów letnich, do których zaliczamy rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny uprawiane u nas ze względu na klimat jako rośliny roczne. Większość z nas uprawia je na swoich działkach lub ogrodach, ciesząc się ich niepowtarzalnym urokiem.
Autorzy książki, którą tu przedstawiam, w sposób wyczerpujący opisali wymaganie klimatyczno-glebowe kwiatów letnich, zastosowanie, zasady ich uprawy od momentu przygotowania gleby, poprzez siew lub sadzonkowanie, pielęgnowanie oraz uprawę w pojemnikach. Prawie połowę książki zajmuje przegląd gatunków, alfabetycznie ułożony ze zdjęć i szczegółowych opisów poszczególnych roślin, uwzględniających dla każdego gatunku z osobna również sposób uprawy, stanowiska i glebę oraz zastosowanie.
Książka wydana w serii ?Ogrodnik doskonały?.
Format 212x285 mm. Stron 280. Oprawa twarda.

Azalie, różaneczniki, wrzosy i inne wrzosowate. Autorzy: Ewa i Mariusz Chojnowscy. Wydawca: MULTICO Oficyna Wydawnicza. Warszawa 2003.



Kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych uprawą roślin wrzosowatych, tworzeniem z nich przepięknych, różnokolorowych kobierców lub równi pięknych rabat.
Szczegółowe opisy 21 gatunków z rodziny wrzosowatych, zasady uprawy i sposoby ich łączenia w ogrodach z innym roślinami wieloletnimi.
Książka wydana w serii ?Ogrodnik doskonały?
Format 212x285 mm. Stron 200. Oprawa twarda.
Mietek.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Jak już kiedyś pisałem, moja przygoda z ogrodem trwa od dzieciństwa.. Początkowo była to pomoc w pracach ogrodowych dla mamy lub babci, następnie działka pracownicza i w końcu ogród w którym jestem obecnie. Nic więc dziwnego, że w zbiorach literatury ogrodniczej mam również książki z ?zamierzchłej? przeszłości. Dziś zaprezentuję trzy z nich. Trudno tu szukać kolorowych zdjęć i opisów egzotycznych roślin. Więcej w nich informacji o uprawie warzyw, owoców na potrzeby domowe i tradycyjnych roślin ozdobnych. W tym zakresie i jeszcze dziś po dwudziestu, trzydziestu latach opracowania te są świetnymi poradnikami ogrodniczymi.

Przedstawiam więc:

ABC działkowca. Praca zbiorowa. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 1971.



Moim zdaniem jedno z najlepszych opracowań poradnika ogrodniczego dla każdego, a w szczególności dla początkujących. Zrozumiałym językiem opisane zostały podstawowe informacje o glebach, roślinach, sposobie ich uprawy oraz doborze poszczególnych odmian do warunków glebowych i ogrodowych. Bardzo przejrzyste tabele pozwalają na dobór gatunków i odmian, określają terminy siewu lub sadzenia, terminy zbioru i określają wielkość przewidywanego plonu. W innej z tabel zawarte są informacje o produkcji rozsady, terminach wysiewu, wysadzania do gruntu, zbioru. Również w tabelach przedstawiony został dobór roślin ozdobnych w zależności od rodzaju gleby. W części dotyczącej porad szczegółowych książka zawiera podział na prace: przedzimowe, zimowe, przedwiosenne, wiosenne, letnie i jesienne.
Książka dostępna tylko w antykwariatach lub na aukcjach internetowych.
Format 120x165 mm. Stron 328. Oprawa miękka, kartonowa.

Działka moje hobby. Praca zbiorowa. Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne. Wyd. VI. Warszawa 1987.



Zakres tematyczny identyczny z wyżej wymienionym opracowaniem, chociaż rozszerzony i uzupełniony. Książka była swoistym ?talmudem? wszystkich posiadaczy działek pracowniczych i była rozchwytywana natychmiast po ukazaniu się każdego wydania, a każde z nich liczyło 100 000 egzemplarzy. Obecnie posiadany egzemplarz zakupiłem na aukcji internetowej za śmieszną cenę 8 zł.
Format 145x207. Stron 584. Oprawa półpłótno.

Informator działkowca 1985. Wydany przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Warszawa.

Poradnikowa część opracowania ułożona jest chronologicznie z układem dwunastu miesięcy. Zakres tematyczny bardzo podobny do wcześniej prezentowanych książek. Bardzo miłym ozdobnikiem informatora są humorystyczne rysunki Gwidona Miklaszewskiego, komentujące prace działkowe.
Format 145x205 mm. Stron 232. Oprawa miękka, kartonowa.
Mietek.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witajcie. Wspaniały wątek. Dla mnie pewnie dlatego, że podobnie jak Ty eMZet lubię książki :) Staram się je tak często kupować- jak tylko to mozliwe. Z naszej, na razie skromnej kolekcji chciałbym pokazać następujące pozycje:) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Obrazek

Jeśli jesteśmy przy temcie książek... Nie wiem czy słyszeliście o takim autorze jak Michał Tombak. Jeśli nie - polecam wszystkim gorąco, szczególnie Tobie eMZet. Pozdrawiamy:)
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Pielęgnowanie roślin pokojowych część II A utor Jarosław Rak Wydawnictwo Oficyna wydawnicza Warszawawa 2002

Autorzy tekstów , rysunków i zdjeć w bardzo przystępny sposób przedstawili informacje dotyczące roślinności pokojowej . Ksiażka zawiera opis około 100 gatunków roślin , indeks nazw łacińskich.
Oprawa twarda - lakierowa , stron 190 .
Obrazek
Rśliny pokojowe od A do Z Autor Gabriele Vocke Wydawnictwo: Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o. Warszawa 2004
Książka zawiera opisy roślin , wiadomości o pielegnacji , o wyglądzie kwiatów i terminach ich kwitnienia . Nazwy roślin ujęto w kolorowe ramki . Podział ten ułatwia orientacje o jaką roślinę chodzi i do jakiego pomieszczenia się ona nadaje .
Oprawa twarda - lakierowana . Stron160
Obrazek
Elementarz ogrodnika Wydawnictwo: Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o. Warszawa 2005
Oprawa twarda - lakierowana . Stron192
Obrazek
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanieAutor Aleksander Ożarowski , Wacław Jaroniewski .

Pozwole sobie Mietku Ciebie zacytować , kiedyś już o niej pisałeś .
eMZet pisze:Książka wydana została dwadzieścia lat temu (1987) przez Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych i nie wiem jak jest z jej dostępnością, chociaż nakład był bardzo wysoki i wynosił 100 tysięcy egzemplarzy.
Zawiera monograficzne opisy 177 roślin leczniczych występujących w Polsce.
Każda z roślin opisana jest w sposób następujący: opis ogólny rośliny, surowiec, podstawowe związki czynne, działanie, działanie niepożądane, zastosowanie i przetwory.
Książka ilustrowana jest drzeworytami pochodzącymi z dzieł o tematyce roślinnej z lat 1496 - 1564
.


Obrazek
Sekrety doświadczonego ogrodnika
Stron: 334. Oprawa twarda, lakierowana..
Obrazek
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oprócz kilku wymienionych już wyżej, posiłkuję się też pozycjami, które są przekładami z jęz. angielskiego :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Powyższa wydana przez 'Świat Książki', a poprzednie dane widoczne na zdjęciach.

"Przewodnik Krzewy" (Reinhard Witt) to z kolei tłumaczenie z jęz. niemieckiego, wydane przez MULTICO Warszawa 1997
Obrazek Obrazek
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

I jeszcze trochę archiwalnych pozycji, bardziej siermiężnych jeśli chodzi o szatę, ale w większości -
merytorycznie, aktualnych do dziś :

Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne - Warszawa 1976:


Obrazek

To samo Wydawnictwo - rok 1975 (praca zbiorowa) :

Obrazek

To samo Wydawnictwo - rok 1972:

Obrazek

To samo wydawnictwo - rok 1977:

Obrazek

Obfita ilościowo i jakościowo w wiadomości o bylinach. Również Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1975 :

Obrazek Obrazek

I na koniec ciekawa pozycja o ziołach: Wyd. PTTK "Kraj" 1989

Obrazek

Ps. Reszta w altanie na ogrodzie - dołączę później ;:37
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Jagoda
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No dobrze, w takim razie... oto moje propozycje:

1. J. Wolff "Pielęgnujemy rośliny pokojowe" - ogromny wybór i świetnie zestawione tablice poglądowe, liczne portrety roślin pokojowych - jednakże ze względu na ich ilość, opisy ograniczają się do podania jedynie najważniejszych informacji.

2. B. Ciereszko, J. Rak "Mieszkamy wśród kwiatów" - wybór mniejszy o prawie połowę, ale za to każda roślina jest opisana bardzo, bardzo dokładnie - łącznie z dokładnym podaniem zalecanego składu podłoża i temperaturą. Książka uwzględnia wiele roślinnych nowości, które są dostępne na rynku dopiero od niedawna".

3. "Pielęgnacja i uprawa roślin" to zestawienie informacji o najbardziej popularnych i najczęściej hodowanych roślinach pokojowych i balkonowych - dobrze przemyślany podział na kategorie ułatwia szybkie odnalezienie rośliny, nawet bez znajomości nazwy.

4. "Rośliny domowe" to uproszczony opis najbardziej popularnych roślin pokojowych (także cebulowych), książka wydaje sie być skróconą wersją wyżej przedstawionej publikacji.

5. "SOS dla roślin pokojowych" to przejrzysty opis najczęściej popełnianych błędów uprawowych, a także pomoc w identyfikacji oraz zwalczaniu szkodników i chorób.

6. I. Kiljańska "Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie" - stara, ale naprawdę rewelacyjna publikacja - bez kolorowych zdjęć, ale za to z dużą dawką potrzebnych informacji, które uwzględniają wiele niedawno zapomnianych, a teraz na nowo odkrywanych gatunków roślin.

7. "499 porad dla miłośników kwiatów" - cienka książeczka, z której dowiemy się m.in. co tak naprawdę oznacza dziwne sformułowanie "słoneczny półcień", czy warto podlewać rośliny wodą mineralną lub po ugotowaniu ziemniaków czy jaj, oraz jak nawozić drożdżami czy założyć mały ogródek w szklanym gąsiorze :) + portrety kilkudziesięciu roślin pokojowych i balkonowych.

8. K. Mynett "Rośliny doniczkowe w mieszkaniu" - przedstawia wprawdzie portrety głównie tych najbardziej popularnych roślin doniczkowych, jednakże są one bardzo dokładne i uwzględniają liczne przydatne informacje, np. najbardziej właściwy dla danego gatunku odczyn podłoża.

9. D. Kampfer "Palmy w mieszkaniu" - ogólny opis warunków hodowli palm w pomieszczeniach, ich wrażliwość na zimno, wymagania, specyfika i podatność na choroby. Lakonicznie przedstawione portrety gatunków.

10. J.I. Prat, D. Retournard "Jak zapewnić wielokrotne kwitnienie roślin" - publikacja w przystępny sposób, za pomocą rysunków i opisu działań "krok po kroku" pomaga pobudzić rośliny (pokojowe, balkonowe, ogrodowe) do kwitnienia. Określa także stopień trudności oraz szanse powodzenia.

11. D. Retournard "Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki" - publikacja w przystępny sposób, za pomocą rysunków i opisu działań "krok po kroku" pomaga rozmnażać rośliny (pokojowe, balkonowe, ogrodowe) poprzez sadzonkowanie. Określa także stopień trudności oraz szanse powodzenia.

12. K. Onitzchowa "Relaks w ogródku" - książka pomaga w urządzeniu własnej działki, przedstawia rożne koncepcje, proponuje różne rozwiązania architektury ogrodowej, organizację części wypoczynkowej i użytkowej, od uprawy, poprzez nawożenie, aż do ogrodzenia terenu.

13. H. M. Schmidt "Ogrody skalne" - pomaga w rozplanowaniu skalniaka w zależności od typu ogrodu, miejsca i rodzaju skał oraz przedstawia portrety roślin do ogrodów skalnych.


1. Obrazek 2. Obrazek 3. Obrazek 4. Obrazek 5. Obrazek 6. Obrazek 7. Obrazek 8. Obrazek 9. Obrazek 10. Obrazek 11. Obrazek 12. Obrazek 13. Obrazek
Awatar użytkownika
koza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1683
Od: 26 lip 2006, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.śląskie

Post »

No to ja postaram się wrzucić kilka moich :
Przewodnik PTAKI autor Kerel Hudec wyd.Mulico 1997 - zawiera sporo choć format nie wielki.
Kolorowe zdjęcia uzupełnieniem treści.
Obrazek
Tajemnice ptaków - wyd. 1980 r. Nasza Księgarnia
Obrazek

Oszczędny ogrodnik- Catriona Tudor - Erler . Dużo ciekawych pomysłów choć nie wszystkie w naszych realiach da się zastosować : Obrazek
Karłowate drzewa i krzewy liściaste - Dr Adam Marosz - wyd. Działkowiec
Obrazek

Chwasty - Maria Tum - wyd. Otylia Obrazek
A to taki "staruszek" Mała architektura na działce - Roman Waliłko Obrazek
Kiedyś ukazywały się cyklicznie z segregatorem takie cudeńka :
Obrazek

Starałam sie wymienić tylko te , których jeszcze nie ma w katalogu.
Ulka buziaki przesyła
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”