Książki o roślinach, ogrodach i ...

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
stasgor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 gru 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Dzień dobry

A czy ktoś z Was ma książkę pt:

Patrick Mioulane (red.) Rośliny pokojowe Larousse Praktyczna encyklopedia

To jedyna obszerna pozycja w księgarniach w moim mieście, jaką udało mi się znaleźć i jestem nią zainteresowany. Tylko nie wiem, czy jest ona ceniona wśród fachowców. Czy informacje w niej zawarte są prawidłowe.

Pozdrawiam
Stach
stasgor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 gru 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książka na temat uprawy kwiatów doniczkowych

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź i przepraszam, za powielenie tematu.
elcia1974 pisze:Ja mogę śmiało polecic dwie pozycje z których sama dośc często korzystam:

1. Jarosław Rak "Kwiaty w Twoim domu"
2. Barbara Pleasant "Rośliny doniczkowe sekrety udanej uprawy".

Mam też kilka innych, ale myślę, że te mogłyby być przydatne mamie. :D
Czyli w tych książkach oprócz informacji na temat samych kwiatów, znajdują się praktyczne informacje o podstawowych zasadach czyli: sadzeniu, rozmnażaniu, jak układać ziemię w doniczce, o chorobach, ustawieniu w mieszkaniu itp?
Chciałbym, by mama miała naprawdę porządne kompendium wiedzy.

Po przeszukaniu wszystkich księgarni w Gorlicach znalazłem tylko taką pozycję, która wydaje się posiadać te informacje, ale nie wiem, czy rzeczywiście jest dobra.

Patrick Mioulane (red.) Rośliny pokojowe Larousse Praktyczna encyklopedia

Nie wiem, czy jest ona ceniona wśród fachowców, nie znalazłem żadnej informacji na jej temat w internecie.
Czy ktoś coś wie?

Pozdrawiam i dziękuję
Stach
_fox_

Re: Książka na temat uprawy kwiatów doniczkowych

Post »

Ze swojej strony mogę polecić książkę *Mieszkamy wsród kwiatów* autor: Margot Schubert, Rob Herwig.
Są tam podstawowe wiadomości o wielu roślinach.
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Ja mam kilka książek w pdf-ach, po angielsku
W skrócie
Encyklopedia traw
E. roślin wodnych
E. roślin jednorocznych
E. bylin do cienia- bodajże bez zdjęć
Paprocie ogrodowe
Paprocie drzewiaste
Sukulenty
Rośliny skalne
Sagowce
Klony palmowe
Bonsai- kilka/naście książek
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Dostałam na Gwiazdkę takie oto wspaniałe książki.

Obrazek

Mikołaj wiedział czym mnie ucieszyć :D
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
Mizu
50p
50p
Posty: 90
Od: 2 gru 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Forum przekopuję już tyle czasu, a tu trafiłam dopiero, jak szukałam informacji o pewnej książce. Czasami ciężko jest ocenić podczas zakupów przez internet, czy ta książka, która zachęciła nas okładką i opisem zawiera naprawdę to, na czym nam zależy. Tak więc świetny temat :D
Mam nieco książek o polskiej florze i faunie, niewiele o ogrodnictwie.
Oto moja najukochańsza książka:
Obrazek

Zawiera opis ponad 500 rodzimych gatunków leśnych.
Obrazek
Obrazek

Opisy i zdjęcia pozwalają mi na zidentyfikowanie roślin ujrzanych i sfotografowanych podczas spacerów.
Inne książki z tej serii (dzisiaj będę jeszcze miała o roślinach synatropijnych, kserotermiczne do kupienia):
Obrazek

A tak wygląda ta o storczykach:
Obrazek

Bardzo sobie z mężem cenimy tę serię. Niedługo wyjdzie książka "Płazy i gady", seria Fauna Polski .Koniecznie kupujemy :D
Mam też leksykony przyrodnicze, ale one nadają się tylko do pooglądania. W identyfikacji nie pomagają:
Obrazek

Z ogrodniczych mam takie:
Obrazek

i jeszcze katalog bylin ZSP (dla mnie przydatny przy zakupach i planowaniu nasadzeń). Książka o roślinach pokojowych zawiera zdjęcie i przejrzysty opis:
Obrazek

A to album o lasach Polski. Bardzo lubię go oglądać do porannej kawy zimą, gdy za oknem ciemności:
Obrazek

Obrazek

Z kilku książek o grzybach, które posiadamy, ta jest najciekawsza i najbardziej przydatna:
Obrazek

A to inne sympatyczne książki o roślinach, zawierające ciekawe historie, z trochę innego punktu widzenia :wink: :
Obrazek
Pozdrawiam, Karina.
Nasz Zielony Zakątek
Awatar użytkownika
Mizu
50p
50p
Posty: 90
Od: 2 gru 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

A teraz książki o faunie. Atlas ptaków, sprawdzony przez nas i znajomych ptasiarzy. W teren bez nich nie wychodzę :D :
Obrazek
Obrazek

Inne książki o ptakach, jakie mamy, ale szczerze mówiąc już nie tak przydatne (poza ostatnią :wink: ):
Obrazek

Opisy gatunków zwierząt wzbogacone o cenne i ciekawe historie na ich temat. Mój synek od maleńkości lubi je oglądać:
Obrazek

Jeśli jesteśmy ciekawi, jacy goście przylatują do naszego ogrodu, to polecam te dwie:
Obrazek

O motylach zawiera opisy gatunków, mapy ich występowania oraz tablice:
Obrazek

Wyszła jeszcze książka "Motyle nocne" cz. I tych samych autorów. Będę mieć ją w tym tygodniu.
A to o ważkach:
Obrazek

Mam jeszcze inne, ale do tych najczęściej zaglądam.
Pozdrawiam,
Karina
Pozdrawiam, Karina.
Nasz Zielony Zakątek
Awatar użytkownika
Mizu
50p
50p
Posty: 90
Od: 2 gru 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Wcześniej wspomniana książka "Rośliny synantropijne" z serii "Flora Polski":

Obrazek

Książka zawiera m.in.rozdział o synantropizacji, specyfikę florystyczną wybranych siedlisk antropogenicznych (z malowniczymi zdjęciami trybun Stadionu X-lecia w Warszawie z 2007 r. :lol: ) oraz atlas roślin synantropijnych, a pośród nich wiele gatunków mile widzianych na ogródkach:
Obrazek

oraz mniej mile widzianych:
Obrazek

Ciekawy jest też opis historii zawleczenia umieszczony przy wielu gatunkach.
Pozdrawiam, Karina.
Nasz Zielony Zakątek
Tydecja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 mar 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Polecam książkę Davida Longmana "Pielęgnowanie roślin pokojowych" - bardzo przejrzysta i pełna przydatnych informacji :)
Life Is Beautiful
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Fascynująca, doskonała edytorsko jest
"Dzika kuchnia" Łukasza Łuczaja, wydana przez Naszą Księgarnię.
Zaczytuję się też spostrzeżeniami angielskiego botanika "Z uchem przy ziemi czyli jak zrozumieć swój ogród".
Obie zdobyłam w księgarni w tym tygodniu :D
Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Ja kupilem ostatnio ksiazke 1000 najpiekniejszych roslin do domu, ogrodu zimowego, na tarasy i balkony - wielki ilustrowany poradnik pod redakcja Haliny Heitz , szczerze POLECAM te ksiazke :roll: :wit jest super, bardzo dokladnie opisy gatunku, wyrazne duze zdjecia.. mozna w niej znalesc opis rosliny, ciekawostki hodowli, stanowisko,pieleganacje, nawozenie, okres kwitnienia i rozmnazanie kazdej opisanej rosliny doniczkowej :D jest nawet sporo kaktusow opisanych :) ksiazka dosc tania, serdecznie polecam, powinna sie ona znalesc na polce kazdego pasjonata roslin pokojowych


Polecam rowniez ksiazke Rosliny pokojowe od A do Z - 250 najpiekniejszych kwiatow autora Gabriele Vocke dopiero zaczynajacym przygode z kwiatami w domu :) gatunki w miare dobrze opisane , wyrazne duze zdjecia , rowniez kilka odmian kaktusow.. ksiazka dosc tania :)
Awatar użytkownika
LagoonLady
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 wrz 2013, o 08:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica/Paszowice/Wrocław
Kontakt:

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

I ja czuję się winna polecić wspaniałą książkę:
Obrazek
Cechy książki:
- Twarda okładka
- 320 stron
- 800 fotografii i rysunków

Pozwolę najpierw sobie zacytować: "Z tej książki dowiesz się, w jaki sposób wyeliminować niepotrzebną pracę w ogrodzie, czyli jak pracować mądrzej, a nie ciężej. Poznasz krzewy, które wyglądają imponująco przez cały rok, oraz kwiaty, które rosną tak łatwo jak chwasty."
"Piękny ogród bez wysiłku ? czy to w ogóle możliwe? Zadajemy sobie takie pytanie, gdy zgięci nad łopatą ocieramy pot z czoła, gdy w miejscu soczystej murawy znajdujemy wypalony słońcem ugór, gdy widzimy, że nasze rośliny atakują mszyce i ślimaki oraz trawią choroby. Jeśli zatem, pieląc, kopiąc, strzygąc i nawożąc, marzymy o chwili wytchnienia, w poszukiwaniu ratunku sięgnijmy po tę książkę.

Przedstawia ona przykłady wielu rzeczywistych ogrodów, które należą do osób o różnych zawodach, sytuacji rodzinnej, wymaganiach i upodobaniach. Uczy, jak najłatwiej stworzyć miejsce odpoczynku i wytchnienia.

Ten dobry przewodnik pozwala ominąć zasadzki czyhające na niedoświadczonych ogrodników. Odpowiada na pytanie, jak najmniejszym kosztem uzyskać najlepsze efekty. Udziela praktycznych rad dotyczących wypożyczania sprzętu, zatrudniania fachowej pomocy oraz kupowania roślin, zawiera spis adresów odpowiednich instytucji oraz indeks, a obok polskich nazw roślin podaje także nazwy łacińskie."

A teraz coś ode mnie: Ta książka jest wspaniałym poradnikiem, nie encyklopedią, ale zbiorem superpraktycznych wskazówek DLA KAŻDEGO. Szalenie pomocna, pełna wspaniałych i rysunków, i fotografii. Najważniejsze jej zalety zostały już wyżej podane. IDEALNA książka dla ludzi pracujących czy studiujących, generalnie mających mało czasu tzw. wolnego, a chcących prowadzić choćby mały ogródek. Naprawdę szczerze POLECAM!
Awatar użytkownika
avariel
50p
50p
Posty: 56
Od: 20 maja 2011, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Książki o roślinach, ogrodach i ...

Post »

Ostatnio wygrałam w konkursie "Roku w ogrodzie" te przepiękne katalogi - rośliny, byliny, róże. Wydane przez Agencję Promocji Zieleni, polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Naprawdę ładnie zrobione, dużo informacji, fajny przegląd przez różne gatunki. polecam ;)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”