Lilak - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
MAnnaM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sie 2020, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bez - liście opadają w sierpniu. Pomocy!

Post »

Dzień dobry!
Dziękuję, że ktoś odpowiedział, rzeczywiście, ulewa jedna z drugą odpowiednio nawilżonego podłoża nie dają. Jakby tego było mało, mój bez rośnie w miejscu wielkiego nasłonecznienie. W miejscu osłoniętym, gdzie słońce jest w zasadzie przez cały dzień, a jak wiemy, pali bardzo mocno. Może to jest przyczyna tego, że liście się odrobinkę zwijają, bledną, a później opadają?
Mój krzew ma jakieś 12 lat, i wyrósł do wysokości 1 piętra : )
Tak po prostu, rzucić się i opryskać?
POMOCY!!!
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Lilak - choroby,szkodniki

Post »

Może włóż palec w ziemię obok krzaka i zobacz czy ma sucho czy mokro. Może trzeba go podlać, skoro ulewy były dopiero niedawno, a rośnie na patelni?
bloodm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 sie 2020, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

choroba bzu lilaka (?)

Post »

Witam. Jestem absolutnym laikiem 'ogrodowym' i z góry przepraszam jeśli moje pytania wydadzą się "lamerskie: :)

Mam w ogrodzie dwa bzy lilaki (nie mam pojęcia jaki to gatunek a i o glebie w ogrodzie wiem niewiele). Posadzone są w odległoścci około 8 metrów.
Jeden z nich w ubiegłym roku marnie kwitnął, liście miały dziwny wygląd.

W tym roku jedna gałąź zupełnie uschnięta nie pokryła się liśćmi, na reszcie gałęzi liscie są "pofalowane". Dodatkowo kolejna gałąź wygląda na zarażoną (?) bardziej.

Po przeczytaniu kilkunastu stron/poradników/topików mam wrażenie że jestem jeszcze głupsza niż byłam -próby identyfikacji problemu poprzez porównanie wyglądu liści z tymi które znalazłam w internecie też spełzły na niczym. Podejrzewam że mój lilak choruje na bakteriozę, ale pewności nie mam.

Zatem prosze o pomoc:
a) czy faktycznie jest to bakterioza czy coś innego?
b) jeśli bakterioza - kiedy wyciąć zakażone gałęzie? Od razu? na wiosnę? jesienią? ;:219
c) w internenie znalazłam info żeby zasotosować opryski z Miedzianu - kiedy ? po wycięciu? przed? zamiast?
d) co jeszcze mogłabym zrobić by uratować roślinę?
e) a jeśli jednak to nie bakterioza - co robić?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lilak - choroby,szkodniki

Post »

Wygląda to na chlorozę, przyczyn może być kilka, poczytaj co może u ciebie być przyczyną https://twojogrodek.pl/Chloroza-roslin- ... zwalczanie
squirrel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2021, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak - choroby,szkodniki

Post »

Witam. Mam prośbę o zdiagnozowanie problemu. Kupiłam wczoraj lilaka na pniu, dziś przyjrzałam mu się i zauważyłam zmiany na niektórych liściach. Większość liści jest zdrowa, są rownież kwiatostany. Czy to może być bakterioza? Jeśli tak, to czy jest sens walczyć, czy raczej zwrócić drzewko do szkółki?

Obrazek
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bez lilak choroba widoczna na liściach

Post »

Witam,
W tym roku kupiłem i posadziłem bez na działce. Od początku miał liście nie w pełni zielone, takie jak na zdjęciu. W dodatku ostatnio liście zaczynają usychać co również widać na zdjęciach. Czy ktoś wie jaka może być przyczyna? Rosną nowe młode pąki więc obstawiam, że przyjął się w ziemi, ale niepokoją mnie te liście... :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lilak - choroby,szkodniki

Post »

Może to jest lilak odm.'Aucubeafolia' o pstrych liściach? Brązowienie li zasychanie liści od brzegu może świadczyć o nadmiernej wilgoci, mało przepuszczalnym gruncie.Jest też pewnie słabo ukorzeniony, daj mu czas w przyszłym sezonie powinno być lepiej, o ile nie ma zbyt wilgotnej i zbitej gleby pod korzeniami.
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak - choroby,szkodniki

Post »

Faktycznie to taka odmiana :) Dziękuję, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej :)
natalana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2022, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilak - choroby,szkodniki

Post »

Proszę o pomoc w diagnozowaniu
W maju tego roku posadziłam 4 sadzonki lilaka Sensation. Ziemia na działce kwaśna piaszczysta, do dołka dostały ziemie uniwersalna z worka zmieszaną z glinką ogrodową. Stanowisko może nie słoneczna patelnia, ale jasne, na pewno nie cieniste. Podlewane 1x tydzień. Od początku pojedyncze małe listki żółkły, myslałam ze się adaptują. Ale coś mi się to przestaje podobać.
Wszystkie krzewy troszkę urosły, mają też młode przyrosty od korzenia, ale wszystkim żółkna i zasychają małe listki głownie wewnątrz krzewu.Pojedyncze pędy są całe takie bledsze żółtawe. Niektóre liście z brązowymi suchymi plamami.
W zeszłym tygodniu i dziś oprysk z grapefruita.
Czy im czegoś brakuje głodne? czy chore?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
krzaku_ok
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 kwie 2021, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lilak - choroby,szkodniki (prośba o opinię)

Post »

Witam.
Poproszę o opinię. Czy te pęknięcia na korze lilaka to coś normalnego, czy jakaś choroba:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d72c5c1f5bfe599b
Na początku były to wąskie pęknięcia takie jak na tym zdjęciu (na tym krzewie są tylko dwa):
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0f1728728f743dd1
Krzewy były sadzone w zeszłym roku (sadzonki około 50 cm )Poza tymi pęknięciami krzewy wyglądają zdrowo, mają duże przyrosty, kwitną.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Lilak - choroby,szkodniki

Post »

Zakupiłem Krasawicę Moskwy, podlewałem ją i zrobiła się jakby sucha ma skręcone liście i nie wypuszcza nowych pomimo podlewania. Co jest nie tak :shock:


Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”