Truskawki choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
jagusia111

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Ja bym bardziej stawiała na podgryzienie przez pędraki. Gdyby to była sprawka sąsiada to ten krzaczek obok wyglądałby tak samo. Poświęć jedną, wyrwij i sprawdź czy nie ma pod nimi pędraków albo opuchlaków.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

dexter2021 Gdyby ich sięgnął oprysk herbicydem to krzaczki najbliżej granicy z sąsiadem byłyby najbardziej uszkodzone. Następne po kolei byłyby stopniowo mniej uszkodzone. Ponieważ czym dalej tym mniej zawiało oprysku. Miałam raz taką sytuację bo też warzywnik graniczy z polem sąsiada. Jeżeli padają u Ciebie wybiórcze krzaki w środku zagonka to może być wina szkodników- tak jak pisze jagusia111 . Jeszcze mi się pomyślało, że może ich nieumiejętnie opryskałeś i np. na niektóre krzaczki padło za dużo oprysku który sam robiłeś. Albo tak samo jeżeli ich nierówno podsypałeś/podlałeś nawozem(jeżeli stosowałeś). To te co dostały za dużo mogą się spalić -objawy też pasują.
mauer1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 cze 2021, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Truskawka - dziurki w liściach

Post »

Powie mi ktos co jest przyczyną dziurawych liści truskawki? I jak z tym walczyć?
Obrazek

Obrazek
TruskaHalk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2021, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Cześć! :)
Czy możecie pomóc mi zidentyfikować takie stworzenia chodzące pod liśćmi? Póki co, nic nie zeżerają i mają wielkość mniej więcej kleszcza (są mniejsze i większe, czarne i zielone). Nie wiem czy to mączniak, wygląda też trochę jak kwieciak malinowiec, ale jest bardziej "pająkowaty". Zastanawiałam się też, czy to nie zwykłe kleszcze (ale na 3 piętrze?). Jestem początkującym ogrodnikiem i niestety nie mam jeszcze na tyle wiedzy, aby rozpoznać.

Sadzone na balkonie w połowie maja, w ziemii uniwersalnej, nie nawożone jeszcze i nie pryskane niczym. Zdjęcia poniżej.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc!


Obrazek
Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

mauer1 może grad był? Poczytaj też o psowaczu różanym.

TruskaHalk te zielone to wyglądają na mszyce, ale te czarne większe jeśli mają długie ryjki (nie widać na zdjęciu) to może być tutkarz truskawkowiec. Może być też opuchlak. Do kwieciaka też z daleka podobne, ale pora trochę nie ta. Złap jednego i zrób mu zbliżenie. Mączniak to choroba grzybowa więc na nóżkach po liściu nie biega :wink: )
J30s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 maja 2019, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Witam. Co to może być za choroba? Na początku usychają stare liście a potem cały krzak. Pędraków ani innych robali nie ma. Truskawki sadzone na jesieni 2020
Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

Wertycylioza truskawki. Choroba grzybowa truskawki. Najczęściej występuje w pierwszym roku po posadzeniu. Daje o sobie znać w czasie suchej i upalnej pogody. Najpierw zasychają najstarsze liście, a potem cała roślina. Na przekroju widoczne są smugi porażonych wiązek przewodzących. Lekarstwa nie ma poza usuwaniem zarażonych egzemplarzy.
mktech
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 25 maja 2014, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Cześć.
Może podpowiecie co może dolegać tym truskawkom? Odmiana bardzo późna, krzaki bardzo ładnie się rozrosły, pod szklarnią. Obok miałem dwa inne gatunki truskawek i owoce miały ładne, a z tymi mam jakieś anomalie.
Obrazek
jagusia111

Re: Truskawki - choroby,szkodniki

Post »

To antraknoza truskawki. Choroba grzybowa truskawki, porażająca zarówno krzaki jak i owoce. Na owocach występują takie właśnie charakterystyczne plamy. Chorobie sprzyja ciepła i wilgotna pogoda. Jest dość groźna bo powoduje znaczne straty w plonie.
Darek566
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 cze 2019, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moje biedne truskawki

Post »

Dzien dobry.
Poproszę o pomoc.
Czy to jest roztocz truskawkowiec? Czy moze brak wapnia, jak inni mowią?
Najmłodsze pędy robią się brązowe i wszystko karłowacieje.
Na lisciach nie widzę zadnych szkodnikow.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Schną truskawki

Post »

witam
U mnie właśnie tez zaczynają usychać. Wkopałem dziś 2 krzaczki ale robactwa nie znalazłem
A tak wyglądają po wykopaniu
Obrazek

Obrazek
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Truskawka. Fragaria ananasa

Post »

Witam. Mam problem z truskawka wiszącą odmiana Roman i Ruby Ann, uprawa w szklarni. Cześć roślin jest skarłowaciała i mają ciemnozielony-brązowy kolor. Załączam zdjęcia.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”