Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Zaniedbałam tego biednego derenia, i teraz wygląda tak, czy jest jeszcze szansa go uratować?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Oberwij suche liście, podlewaj regularnie, nawóź. Może się uda, acz derenie są mocno kapryśne.
briggie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Co trapi mojego derenia?
Obrazek
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Poszukaj, czy nie ma szkodnika ssącego na liściach, tych skręconych? albo nakłuć?
Basia
steffano124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lip 2020, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie forumowicze. Kupiłem na wiosnę dereń jadalny, odmiana Szafer. Nie wiem co się z nim dzieje. Pryskałem już dwa razy na choroby grzybowe( Topsin, DomarK), jest lekka poprawa. Chcę się upewnić i dowiedzieć co się dzieje. Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam. Załączam zdjęcia.
Obrazek
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Schnie, bo zapewne zielsko wokół zabiera mu wszystkie składniki mineralne, potrzebne do życia. Poza tym sprawdzałeś pH gleby? Może i tu tkwi problem? Jaka ziemia? Dereń nie lubi mokrej ziemi. Napisz cos więcej. I odchwaść na min. pół metra zielsko wokół derenia.
steffano124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lip 2020, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dago, dzięki za odpowiedź. Niestety dopuściłem do tego, że zielsko się puściło wokół niego. pH gleby jest około 5,5 do 6.Ostatnio posypałem też całe rzędy kredą. A z wilgotnością gleby w tym roku jest ciężko, co chwilę pada (taki rok). Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Obok derenia posadziłam rododendrony. Mają wykopany duży dół wypełniony kwaśnym torfem, z wierzchu kora. Dereń sobie rósł jak kupiliśmy tę nieruchomość. Teraz po posadzeniu rododendronów dereń miał poskręcane listki, jakiś taki lichy się zrobił. Pomyślałam, że może nie lubi kwaśnej ziemi. Czytam w tym wątku, że i owszem i woli wapienną.
Czy można go przesadzić bez szkody? Krzaczek bardzo mały nie jest. Nie wiem czy lubi przesadzanie, a tu raczej zostać nie może. Bez sensu jedną roślinę wapnować, a drugą obok zakwaszać. Co prawda teraz wygląda nieco lepiej, ale na dłuższą metę sąsiedztwo wzajemnie będzie sobie szkodzić.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

steffano124 wygląd sugeruje, że może posadzony w miejscu gdzie tworzy się zastoina wodna,Dereń jadalny nie jest zbyt wymagający, ale woli gleby lżejsze, przepuszczalne z dobrym odpływem wody.
viridiana możesz przesadzić w październiku, a wiosną przed wegetacją mocniej przyciąć.
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - cięcie,nawożenie ,ukorzenianie,pielęgnacja

Post »

Cześć, to dereń summer gold, czy to jest plamistośc liści czy raczej przebarwienia od podżerania przez robaki? [chrabąszcze majowe są u mnie coroczną plagą]
Obrazek

Obrazek
Szkrab20078
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lip 2023, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dereń kousa - czy jeszcze żyje?

Post »

Dzień Dobry,
Zwracam się z pytaniem do szanownych forumowiczów czy dereń kousa ze zdjęcia jest do uratowania czy należałoby wykopać i posadzić coś innego? Dereń posadzony około 15 maja jako dorosłe drzewko. Już po około 2 tygodniach liście zaczęły brązowieć. Co prawda na chwilę zakwitł bo już zaczynał kwitnąć w momencie zakupu ale teraz już wszystkie liście brązowe opadają, drzewko zwija się w oczach. Sprzedawca ocenił, że grunt jest za ciężki i nieprzepuszczalny stąd korzenie zalegają w wodzie i gniją. Drzewko wykopałem, zrobiłem 40 cm drenażu z otoczaka podsypałem dobrą glebą ale nie dało to żadnego efektu. Nie chciałbym tracić czasu i utrzymywać w ogrodzie drzewko z którego nic nie będzie dlatego pytanie jak sprawdzić czy ono żyje i czy jest szansa go jeszcze odratować. Jeśli nie wykopałbym go i na jesień posadził coś innego. Z góry dziękuje za pomoc.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”