Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
briggie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Co trapi mojego derenia?
Obrazek
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Poszukaj, czy nie ma szkodnika ssącego na liściach, tych skręconych? albo nakłuć?
Basia
steffano124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lip 2020, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie forumowicze. Kupiłem na wiosnę dereń jadalny, odmiana Szafer. Nie wiem co się z nim dzieje. Pryskałem już dwa razy na choroby grzybowe( Topsin, DomarK), jest lekka poprawa. Chcę się upewnić i dowiedzieć co się dzieje. Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam. Załączam zdjęcia.
Obrazek
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Schnie, bo zapewne zielsko wokół zabiera mu wszystkie składniki mineralne, potrzebne do życia. Poza tym sprawdzałeś pH gleby? Może i tu tkwi problem? Jaka ziemia? Dereń nie lubi mokrej ziemi. Napisz cos więcej. I odchwaść na min. pół metra zielsko wokół derenia.
steffano124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lip 2020, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dago, dzięki za odpowiedź. Niestety dopuściłem do tego, że zielsko się puściło wokół niego. pH gleby jest około 5,5 do 6.Ostatnio posypałem też całe rzędy kredą. A z wilgotnością gleby w tym roku jest ciężko, co chwilę pada (taki rok). Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Obok derenia posadziłam rododendrony. Mają wykopany duży dół wypełniony kwaśnym torfem, z wierzchu kora. Dereń sobie rósł jak kupiliśmy tę nieruchomość. Teraz po posadzeniu rododendronów dereń miał poskręcane listki, jakiś taki lichy się zrobił. Pomyślałam, że może nie lubi kwaśnej ziemi. Czytam w tym wątku, że i owszem i woli wapienną.
Czy można go przesadzić bez szkody? Krzaczek bardzo mały nie jest. Nie wiem czy lubi przesadzanie, a tu raczej zostać nie może. Bez sensu jedną roślinę wapnować, a drugą obok zakwaszać. Co prawda teraz wygląda nieco lepiej, ale na dłuższą metę sąsiedztwo wzajemnie będzie sobie szkodzić.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

steffano124 wygląd sugeruje, że może posadzony w miejscu gdzie tworzy się zastoina wodna,Dereń jadalny nie jest zbyt wymagający, ale woli gleby lżejsze, przepuszczalne z dobrym odpływem wody.
viridiana możesz przesadzić w październiku, a wiosną przed wegetacją mocniej przyciąć.
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - cięcie,nawożenie ,ukorzenianie,pielęgnacja

Post »

Cześć, to dereń summer gold, czy to jest plamistośc liści czy raczej przebarwienia od podżerania przez robaki? [chrabąszcze majowe są u mnie coroczną plagą]
Obrazek

Obrazek
Szkrab20078
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lip 2023, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dereń kousa - czy jeszcze żyje?

Post »

Dzień Dobry,
Zwracam się z pytaniem do szanownych forumowiczów czy dereń kousa ze zdjęcia jest do uratowania czy należałoby wykopać i posadzić coś innego? Dereń posadzony około 15 maja jako dorosłe drzewko. Już po około 2 tygodniach liście zaczęły brązowieć. Co prawda na chwilę zakwitł bo już zaczynał kwitnąć w momencie zakupu ale teraz już wszystkie liście brązowe opadają, drzewko zwija się w oczach. Sprzedawca ocenił, że grunt jest za ciężki i nieprzepuszczalny stąd korzenie zalegają w wodzie i gniją. Drzewko wykopałem, zrobiłem 40 cm drenażu z otoczaka podsypałem dobrą glebą ale nie dało to żadnego efektu. Nie chciałbym tracić czasu i utrzymywać w ogrodzie drzewko z którego nic nie będzie dlatego pytanie jak sprawdzić czy ono żyje i czy jest szansa go jeszcze odratować. Jeśli nie wykopałbym go i na jesień posadził coś innego. Z góry dziękuje za pomoc.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”