Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:Szkoda, że je unieszkodliwiłem i nie potrafię powiedzieć czy to opuchlak czy larwa chrabąszcza. Ale się wkrótce dowiem.
Nie wiem czy to prawda ale przeczytałem że jedna larwa chrabąszcza w 3 roku przepoczwarzania potrafi zeżreć cały system korzeniowy 2-3 letniego drzewka owocowego.
I się dowiedziałem.
Różnica jest spora i nie do pomylenia. Pojechałem do tartaku po trociny stare przekompostowane i oto co z nimi przywiozłem:


Obrazek

Z kolei nie potrafię powiedzieć czy te duże to larwy chrabąszcza czy rohatyńca a to z powodu faktu, że na kupie z której brałem trociny leżał martw rohatyniec jednorożec.
A na zdjęciach w necie te larwy wyglądają podobnie ale doczytałem że rohatyniec lubi składać jaja w trocinach.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Chyba znalazłem różnicę między lawami rohatyńca i chrabąszcza. Chrabąszcz majowy na końcu odwłoku ma kilka włosków od dołu a lawa rohatyńca jest łysa.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
astronom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 maja 2020, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Te zarazy są nie do zdarcia chyba. Ponieważ mieszkam na wsi to od końca maja zaczyna się masakra z chrabąszczami majowymi. Mamy ogród wśród pól uprawnych i tam tato sadzi sobie drzewka owocowe i ozdobne. W czerwcu latają ich chmary!

Ja natomiast "przejąłem" albo inaczej zająłem się ogródkiem po warzywniaku babci. Owszem, przekopując go rok temu znalazłem pojedyncze pędraki w glebie ale nawet nie miałem pojęcia co to jest.

W tym roku ponownie założyłem trawnik i ponownie przekopałem glebę i znowu wykopałem kilka sztuk. (może z 10-15 na 50 mkw.) Teraz wiedziałem co to jest i postanowiłem wywołać im wojnę. Przed posianiem trawy, spryskałem P-drakolem. Dawka na 250mkw, ja wykorzystałem na 100mkw. No ale niestety dziś po dwóch tygodniach od oprysku wykopałem jednego pędrala!

Wydaje mi się, że lekko nie będzie tym bardziej, że na polach lata tego całe mnóstwo.
Na szczęście (twu twu) rośliny rosną zdrowo, choć padła mi żurawka posadzona w zeszłym roku.
Koteq06
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 15 cze 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pedraki

Post »

Witam mam pewien problem zaczęłam dziś przekopywać ziemię pod lilie. Nie planowałam ich sadzenia zwłaszcza taką pora, ale dostałam od znajomej 100 cebulek Lili i tak chciała je wyrzucić. Wracając do problemu. Przekopując ziemię wybrałam z niej sporo ilość pędraków tzw. larw chrabąszcza. Czy sadzić tam lilie ?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

W czasie przesiewania kompostu na 2 taczki przez sitko upolowałem 82 pędraki. ;:oj
Pozdrawiam Andrzej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Koteq06, przekop jeszcze raz, i jeszcze raz pazurkami, powybieraj wszystkie pędraki i możesz sadzić. Nie daj im szans na przeżycie.
Pozdrawiam! Gienia.
mateusz12354
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2023, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Witam. Czy to pedrak chrabaszcza majowego
Obrazek
Awatar użytkownika
dDrizzler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 mar 2011, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Dzień dobry.
Jestem w trakcie przeprowadzania następującego eksperymentu:
We wrześniu użyłem Nematop pod rododendrony po jakichś trzech tygodniach po zaniku dorosłych opuchlaków. Część nicieni zaaplikowałem do pudełka ok. 0,5 l z ziemią i trawą, w którym umieściłem pięć lub sześć małych pędraków. Nicienie przed aplikacją sprawdziłem pod mikroskopem - były żywe. Co ok. trzy tygodnie wysypuję ziemię i sprawdzam; kilka dni temu ( ok. 10 listopada - dwa miesiące po założeniu hodowli ) pędraki wciąż miały się dobrze, urosły wyraźnie. Tak, że ten, tego...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”