Mięta - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
burton89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2018, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta amerykańska - spalone liście

Post »

Witam. Od tygodnia umiera mi roślinka, o którą dbam już od ponad roku. Liście czarnieją i zwijają sie. Pasuje to do opisu zbyt małej ilości wody, ale dostaje ją regularnie. Gleba w doniczce nie ulega przesuszeniu. Ktoś powiedział mi, że to od nadmiaru słońca, ale zeszłe wakacje spędziła również na zewnątrz i rosła jak na drożdżach.. Faktem jest, ze jest na zewnątrz od tygodnia czy dwóch i zbiega się to z pierwszymi objawami choroby.

Proszę o pomoc w odratowaniu mojej małej ;(

Obrazek
ObrazekObrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Mięta amerykańska - spalone liście

Post »

Może ma za ciasno w doniczce, mięty silnie się rozrastają.Ponadto po wystawieniu jej na zewnątrz powinna być wystawiona w cień i niejako zahartowana.Podlewanie umiarkowane, bo słońce i zalewanie daje takie objawy.Przytnij te długie pędy, szybko puści nowe.
burton89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2018, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta - choroby

Post »

Dziękuję za pomoc. Roślinę przyciąłem, rozwiesiłem koronkowy prześwitujący obrus nad ną, celem redukcji światła. W wolnej chwili przerzucę do większej doniczki. Pozdrawiam
Sting
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 cze 2018, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięta - choroby

Post »

Nie jestem pewien czy to jest mączniak? Chyba w zestawie jeszcze z jakimś robakiem? Czy jeśli użyję np. jakiegoś preparatu Targeta mięta bedzie nadawala sie do jedzenia? Czy takie szkodniki/grzyby łatwo przenoszą sie na inne rosliny? W ogóle nigdy nie udało mi się kupić mięty która nie miałaby szkodników...
Obrazek
Obrazek
Dziękuję.
Mydlo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2018, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta, biała obwódka dookoła liści

Post »

Witam, mam 16 lat i jestem zapalonym hodowcą mięty ;)
Mam około 17 odmian, ostatnio zaczęły na liściach pojawiać mi się białe obwódki, czy jest ktoś kto wie co to i jak się tego pozbyć? Obwódki pojawiły się w skupionym miejscu i na różnych gatunkach
Obrazek
pannalilith
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2018, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta - choroby

Post »

Witam wszystkich :)
Dostałam taką oto miętę. Po jakimś czasie odkryłam na niej mszyce - zastosowałam mieszankę octu z wodą i póki co chyba walkę wygrałam. Jednak mięta wygląda licho i są na niej takie białe kropeczki (?) z daleka wyglądają jak pyłek ale jak patrze na zdjęcia to wygląda jak plamy.
Czy jest szansa, że odbije się i będzie rosła zdrowo?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mięta - choroby

Post »

mydlo- To bardziej wygląda na braki nawozowe, tak jakby brak potasu, zbytnio bym się tym nie przejmowała :)

pannalilith- Oczywiście, że przyjdzie do siebie, z tym, że teraz to lepiej byłoby ją pościnać, trochę by się może wzmocniła,
bo taka troszkę rachityczna jest :(
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Mięta - choroby

Post »

Ja bym ją przesadziła do płytszego pojemnika, jakiejś misy, ale głębiej, przysypała te gołe pędy.Mięta nie lubi głębokich doniczek, bo pełza i korzeni się płytko.
slimax
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2009, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Mięta - więdnące, wysychające liście :(

Post »

Witam,
proszę o rzut okiem na liście mojej mięty, czy to normalne starzenie się liści czy jakaś choroba?
Mięta była kupiona w markecie jakieś trzy tygodnie temu i może tak odchorowuje przeprowadzkę / aklimatyzacje?
Została podcięta na inne sadzonki i wypuściła nowe ładne pędy jak na foto.
https://drive.google.com/file/d/1h05KWe ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1Z3f5q9 ... sp=sharing
Żądane pliki nie istnieją./K
Bazylia obok ma się całkiem nieźle, wszystko to stoi na kuchennym parapecie przysłoniętym lekko drzewami okna wychodzącego na zachód.





- Pn 19 lis 2018 11:21 -

Kilka nowych odrostów zwiędło więc zacząłem się dokładniej przyglądać roślinie, no i armia mszyc ukazała się moim oczom.
Wcześniej nie widziałem ani jednej, pewnie rozniosły wirusy i inne paskudztwa na tą mięte ale jeszcze o nią powalczę ;:181
Większość utopiłem ~85% z resztą walczę opryskiem z czosnku i płynu do naczyń zobaczymy czy coś jeszcze z tego będzie, choć z czosnkowego prysznica niewiele wynika.
Roślina walczy dzielnie bo jeszcze pojedyncze ziemiórki co jakiś czas się pojawiają.
KapitanZiemniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 paź 2020, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta - choroby

Post »

Witam.
Od paru tygodni takie plamki pokazują się na mojej mięcie i zupełnie nie wiem co robić. Mięta nie musi być jadalna także liczę na każdą pomoc i z góry dzięki ;:224

https://drive.google.com/file/d/1CzV_K5KuaQexn-
S58lDLmegDQP5JvWPf/view?usp=drivesdk
Arczi159
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2021, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta końcówki listków suche

Post »

Cześć, jestem początkujący. Kupiłem miętę w doniczce z marketu , po paru dniach końcówki listków są suche. Listki na dole mięty lekko żółte. Mięta podlewana. Co może być nie tak? Może być za dużo podlewana?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
mateusz111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 sie 2021, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta choruje, jak jej pomóc?

Post »

Cześć!

Witam wszystkich i proszę o pomoc - mój krzaczek mięty wygląda jakby chorował, a doświadczenia z roślinkami mam tyle, że wiem jak podlewać kaktusy :)

Obrazek

Roślinka stoi na parapecie w kuchni od zachodniej strony
Kupiona około 3 miesięcy temu w markecie, doniczka i ziemia poszły do śmieci, roślinka dokładnie umyta prysznicem, dokładnie wypsikana preparatem przeciw muszkom przeznaczonym do roślin jadalnych i wsadzona do świeżej ziemi

Przez kilka tygodni rosła jak należy (to już był okres upałów), wypuszczała dużo kwiatów, które systematycznie odrywałem
Po jakimś czasie zauważyłem że na liściach powstają brązowe plamki które stają się coraz większe, a potem liść usycha
Nie znalazłem na liściach żadnych robaczków
Wypuszcza sporo małych listków, ale nawet na tych pojawiają się już brązowe plamy

Co robić, jak ratować krzaczek?

Pozdrawiam,
Mateusz
Mieta23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 maja 2023, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta co się z nią dzieje?

Post »

Witam

Na mojej balkonowej mięcie pojawiło się coś takiego jak na zdjęciach. Kompletnie nie znam się na chorobach i innych problemach dotykających ziół. Czy umie mi ktoś podpowiedzieć co się dzieje z moją rośliną?

Pozdrawiam

Obrazek



Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”