Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Torf kwaśny jak najbardziej nadaje się do szybkiego obniżenia pH podłoża pod rosnącymi borówkami. Pod średni krzew delikatnie rozgrabiam mały worek 20-litrowy i obffie podlewam.
Daje to szybki efekt, bo już po kilku tygodniach krzewy z chlorozą na liściach nabierają wigoru,a przebarwienia liści stopniowo zanikają.
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Co się dzieje z moją borówką (chandler) susza (chociaż obok inne są zielone), czy może oparzelina?
Mam 10 krzaków i ten jeden jest wyraźnie za blisko drugiego krzaka, mam zamiar jesienią go przesadzić trochę bardziej w prawo, ale jak to jakieś choróbsko to wolę wyrzucić, wybrać ziemię i podmienić.



Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Rozgarnąłbym ściółkę wokół pędów i sprawdził wilgotność podłoża i stan szyjki korzeniowej (kora nie powinna się łuszczyć). Najczęstszym powodem szybkiego zasychania borówek w upalne dni jest brak wody w strefie korzeniowej. U mnie niedawno, w ciągu zaledwie kilku dni uschła młoda Earliblue bo nie zauważyłem na czas podkopów nornic. Powodem zasychania może być też bliskie sąsiedztwo starego drzewa.
Infekcje grzybowe i wirusowe powodują powolne zasychanie, a w tym sezonie słońce i wysoka temperatura im nie sprzyjają.
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Ja sprawdzam wilgotność podłoża laską Egnera.
Mam dwie
Jedna ma długość 20 cm.
Druga ma długość 40 cm.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Wroniarz pisze:Rozgarnąłbym ściółkę wokół pędów i sprawdził wilgotność podłoża i stan szyjki korzeniowej (kora nie powinna się łuszczyć). Najczęstszym powodem szybkiego zasychania borówek w upalne dni jest brak wody w strefie korzeniowej. U mnie niedawno, w ciągu zaledwie kilku dni uschła młoda Earliblue bo nie zauważyłem na czas podkopów nornic. Powodem zasychania może być też bliskie sąsiedztwo starego drzewa.
Infekcje grzybowe i wirusowe powodują powolne zasychanie, a w tym sezonie słońce i wysoka temperatura im nie sprzyjają.
Jak zwalczyłeś nornice ?.
Jerzy
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Koło borówek na razie nie ryją. Przypuszczam że to zasługa odstraszaczy dźwiękowych, które testuje od 2 miesięcy. Na jednej działce solarny, na drugiej na baterię. Nie dają się jednak wykurzyć z gniazd odległych o 2 metry (dwa gniazda mają pod czarnymi porzeczkami, jedno pod warzywami) i pojawiają się nowe kopczyki odległe od odstraszaczy o 3metry. Najskuteczniejszy jest szpadel, potem Nornit, a na obrzeżach działki małe petardy 20zł za 30 sztuk włożone do wylotu kopczyka lontem do góry (zasypać dopiero po odpaleniu, bo lont czasem gaśnie).
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam,

czy ktoś wie, dlaczego owoce borówki tak wyglądają? Czy to objawy jakiegoś niedoboru? Czy choroby?
Obrazek

-- 5 wrz 2022, o 12:42 --

Obrazek

-- 5 wrz 2022, o 12:42 --

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Borówki mogły być przeciążone. Mogło też brakować wody.
U mnie podobnie wyglądały resztki owoców na rachitycznych pędach z małą ilością liści (Bluecrop i Chanticleer). Jagody były miękkie, nieduże i długo dojrzewały. Niedawno przeprowadzając na kilku krzewach cięcie odmładzające wyciąłem przy okazji te stare pędy z takimi owocami.
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Dziękuje bardzo Wroniarz!
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

MaSaKra pisze:czy ktoś wie, dlaczego owoce borówki tak wyglądają?
Opisz jak zakładałeś stanowisko dla borówki wysokiej.
Czy przed jego założeniem dałeś ziemię do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej?
Jak i czym podlewasz?
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam,

dziękuję za zainteresowanie. Borówka (Bonus) została kupiona ze szkółki (niestety przez internet) w marcu/kwietniu tego roku jako 5 letni krzew. Byla dosc zabiedzona jak na 5-letnia roslinke. Wytworzyła też mało owoców. Została posadzona w dużej donicy (50L). Donica zakopana w ziemi. Na dno dałam kamienie jako drenaż, korzenie zostały zanurzone w mikoryzie. Na to mieszanka torfu kwaśnego i ziemi do borówek z worka. Dodatkowo jako materia organiczna przekompostowane kolki z sosny. Podlewane raczej regularnie w 90% deszczówka, jak nie było woda z kanalizacji. Dostała też nawóz organiczny dedykowany dla borówek. Zauważyłam u siebie ślady chorób grzybowych na innych krzewach więc pomyślałam, ze to moze jednak nie niedobory a objawy choroby grzybiczej na owocach? Sama nie wiem :( Nigdy do tej pory nie mialam takich owoców.
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

MaSaKra,
Typowa ziemia z ogródka przydomowego, czy z działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie nadaje się do borówki wysokiej.
Moje borówki wysokie plonują bardzo dobrze i są zdrowe.
Można powiedzieć że to co robię to jest "dobra praktyka".
Aby móc uprawiać borówkę na działce przez kilka lat robiłem prace przygotowawcze.
Teraz zbieram żniwo z tych prac.
Te prace przygotowawcze opisałem na tym forum.
Wejdź na mój Profil.
Znajdź posty użytkownika.
Jak postąpisz tak jak ja, będziesz miała borówki wysokie plonujące bardzo dobrze i zdrowe.
Uprawiając borówkę wysoką nie opłaca się chodzić na skróty.
Lepiej pójść ścieżką, którą ktoś już szedł i doszedł do celu.
Powodzenia!
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

MaSaKra

To nie jest choroba grzybowa na owocach.

Dwie przyczyny mogą być:
1- skutki żerowania roztoczy na młodziutkich zielonych owocach
2- niedobory jakichś mikropierwiastków, może boru

Jeśli borówka rośnie we właściwym podłożu, praktycznie na nic nie choruje
i nic jej nie dolega. To nie jest roślina z wielkimi wymaganiami,
jednak jest jeden warunek podstawowy.

To kwaśny odczyn gleby.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”