Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
krzaku_ok
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 kwie 2021, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ewao4 pisze:Co się dzieje z moją kilkuletnią konferencją? Części liści robią się czarne
Obrazek
Szczurbobik pisze:Mam tak samo od wczoraj. Mocno wiało i porozrywało delikatne jeszcze listki.
Też podobne uszkodzenia zauważyłem na gruszy słabiej osłoniętej od wiatru, też po ostatnich wiatrach 20 m/s w porywach (choć nie wykluczam, że istniały wcześniej, ale się nie przyjrzałem).

Poproszę o zerknięcie na zdjęcie z linka: https://imgur.com/G54X842 czy to aby nie choroba jakaś (trochę się martwię, że może zaraza ogniowa).
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

To nie jest zaraza ogniowa.
Pozdrawiam! Gienia.
krzaku_ok
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 kwie 2021, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

gienia1230 pisze:To nie jest zaraza ogniowa.
Dzięki za opinię. Humor mi się poprawił, bo ostatnio trochę za dużo się o różnych choróbskach naczytałem i zacząłem spoglądać na moje krzaki przez patogeniczne okulary :)
TPHM
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 sie 2018, o 01:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Mam pecha z gruszami w tym roku. Silne wiatry uszkodziły liście. W miejscach pęknięć liście zaczeły czernieć. Podpowie ktoś co to może być?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomasz
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Nic groźnego. Uszkodzenia mechaniczne właśnie w wyniku wiatru. Grusza tak reaguje.
adso28
50p
50p
Posty: 93
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Niedawno posadziłem młodą gruszę i teraz pojawiły się czarne plamy na liściach. Liście więdną i opadają po pewnym czasie.

W trakcie sadzenia gruszę solidnie podlałem wodą. Czy to jakaś choroba od nadmiernej wilgoci ?
A może jakaś plamistość od grzyba ? Czym to opryskać ? Co robić ?

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Adso, aż boję się myśleć, bardzo podobne czarne plamy to objaw raka bakteryjnego. Na pniu nic nie widać, drzewko bardzo młode - dziwne te objawy, parch ma inne plamki. Ale to już sam musisz pooglądać, porównać do opisów w necie bo być może to jest coś zupełnie nieszkodliwego.
Może Jagusia powie co to jest,
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

A jakiś nawóz tam był dany? Mnie to na zarazę ogniową bardziej wygląda.
adso28
50p
50p
Posty: 93
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Tak drzewko młode. W ubiegłym roku na jesieni kupowałem w szkółce więc chyba 2 lata ?

jagusia111 pisze:A jakiś nawóz tam był dany? Mnie to na zarazę ogniową bardziej wygląda.
nawozu jako takiego nie dawałem.
Podczas sadzenia zmieszałem ziemię z wykopanego dołka z kompostem w ubiegłym roku wzbogaconym świeżym obornikiem końskim.

Jedyne co ostatnio zrobiłem to zagłębienie "uformowaną misę do podlewania" wyściółkowałem zrębka z niedawno pomielonej wierzby.
Jak brałem tą zrębka z hałdy to była wilgotna i lekko zbutwiała więc może jakiegoś grzyba przytargałem sobie na działkę ?

też mam podejrzenie że to może ZARAZA OGNIOWA

Czym to prysnąć ? SYLITEM, POLIVERSUM, SCORE, Miedzianem ?
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli to zaraza ogniowa to pozostaje miedzian.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

To drzewko jeszcze nie kwitło? Jest gdzieś w pobliżu jakieś zarażone drzewo? Może być pigwa, jarząb, głóg nawet irga. A można ze szkółki przywlec zarazę ogniową?
U mnie jabłonki zaraziły się zarazą ogniową od pobliskiej zdziczałej gruszy dopiero wtedy gdy zakwitły, przez kwiaty. Uschnięte pędy wyginały się jak pastorał.
Pozdrawiam! Gienia.
adso28
50p
50p
Posty: 93
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

jagusia111 pisze:Jeśli to zaraza ogniowa to pozostaje miedzian.
OK. Czyli prysnę to miedzianem kilka razy.
gienia1230 pisze:Jest gdzieś w pobliżu jakieś zarażone drzewo? Może być pigwa, jarząb, głóg nawet irga.
Drzewko jeszcze nie kwitło.

Jakoś nie zauważyłem czy jest jakieś inne zarażone drzewko. W pobliżu faktycznie mam stary krzak pigwy ale dawno się jemu nie przyglądałem.

Myślałem aby oberwać te czarne liście i spalić ale niestety musiałbym chyba 80% liści oberwać z tego młodego drzewka i pewnie by padło.
Bradley21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2020, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Witam,

Od kilku dni obserwuję na gruszy czarne plamy na liściach. Mam wrażenie że pojawiły się prawie z dnia na dzień - tydzień temu drzewko wyglądało na zdrowe, choć możliwe, że nie zauważyłem wcześniej jakiś pojedynczych zarażonych liści. Drzewko ok. 15 letnie, u nas rośnie od jesieni 2019 r., przesadzone już jako duże drzewo, ładnie się przyjęło i dotąd nie mieliśmy z nim problemów. Grusza w tym i tamtym roku miała jakieś pojedyncze kwiaty, ale u nas jeszcze nie owocowała.

Poniżej zdjęcia zarażonych liści.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym roku dosadzaliśmy jabłonkę i mirabelkę z Nancy - one również mają plamy na liściach - tylko że brązowe, wydaje mi się że to parch jabłoni.

Obrazek

Obrazek

Jedynie kilku letnia czereśnia wygląda na zdrową.

Co mogło zaatakować gruszę i jak z tym walczyć, czym opryskać?
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”