Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Na brązowienie słyszałem 3 metody oprysku
Kaptan
Siarczan magnezu
Siarczan żelaza

Potwierdzi ktoś co i jak i czy któraś z tych rzeczy się sprawdza?
Gordix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 maja 2019, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuja Szmaragd - grzyb czy niedobór minerałów?

Post »

Czesc!

Kilka z moich tuj zaczęło brązowieć - połowa drzewka jest taka jak na zdjęciu,brązowiejąca,druga połowa, piękna i zielona.
Czy to grzyb (więc może jakiś oprysk) czy może jednak niedobór minerałów?


Obrazek
Gordix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 maja 2019, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Szmaragd - grzyb czy niedobór minerałów?

Post »

Zrobiłem oprysk Saprolem i zastosowalem nawóz interwencyjny,ale chyba juz za pozno na uratowanie tej tuji? Co sądzicie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Szmaragd - grzyb czy niedobór minerałów?

Post »

Kiedy sadzone, jaka gleba, żwir, włóknina? Wygląda to na jakiś problem systemu korzeniowego, fizjologiczny.
Gordix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 maja 2019, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja Szmaragd - grzyb czy niedobór minerałów?

Post »

Sadzone były 3 lata temu. Gleba raczej gliniasta,kwaśna. Jest agrowłóknina i 5cm warstwa kory. Obecnie problem wystąpił na 1 z 50 tui, ale zastanawiam się,czy nie grozi to innym tujom. O tyle dziwne,że druga połowa drzewka jest wzorowa...
Robert_76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2021, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy! Usychaanie tui

Post »

Witam,
od paru lat rosło u mnie bezproblemowo parę dość sporych już tui.
Jednak w tym roku zaczęły one brązowieć (usychać).
Z upływem czasu brązowych (uschniętych) miejsc jest na nich coraz więcej ... :cry:
Nie mam zupełnie pojęcia dlaczego i co mogę teraz zrobić, aby one nie uschły zupełnie?
Szczegóły na załączonych zdjęciach.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc ;:136

Obrazek

Obrazek
Olo1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2022, o 05:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

TUJA SZMARAGD - BEZ ZYCIA ?

Post »

Witam. W zeszłym roku na wakacje sądziłem tuje szmaragd. Drzewka zakupione część z pobliskiej szkółki, cześć z marketu. Tuje z marketu były, ładne zielone, ze szkółki nie koniecznie, podobno w ziemi miały dojść do siebie. Pod tuje zerwana darnia nawieziono ok 20-30 czarnoziem, posadzone w dolach wielkości wiadra 10 L a nawet głębszych. W doły pod tuje wymieniona ziemia na czarnoziem wymieszany z nawozem do iglaków. Systematycznie w porze letniej podlewane. W tym roku początek kwietnia tuje nawożone nawozem do iglaków z mikroskładniki oraz nawóz zakwaszający ziemię ( pH ziemi ok 7-7.5 po daniu nawozu zakwaszającego według miernika oczywiście pH 5-5.5 tak szybki spadek jest możliwy ?) Zacząłem uzupełniać tuje i po zakupie kolejnych według mnie zeszłoroczne wyglądają bardzo marnie, zdjecie dołączone dla porównania. Jeżeli ktoś ma jakąś poradę będę wdzięczny co ewentualnie mogę jeszcze wykonać i czy ich wygląd jest normalny czy brakuje im czegoś bo zaczynam przygodę z ogrodem i nie chciał bym przesadzić z dodatkowymi składnikami.
Obrazek
goofy3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 maja 2020, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Hej,
proszę o poradę jak uratować te szmaragdy. Okazy ok 1.5m, wsadzone w zeszłe lato. Ziemia gliniasta, ale każda tujka dostała po ok 40l dobrej ziemi do iglaków. Szmaty brak, wyściółkowane korą. Podlewane sporo, ale nie stoją w wodzie, więc tu myślę że ok. W połowie marca zrobiony oprysk Topsinem (1.5ml/1l wody i to poszło na 25 tujek), po tygodniu powtórzony w takiej samej dawce. W ostatnią sobotę trzeci oprysk, więcej Topisnu już nie mam i nie kupię. Nawożenie, w zeszłym roku florovit do tui, dawka 15g / roślinę + nawóz jesienny (chyba susbstral). Dawki mniejsze niż zalecane ze względu na to że to ich pierwszy rok. W tym roku na początku kwietnia pod każdą tuje florovit do tui w ilości zalecanej, ok 45g/drzewko.
Niestety większość wygląda tak jak na foto... Pytanie co dalej, myślałem o substralu przeciw brązowieniu, 40g/drzewko + oprysk (20g / 1l). Chyba że problem w czymś innym? Pomożecie? :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Olo1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2022, o 05:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Witam. TUJA po lewej zadzona w zeszłym roku, tuje podlewane systematycznie podsypane w tym roku nawozem z mikroelementami, jak widać tuja po prawej ładna zielona sadzona kilka dni temu. Co robię nie tak że tuja z lewej strony wygląda jak bez życia, straciły swój kolor a też były w czasie sadzenia ładne zielone (wszystkie z zeszłego roku wyglądają podobnie)

Obrazek
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Witam. Tuja złotokończysta łysa od dołu - czy jest szansa że puści na dole pędy? Tuje mają 3 lata były sadzone 2 lata temu i nie wiem czemu ale kilka wygląda tak jak na zdjęciu
Obrazek

Pozdrawiam
ania_ruda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 sie 2019, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Dzień dobry Wszystkim,

mam problem z tujami. Kupiłam je 2 tyg. temu, były kopane z gruntu, wsadzone w ciągu dwóch dni i obficie podlane.
Od samego początku miały pousychane gałązki, ale po zgłoszeniu do sprzedawcy otrzymałam wiadomość, że wszystko z nimi OK. Teraz tylko podlewania im trzeba.
Kilka dni temu przyjrzałam się im bardziej. Wszystkie pousychane gałązki były zakończone czarną dzurą. Włąściwie to te plamy pokrywają dużą część roślin. Odsłaniają one wnętrze gałązek.
Nie znalazłam szkodników..
Co to może być?
Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki.
Mieszkam w Niemczech i tu podobno nawet nie istnieje gwarancja na rośliny ;:174

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Dzień dobry. Miesiąc temu zasadziliśmy duże tuje szmaragdy kopane z gruntu. U nas ziemia gliniasta, ale w dołki daliśmy drenaż, dołożyliśmy kupnej ziemi, zasadziliśmy (korzenie w balotach - tak polecił pan ze szkółki), na wierzch kora i było Ok. Podlewane może nie super obficie, ale co 2-3 dni. Przez ostatnie 3 dni nie było nas w domu, jedna z tuj przewróciła się i po powrocie okazało się, ze jest brązowa. Przypuszczam, ze uschła. Co gorsza, mam wrażenie, ze kolejne dwie również uschną - brązowieją czubki oraz końcówki igieł. Pozostałe tuje są ładne, całe zielone, różnica jest widoczna gołym okiem. Jak uratować chociaż te dwie?

Uschnięte drzewko:
Obrazek

Dwa pozostałe:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Za późno były sadzone takie duże,trzeba sadzić jesienią, albo bardzo wczesna wiosną. Kupić małe dobrze ukorzenione w donicy i patrzeć jak zdrowo rosną, zamiast w tym samym czasie patrzeć jak duże cherlaja. Rwanie dużych iglaków z gruntu rzadko się udaje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”