Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy ten bluszcz jest do uratowania?

Post »

Przytnij gałązki z suchymi liśćmi na ok 50cm, suche liście usuń, może coś z nich odbije jeśli nie są całkiem martwe.
bisfsm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 paź 2021, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hedera helix bluszcz pospolity czerwone plamy

Post »

Jestem laikiem. Myślałam, że bluszcz będzie miał się dobrze na balkonie dzięki jego wytrzymałości. Balkon jest dobrze oświetlony, doniczki łapią deszcz. Ziemię kupowałam lub brałam zwykłą gdzieś z lasu. Pojawiły mi się takie czerwone plamki. Kupiłam go w lipcu. Jest młody. Tylko jedna sadzonka nie ma takich plam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Pstrolistne odmiany akurat nie są zbyt wytrzymałe, na balkon lepiej wybierać zielone.Raczej nic mu nie jest, tak się czasami na niektórych stanowiskach przebarwiają te jasne plamy w czasie zimy, szczególnie u słabo ukorzenionych sadzonek uprawianych w donicach.W gruncie mniej reaguje.
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

Żółknięcie liści bluszczu

Post »

Dzień dobry!
Mam już wiekowy, niemal dwumetrowej długości bluszcz, zawsze rósł na dość słonecznym stanowisku. Teraz, po przeprowadzce, przeniosłam go do znacznie ciemniejszej łazienki i wprawdzie rośnie (ma nowe zdrowe liście), ale stare zaczęły żółknąć i odpadać. Pasożytów (poza okazjonalnymi mszycami, z którymi walczę tak długo, że niemal się przyjaźnimy) nie widzę. Co to może być? Czy da się go uratować?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Obrazek
"Jeśli słyszysz tętent, rozglądaj się za koniem, bo zebry są rzadkie":)
Serdecznie pozdrawiam,
Zu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Starsze liście przy mniej korzystnych warunkach, a tym bardziej zmianie warunków świetlnych szczególnie w miesiącach zimowych tak mogą reagować.Bluszcze ogołacają się z czasem ze starszych liści i to jest normalne.
BialaLilia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2022, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Liście bluszcza jak koronka

Post »

Przez 2 lata bluszcz rósł jak na drożdżach a w ostatnie lato coś go dopadło. Od brzegów coś go wygryza choć zupełnie nie widać szkodników. Tak dzieje się z wszystkimi liśćmi. Przeszukałam internet ale nie znalazłam rady.
Ratujcie!!!

Obrazek

Za wielkie zdjęcie(regulamin), zmniejszyłam. Iwona
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

A to nie opuchlak się pożywia? Też odkryłam w swoich bluszczach ślady jego żerowania :/ Lubi też podjadać liście rodków i laurowiśni.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) choroby i szkodniki

Post »

Ponownie mam problem z bluszczem na balkonie :roll: Posadzony rok temu na wiosnę, początkowo miał problemy z bakteriozą (tak przypuszczam), ale po parokrotnym oprysku miedzianem zaczął się obficie rozwijać.

Dzisiaj sprawdziłem w jakim stanie jest po zimie i jest źle. Liście brązowieją/czernieją, łodyżki listków zrobiły się miękkie i jakby puste w środku, łatwo odpadają od pnącza.

Co się może dziać? Może przelałem przez zimę? Mrozów nie było dużo, więc podlewałem go raz na 2-3 tyg.

Obrazek

Obrazek
Alfred S
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 mar 2024, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Cześć Wszystkim

Czy moglibyście mi pomóc? Mój bluszcz ma taki problem. Jest to bluszcz z plantacji przesadzony rok temu w czerwcu. Po zimie trochę zbrązowiał: Obrazek
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Tak może wyglądać po zimie w mało osłoniętym miejscu, narażony na wiatry, szczególnie jak jest młody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”