Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
madox
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lis 2021, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Witam

Na samym początku jak siałam pierwszą trawę na niedużym poletku to z ziemi wybrałam sporą miednicę tego paskudztwa. Jakie są najlepsze sposoby zwalczania chrabąszcza majowego? Walczę już z tym od trzech lat i niestety najlepiej wybierać ręcznie. Mam pewne efekty bo w tym roku nie obżarły mi specjalnie roślin za to doszczętnie zniszczyły mi kwiaty róż. Dobrze, że to odrasta Tylko szkoda, że to walka z wiatrakami. I tak przylecą następne

pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Czy to jakaś reklama? Ale czego? To, co Ci pożera liście fasolki, truskawki, róże to raczej ogrodnica niszczylistka. Nie widziałam nigdy chrabąszcza na różach ale na liściach drzew to i owszem. Larwy obydwu szkodników są podobne, ale chrabąszcza większe.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Ja się zastanawiam, czemu zawsze jest mowa o stosunkowo rzadkim chrabąszczu majowym, a nikt nie pisze o występującym masowo guniaku czerwczyku?
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Lucynko, chrabąszcza widziałam wieki temu, guniaka u nas nie zauważyłam, może dlatego, ze wychodzi wieczorami. Za to ogrodnicy niszczylistki jest pełno. I coraz więcej ludzie maja trawniczkow, nawet u nas na działkach coraz częściej zamieniają grządki na trawniki, robią sobie typowo rekreacyjne To chyba bywa różnie w różnych regionach. I te szkodniki maja podobne larwy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Odkąd pamiętam, czy to miasto czy wieś na przełomie maja i czerwca jest rójka guniaka. Setki chrabąszczy latają jak obłąkane, odbijają się od ścian bloków, siadają ludziom na głowach. Można je łapać w locie ręką, bo są powolne, duże i głośno buczą. Obecnie mieszkam znowu na wsi i wieczorami obserwowałam taniec guniaków i to jak siadają i podrywają się z trawnika. podejrzewam, że te spore pędraki, które uprzykrzają życie to właśnie ich larwy, a nie chrabąszcza majowego, którego widziałam raptem 2 razy w życiu :wink:
Chrząszczy u nas jest o wiele więcej, więc i ich pędraki spotykamy na co dzień obwiniając o to chrabąszcza majowego. Np. Duże pędraki żyjące w kompostowniku to larwy kruszczycy złotawki :D
Pozdrawiam Lucyna
chris18404
200p
200p
Posty: 222
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Prośba o weryfikację co to jest ? W kompostowniku mam trocine i igliwie i jest tego masakrycznie dużo , pod borówkami też kilka zauważyłem. Jak to zwalczyć.

Obrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Pędraki, larwy chrabąszcza majowego.
G2000
100p
100p
Posty: 133
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Kiedyś w necie trafiłem na takie zestawienie pędraków. Iksy to szkodliwe pędraki.
Obrazek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

W kompoście trudno to rozróżnić, ptaki zrobią robotę, nie ma co patyczkować się.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Mam te pędraki i te akurat nie jedzą korzeni bo jedzą resztki i martwą materię organiczną. Gorzej jak mają długie pary odnóży w przedniej części te larwy lubią jagody kamczackie i nie tylko. Młody krzew załatwią raz dwa konsumując korzenie i korę szyjki korzeniowej.
Pochmurno
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 gru 2022, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ogólnie, jeśli są w korzeniach, to szkodnik. Jak w kompoście czy zrębkach, to rozkładają materię organiczną i są pożyteczne. Pewnie nie zawsze się to sprawdza.
chris18404
200p
200p
Posty: 222
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ale chcę ten kompost dać pod borówki i tu jest problem .
Pochmurno
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 gru 2022, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Tak jak mówię, te z kompostu są pożyteczne nawet jak je zaniesiesz borówom. To będą kruszyce złotawki, rochatyńce jak masz szczęście itp. W kompoście nie ma żywych korzeni, więc i larw chrabąszczy majowych czy guniaków nie powinno być. Najlepiej jak porównasz ze zdjęciami, które są parę postów wyżej i powinieneś je zidentyfikować. Mogą być wyprostowane, zgięte w "C", z krótkimi odnóżami, małe, wielkie i tłuste itd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”