Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Rdza gruszy wyciąć wszystkie jałowce w okolicy :D
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Już wycinam dwa jałowce płożące bo i tak łysieją na czubkach. Czy ta uwaga dotyczy konkretnie jakiegoś typu czy wszystkich jałowców ?

Dodatkowo kupiłem dwa nowe drzewka gruszy które chcę posadzić na działce. Pytanie tylko czy ta rdza nie przeskoczy mi teraz na nowe drzewka ?
Starą grusze chciałem uratować ale nie wiem czy jest sens bo może jakieś słabe te drzewko i nie warto go ratować. W to miejsce mógłbym zasadzić nową gruszę tylko pytanie czy nie przeskoczy mi ta zaraza na nowe drzewka.

Chyba że jabłoń wsadzę w te miejsce po gruszy.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Przeskoczy, wcześniej czy później przeskoczy. Z jałowca sabińskiego. Z rdzą można sobie łatwo poradzić, na wiosnę przypilnować. To nie taka tragedia, no , trochę drzewo osłabi, z czasem coraz bardziej. Atakuje mi rdza gruszę ale nigdzie wokoło na działkach nie widziałam sabińskiego, jest dość charakterystyczny. Jest za to mnóstwo innych iglaków, tuje, świerki, sosenki. Te zarodniki to się chyba przemieszczają z wiatrem na duże odległości.
Pozdrawiam! Gienia.
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

gienia1230 pisze:Z rdzą można sobie łatwo poradzić, na wiosnę przypilnować.
Czyli co trzeba zrobić ?


Czy ten zaznaczony na fotografii to jałowiec sabiński ?

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda na jałowiec sabiński, podobny jest, przyznam, na krzewach ozdobnych nie znam się za bardzo . Po gruszy to bym raczej pestkowca posadziła, nie ziarnkowca. Chyba, że dobrze dół pod drzewko zaprawisz nową ziemią.
Na rdzę stosuję score, to preparat na parcha i chyba każdy środek na parcha pomaga na rdzę. Wiosną, jak liście się rozwijają to już szukam plamek. Czasem u mnie jeszcze nie ma ale sąsiad już zaczyna lamentować i skubie resztki włosów z głowy bo plamkę zobaczył. To już pryskam . U sąsiada też :wink: . Dwa opryski u mnie wystarcza na rdzę, na parcha raczej nie. Poczytaj ten wątek przyda się, na wiosnę będzie jak znalazł
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

adso28 pisze:
gienia1230 pisze:Z rdzą można sobie łatwo poradzić, na wiosnę przypilnować.
Czyli co trzeba zrobić ?
No nie tak łatwo, że raczej nie warto. Od ok I dekady kwietnia(niby w teorii od drugiej, ale te zmiany klimatu...)oprysk co 10-14 dni do końca maja na zmianę mocnymi fyngicydami z grupy IBE, jak również Zato, itp.
A sabiński może zarażać nawet(gdzieś czytałem) i na ponad 10km.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

No i wyczaiłam. Przeszłam się pomiędzy działkami następną alejką od głównej drogi. No i jest jałowiec i to jaki duży!!! W linii prostej około 70 - 80 metrów
Maryann, sama jestem zdziwiona, bo jałowiec jak się okazało jest stosunkowo blisko a jednak z rdzą sobie radzę na Leclerc-u tylko dwoma opryskami.. Przyznam, że sąsiad ma większy kłopot z rdzą i parchem mimo, że opryskuję jednakowo i u siebie i u niego Tzn ja przygotowuję ciecz a on sobie już sam pryska, gdy u siebie skończę. Może dlatego, że on ma inną odmianę gruszy (nie wiem jaką, nigdy mnie nie poczęstował, sam pewnie też nie wie). A może po prostu robi to byle jak, niedokładnie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Jałowiec można obejrzeć, jak jest blisko. W końcu zakażające owocniki są bardzo efektowne! Jak ich nie ma, to nie ma co 'polować na czarnego kota' bo to nie ten. A podany przedział jest teoretyczny na cały okres potencjalnego zakażenia. Jest pewne maksimum prawdopodobieństwa i 'szczęście', że się trafiło w okres pylenia zarodnikami. Albo też, że było sucho i przez dłuższy czas fungicyd spłukany nie został.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Na gruszy pojawiło mi się takie narośle. To jakaś choroba czy szkodniki? Oberwać to, czy całą gałąź wyciąć?
Obrazek
Krzysiek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Rdza jałowcowo gruszowa na pędach, czasem je atakuje.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Na gruszy Bonkreta pojawiły się pęknięcia. Czy o są uszkodzenia mrozowe?

Dziękuje za pomoc

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

To mi wygląda na jakieś uszkodzenia mechaniczne - ale nie widzę dokładnie. Trudno więc rozpoznać czy to zmiana chorobowa czy nie. Co tam u ciebie się dzieje? Śliwy poharatane, na gruszach też uszkodzenia? To nie są raczej świeże sprawy.
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

W przypadku śliwy nie przycinałem po posadzeniu, widocznie tutaj popełniłem błąd. W szkółce była przycięta i sprzedający zapewniał że nie muszę. Czy dodatkowo gałąź poniżej 50 cm wyciąć na gładko?

W przypadku gruszy jeszcze zakładam uszkodzenia powstałe przez zakładanie klamerek w celu odgięcia. Na innych gruszach robiłem tak samo i nie mam takich uszkodzeń dlatego zapytałem o uszkodzenia mrozowe.
Pozdrawiam Piotr
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”