Dżdżownica w doniczce !

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Dziwne lecz ciekawe pytanie. Dżdżownica w doniczce !

Post »

Amanita toć to malutkie hehe. Kawę arabską 2 dni temu przesadzałem i wyjąłem z 8 dużych dżdżownic :) . Na szczęście nie są groźne jak sie wymienia ziemię tak co max 2 latka ;)
Maniak roślin egzotycznych :)
vucalur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2014, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dżdżownice w doniczce

Post »

W ziemi mojej jednej dużej (ok 150 cm bez donicy) areki (chrysalidocarpus lutescens) zalęgły się nicienie.
Palma ma się nienajgorzej. Jedynie schną końcówki, troszkę bardziej niż w drugiej - bez nicieni.
Jest podlewana od dołu, przez nasiąkanie.

Nicienie są długości od 2 do 6 cm, są bardzo smukłe, cienkie
Koloru dżdżownicy, wyglądają jak dżdżownice miniaturki
we wnętrzu widać czarne odcinki - pewnie przewód pokarmowy
bardzo ruchliwe - po wyjęciu z bryły korzeniowej miotają się.

W przeciągu 1 roku dosłownie dwa osobniki wypłyneły na podstawkę z wsiąkającą wodą.
Na górze ziemi w doniczce ich nie ma.
Zauważyłem ich sporo na dole i w środku bryły korzeniowej dopiero przy przesadzaniu palm.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo proszę Was o identyfikację i zalecenie czym je wytruć.
O ile w ogóle truć - w jednej mniejszej arece miałem w ziemi skoczogonki (ang. springtails), ale wyczytałem że w umiarkowanej ilości nie są szkodliwe, wręcz przeciwnie: zjadają gnijące korzenie i świadczą o dobrej jakości podłoża.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: [identyfikacja] nicienie w ziemi, podobne do małych dżdżowni

Post »

To malutkie dżdżownice, nie nicienie... O ile w ziemi w ogrodzie są skarbem, nieocenionym, o tyle w donicy już niekoniecznie... Napowietrzają ziemię, ale przy okazji, uszkadzają w jakimś stopniu korzonki... Pewnie się dostały przez otwory w donicy, albo w ziemi były jajeczka, albo wystarczyła jedna dorosła i już masz rodzinę...
Ja się pozbywam dżdżownic z donic, które stoją na zewnątrz latem, przez namoczenie ich w większym od nich pojemniku, tak ok 20-30 min. Zbieram potem, te które wychodzą na wierzch... Kilka razy, trzeba, niestety, powtarzać...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
vucalur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2014, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: [identyfikacja] nicienie w ziemi, podobne do małych dżdżowni

Post »

Dzięki

pogooglałem, poprzyglądałem się tym w słoiku i faktycznie mają coś wyglądającego jak zalążek Klitellum (tego pierścienia):

Obrazek

czyli zapewne masz rację - dżdżownice

a co do ich usuwania:
Wystarczy zanurzyć na tyle żeby ziemia porządnie namokła i zaczęły wypływać dolnymi dziurami, czy może cała-cała bryła korzeniowa z ziemią ma zanurkować (tylko łodygi mają wystawać spod tafli wody) ?

mam na dnie donic ok. 2 cm warstwę keramzytu, także to pierwsze może być niezbyt efektywne :(
Nie zaszkodzi takie obfite zamoczenie palmom bardziej niż jakiś środek chemiczny ?
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: [identyfikacja] nicienie w ziemi, podobne do małych dżdżowni

Post »

Metoda biologiczna, nie zaszkodzi ani roślinom ani domownikom... Zanurz całą bryłę z doniczką...
Można kupić ciężkie środki chemiczne, zwalczysz wtedy wszystko co masz w ziemi, zarówno te pożyteczne, jak i te niechciane... Może być np. Dursban 480 ec... Środek bardzo szkodliwy...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dżdżownice w doniczce

Post »

Ten okaz mam już dwa lata, nie wiem jak sie nazywa, trzymałam go wcześniej na stronie pólnocno- wschodniej i bardzo marnie sobie radził, sądziałam, ze to z powodu braku wystarczającej ilości słońca, postanowiłam go przesadzic i o mało nie zamarłam bo w doniczce ogromne glisty, dżdzownice, wyrzuciłam całą tą ziemie do kompostownika, i postawiłam na oknie południowo-wschodnim. Nie zlałam porządnie korzenia wodą , mogły tam larwy zostać, moze ktoś co doradzi czy zostawić czy jeszcze raz przesadzić.

Obrazek
rokoroko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 paź 2021, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwna glista wyszła z doniczki

Post »

Witajcie. Jak w temacie, dzisiaj rano przez podstawkę doniczki zwisała mi ot taka dziwna glista, spotkałam je już parę razy na podłodze przy innym kwiatku, ususzone od ogrzewania podłogowego. Co to może być?
Obrazek
rokoroko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 paź 2021, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwna glista wyszła z doniczki

Post »

Kwiatek mam od roku, jest to bonsai ginseng, jeszcze nie był przesadzany, ale na początku nie było żadnych glist/dżdżownic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”