Wilczomlecz lśniący,okazały ( Euphorbia millii ) dyskusje,identyfikacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz lśniący,okazały ( Euphorbia millii ) dyskusje,identyfikacja

Post »

Podłoże masz skrajnie beznadziejne. Sukulentów nie sadzimy do samej ziemi uniwersalnej... :shock:
Sadzimy do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:2.
Jeśli chodzi o podlewanie to podlewamy taką ilością wody żeby nawodnić całą bryłę korzeniową. Tutaj wielu amatorów popełnia błąd i podlewa skąpo przez cały rok. Jak w takich warunkach mają się rozwijać korzenie, a tym samym liście rośliny nie obsychać? Sęk w tym tylko, żeby całe podłoże zdążyło wyschnąć przed kolejnym podlaniem. W okresie jesienno-zimowym nieco wydłużamy ten okres tak żeby mniej więcej w przypadku Wilczomleczy podlać co około 3 - 4 tygodnie.
Kolejna sprawa, rośliny podlewamy wyłącznie miękką wodą, a u Ciebie ewidentnie widać wykwity soli wapnia od zbyt twardej wody. Musisz wodę uprzednio przegotowywać, filtrować.
I na koniec jeszcze jedno, w okresie wegetacji przynajmniej co około 3 tygodnie dać mineralnego nawozu. W okresie jesienno-zimowym teoretycznie nie nawozimy, ale w przypadku tego egzemplarza dałbym gdzieś za 2 miesiące nawozu, bo zmiany na liściach wskazują na niedobory. Po części od twardej wody, a po części pewnie od braku albo nieprawidłowego nawożenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz lśniący,okazały ( Euphorbia millii ) dyskusje,identyfikacja

Post »

Ale ja ten egzemplarz posadziłem od samego początku właśnie do mieszanki ziemi uniwersalnej z perlitem, zresztą zgodnie z Twoją wcześniejszą uwagą, bo już o tym pisałeś.
Również zawsze wszystkie swoje rośliny nawadniam tak, jak to opisałeś wyżej, tzn. podlewam do momentu wycieku wody do podstawki i jeśli po godzinie jeszcze jest jakiś jej nadmiar w podstawce, to to wylewam, żeby rośliny nie stały we wodzie. Wilczomlecza podlewam tak co około 7 do 10 dni teraz w październiku. Nie wiem tylko , czy to za często, skoro w zimie ma być podlewany raz na 3 do 4 tygodni ?

Jeśli chodzi o nawożenie, to w sezonie aż do końca września podlewałem nawozem mineralnym co drugie podlewanie w proporcjach (w rozcieńczeniu) podanych na opakowaniu nawozu.

Co do wody, to faktem jest, że mam bardzo twardą wodę i w takim razie będę musiał ją przegotowywać, żeby trochę zmiękczyć.

A te odbarwione punkty na liściach na drugim zdjęciu to czym mogą być spowodowane ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz lśniący,okazały ( Euphorbia millii ) dyskusje,identyfikacja

Post »

Na zdjęciu podłoże wygląda na bardzo zbite, ale ok. Jeśli jest odpowiednio rozluźnione, to problem tkwi w twardej wodzie. Rośliny nie tolerują takiej wody, z czasem zmienia ona pH podłoża na niekorzystny i pomimo nawożenia roślina nie pobiera składników odżywczych. Stąd zmiany na liściach świadczące o braku składników odżywczych.
Trzeba wymienić podłoże na nowe i podlewać wyłącznie miękką wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz lśniący,okazały ( Euphorbia millii ) dyskusje,identyfikacja

Post »

Cześć,
mam dużego wilczomlecza, który w zimie stracił już trochę liści i wygląda, jak na załączonym poniżej zdjęciu.
Myślę, żeby go skrócić poprzez przycięcie, żeby się zaczął rozkrzewiać, oraz żeby lepiej wyglądał, bo pień ma teraz dość łysy.
W związku z tym chciałbym zapytać, gdzie najkorzystniej byłoby zrobić cięcia i kiedy ?


Obrazek
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Wilczomlecz lśniący,okazały ( Euphorbia millii ) dyskusje,identyfikacja

Post »

Kupiłem w Kauflandzie trzy małe okazy wilczomlecza. Karłowe odmiany: białą, różową i czerwoną. Wie ktoś może jak bardzo karłowe są one w stosunku do standardowej formy tej rośliny, do jakiej wysokości dorastają? Chciałbym wsadzić je wszystkie do jednej doniczki. Czy taka uprawa ma szanse powodzenia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”