Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Co to znaczy "krótsze łozy"? Należy skrócić łozę w tym samym czasie, co tnie się winorośl, czyli wczesną wiosną?
Pozdrawiam. Ania
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Temat rozległy na który napisano wiele stron. W największym uproszczeniu, tniemy przed ruszeniem soków, a doginamy łozę (zeszłoroczną latorośl) do poziomu drutu już po ruszeniu soków, bo jest wtedy bardziej elastyczna. Można też przyginać na raty by uniknąć przełamania.
Łozy pozostawiamy dłuższe jak krzewy są sadzone w większych odległościach, a krótsze jak w mniejszych. Najczęściej jedna łoza na krzew, czasem dwie.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio/jokaer.

No tak, ale "krótsza" w tym przypadku oznacza uciętą i przystosowaną do odległości a nie "wybrana najkrótsza latorośl spośród wszystkich ubiegłorocznych latorośli i zamieniona na łozę"
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

im mniejszy odstęp, tym mniejszą formę krzewu trzeba trzeba prowadzić (zostawiać krótsze łozy)
Bo to jest skrót myślowy, oczywiście, że wybiera się łozę najładniejszą i formuje tak by pasowała do naszej zaplanowanej formy.

Jeśli prowadzi się winorośle nisko w formach krzaczastych, w formie głowy, to wszystkie łozy będą cięte krótko.

Krótkie łozy mają więc związek z formą i z odległościami krzewów winorośli w rzędzie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie wszystkie odmiany można ciąć krótko (2 - 4 oczek ) np. Nero, Arkadia lubi długie łozy ( 5 - 10 oczek ) a na krótkiej łozie nie będzie owocu. Ale takie odmiany jak Krystaly, Seywal bl. Swenson Red woli krótkie cięcie, wtedy może być forma np. głowy
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Arkadię zawszę tnę na krótko i nie ma problemów z owocowaniem. Nie wyobrażam sobie cięcia arkadii na 10 oczek. Chyba że w formie Guyota.
Pozdrawiam
Tomek
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

rozmalinka pisze: No tak, ale "krótsza" w tym przypadku oznacza uciętą i przystosowaną do odległości a nie "wybrana najkrótsza latorośl spośród wszystkich ubiegłorocznych latorośli i zamieniona na łozę"
Do tego co napisała @Jokaer , dodałbym jeszcze że ta łoza ma wyrastać z miejsca które najbardziej pasuje do przytwierdzenia jej do drutu
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jokaer pisze:Źle go zrozumiałeś, a on też jakoś trochę chyba niezbyt jasno Ci to powiedział.
Wybiją z drewna, nie martw się, będę niestety rok w plecy :(
No, jedna wylazła dziś z ziemi - akurat na przymrozek.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

tomekb1 pisze:Arkadię zawszę tnę na krótko i nie ma problemów z owocowaniem. Nie wyobrażam sobie cięcia arkadii na 10 oczek. Chyba że w formie Guyota.
Owszem , ale grona są mikre rzadko przekroczy 0,5 kg.
Przy cięciu dłuższym mają ponad 1kg
per aspera ad astra
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jars dzięki za odpowiedź, właśnie o taką mi chodziło.

Z racji tego, że w miejscu gdzie planuje zasadzić winorośl jest słaba ziemia planuje zakup kilku worków ziemi z ogrodniczego.
nada się taka? https://www.obi.pl/ziemia-uniwersalna/s ... /p/5232848
Piotr
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie jestem (na pewno) ekspertem od "podłoży", ale moje wątpliwości w tym akurat przypadku budzi zapis,że zawiera "bazową ilość nawozu" . Skoro jest to podłoże do kwiatów to czy ta "bazowa ilość" będzie odpowiednia dla winorośli? Sam się podobnie załatwiłem 2 lata temu jak po posadzeniu około 100 drzewek owocowych obsypałem sadzonki podłożem uniwersalnym robiąc kopczyki na zimę by je zabezpieczyć przed mrozem, który zawierał też "jakąś" ilość nawozu. Przez cały sezon nie nawoziłem drzewek bo bałem się,że przeholuje... . Może warto zastanowić się czy w takim podłożu jest w ogóle jakiś nawóz, czy jest on odpowiedni do danej rośliny i czy zastosowanie go w danym momencie jest/będzie właściwe?
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

To w takim razie kupie zwykłą ziemię, bez nawozów. Drugie pytanko. Nie mam możliwości dania starego obornika, jedynie kurzy "robiony " na bieżąco :D. Warto ryzykować i dać go do dołków, czy może kompost granulowany będzie lepszy?

Myślę, że kupie 10 worków 50l podłoża uniwersalnego ( po jednym pod każdą winorośl) i ze 2 worki kompostu granulowanego. Z kosztem myślę, że się zamknę w 150zł, jak robić coś to raz a dobrze. Ziemia gdzie mam zamiar sadzić naprawdę jest beznadziejna, a innego miejsca nie mam. Wykope duże dołki w nie wsypę ziemie. Tylko nie mam pojęcia jak rozchodzą się korzenie winorośli.... a to jest ważne bo nie wiem jak doły kopać. Jest ktoś w stanie odpowiedzieć na to pytanie?
Piotr
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

rolnik90, jeśli chcesz uprawiać winorośl dla liści to jak najbardziej.

Winorośle nie potrzebują żyznej gleby. One są roślinami o małych wymaganiach.

Dla winorośli istotne jest aby gleba miała odpowiednie pH
(vinifery lubią zasadowe gleby, a krzyżówki różnie )
i odpowiednie stosunki powietrzno- wodne.

Korzenie winorośli nie lubią być zalewane, a więc glina jest dla nich niezbyt wskazana.
Korzystna jest ziemia piaszczysto- gliniasta i kamienista.

Przecież winnice zakładane w górach to tereny kamieniste.

Na nadmiar azotu, winorośl będzie reagować bardzo silnym wzrostem wegetatywnym,
czyli będzie dużo masy zielonej, a jakość owoców niekoniecznie musi być do tego proporcjonalna.
Po za tym azot będzie sprzyjał chorobom grzybowym u winorośli.

Ta Twoja ziemia piszesz, że jest beznadziejna. Co to znaczy? Czy to glina, że szpadla wbić nie można?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”