Tunbergia(Thunbergia alata) Cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Nie skrzynka nie ma nic do rzeczy.
Rzeczywiście "pod koksuj" ją czyli nawozem przy każdym podlewaniu bo tunbergie są też dosyć żarłoczne więc krzywdy jej na pewno tym nie zrobisz.
Trzeba ją trochę "zmusić" do kwitnienia a ten Planton załatwia sprawę.
Tak potężna roślina powinna się obsypać kwiatami bez dwóch zdań,zatem podlewaj nawozem przy każdym podlewaniu a następnie wspomnij w tym wątku o efektach. ;:333
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

janek45 twoja thunbergia ma łodyżki brązowawe dlatego, że te rozmnażane (chyba in vitro) przez ogrodnictwa to inna odmiana niż z nasion.Brązowawe łodyżki to ich naturalna cecha, jak również większe i bardziej mięsiste liście i kwiaty.Według mnie jest bardziej dekoracyjna niż te z nasion.
One lubią zaciszne miejsca, moja siostra ma co roku piękną przy ścianie na kratce.Twoja ze szklarni później była smagana wiatrem i dlatego jej liście więdną.

msk83 nie traktuj za bardzo nawozami, daj jej czas, ona musi wpierw urosnąć by zakwitnąć, widać już pąki.Nie można takiej z nasion porównywać do tej z in vitro, które z reguły mają więcej kwiatów i wcześniej kwitną. Jest to odmiana wyhodowana pod tym kątem, by lepiej kwitła i miała okazalsze kwiaty, również inne kolory.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Ja jednak pozwolę się nie zgodzić z selli miałem u znajomych okazję obserwować i te z in vitro i te z nasion,owszem na początku była różnica jednak potem jak dostały dobry nawóz a są żarłoczne(będę się przy tym upierał jednak) to okazało się że kwitły porównywalnie.
Nie mniej oczywiście możesz mieć selli i inne zdanie i inne odczucie.
Ja bym tak doradzał msk83 bo roślina jest dobrze/prawidłowo rozrośnięta i wymaga czegoś w rodzaju "burza kwiatów". ;:224
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Nie wiem co się dzieje z moja Thunbergią kupiłem w markecie była już w doniczce pomarańczową z początku jeszcze jakoś wyglądała ,dziś jej listki wyglądają jak by ja mróz ściął, dosadziłem do niej nowo zakupiona sadzonkę żółtej thunbergii ona jak widać ma się dobrze .
Obrazek
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Wiesz,a może nastąpi tzw selekcja naturalna czyli ta z dużymi problemami padnie samoistnie a zostanie ta zdrowa?
Pytanie jednak jest inne a mianowicie czy chcesz czekać i patrzeć na tą nieciekawą teraz roślinę i nieestetyczną czy jednak stawiasz na radykalne rozwiązanie?
Ewidentnie choruje i stawiam też na to że może być to wina przymrozku,sądząc po stanie liści i ich zamieraniu.
Jak pewnie wiesz takie rzeczy nie wychodzą natychmiast ale jak pokazuje życie jednak wychodzą,tak bywa... ;:131
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Może być przewiew, chłód, a może zalanie, może też jedno i drugie razem wzięte.Przytnij te pędy do ok.30 cm i zostaw na razie, może wyrośnie coś od podstawy. Przesadź tę żółtą do osobnej doniczki i świeżej ziemi, szkoda sadzonki tam się zmarnuje, bo korzeniami podłoże przerosła już pomarańczowa, a żółta ogólnie jest słabsza, więc nie da rady na dłuższą metę.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Selii7- Grażynko przewiewu nie ma u mnie, bo wisi na balkonie a balkon mam jeszcze zabudowany.
Nie wiem co jej jest myślę, przelana chyba też nie, choć nie jestem pewien,ale zauważyłem dziś, że jak by dochodzi do siebie,
listki miała wszystkie pozwijane ,dziś zauważyłem większość wyprostowanych ,kwitnie lepiej.;:138 ;:138
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Więc może wyjdzie na to że na dwoje babka wróżyła i jeśli masz upór pozostaw odrębnie tak jak dziewczyny piszą i obserwuj.
Ja jestem zdania że niewiele z niej będzie już ale przecież mogę się mylić,rośliny zaskakują niejednokrotnie.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Moja thunbergia widzę, że dochodzi do siebie, żółte listki poobrywałem, wyrastają jej długie pędy i ma teraz ładne listki.
Wiesz Paweł trzeba ratować ,albo zauważyła że mam chęć ją skasować i wyzdrowiała. ;:306
Obrazek
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Widać tylko same liście jej uszkodziło, chyba wiatr.Zapowiada się ok.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Selii ona wisiała w ogrodzie supermarketu przy ścianie to może i wiatr majtał nią i pouszkadzał listki.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Zapowiada się dobrze, daj jej czas, podkarmiaj, na pewno się odwdzięczy.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Tunbergia(Thunbergia alata) Cz.2

Post »

Słuchajcie,mam problem z moją tunbergią,na początku gdy była wiotka i listki wisiały zacząłem ją intensywnie podlewać i być może przelałem bo listki nadal wiszą a ziemia mokra i mimo intensywnego dokarmiania Substralem nie rośnie,stoi w miejscu...
Kupiłem sadzonkę,przesadziłem i generalnie nic się nie dzieje w kwestii jej wzrostu,była przesadzana około miesiąca temu... ;:218
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”