Obracanie storczyków ku słońcu

Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Phalaenopsis - dlaczego "krzywo" rośnie?

Post »

Witajcie kochani :)
Dostałam dziś w prezencie storczyka, falenopsisa. Trochę krzywo rosną mu listki,ale jak mówią "darowanemu...się nie zagląda" :roll:
Storczyk ma na korzeniach taki dziwny biały nalot :? , jak się dotknie korzonki to czuć pod palcami jakby proszek.No i troszkę zaniepokoił mnie wygląd niektórych korzonków i podłoża z kory.
Dodam jeszcze,że nowo wypuszczone dwa korzonki zbrązowiały na końcu : ;:24

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Dlatego zwracam się o fachową pomoc !

Bo chyba zaczęła się u mnie nieuleczalna choroba ;:147 zwana...storczyk ;:226

Pozdrawiam
Ola
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myszorku witaj :P

A pomyszkuj po naszym forum - o falenopsisie już wiele napisaliśmy - główny prawie bohater postów.

Wszystko z nim pewnie jest w porządku ,

*krzywo rośnie?? prawie wszystkie maja tendencję pochylenia-tak w naturze sobie zwisają z drzew

*korzenie powietrzne mają szczególne właściwości- ta tkanka zewnętrzna to welamen .Dzięki temu storczyk oddycha,pobiera i gromadzi zapasy wilgoci. Przesuszony jest srebrzysty , po podlaniu - zielony.Końcówki wyrażnie zaznaczone kolorem zielono-brązowym, gdy rosną .

*Są najbardziej wrażliwe na złe warunki - nieodpowiednia woda,zbyt duże dawki nawozu,zła wentylacja,przelanie itp....W krótkim czasie pojawiają się oznaki tych niedomagań.Czasami są bezpowrotne i pozostają na korzeniach plamy ,popalenia ....

*jest zasada podstawowa: lepiej przesuszyć niż zalać
o tym musisz pamiętać .Techniki podlewania szybko się nauczysz.Obecnie
są wszystkie procesy spowolnione więc spokojnie 1x7 dni podlewanie może się okazać wystarczające - ale nie wiem jak masz ciepło w pomieszczeniach..Podłoże hmmmm.musi gwarantować cyrkulację powietrza i brak stagnacji wilgoci..Bez tego korzenie w środku zgniją po pewnym czasie.


Teraz , po tym jak napisałam + Twoja nauka ;:37 to będzie komplet informacji
-pozwoli spokojniej popatrzeć na storczyka i prowadzić uprawę już własną.

A jaka frajda jak zakwitnie!!!!! ;:23 takim własnym staraniem.

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Obracanie storczyków ku słońcu

Post »

Storczyki puszczają pędy kwiatowe, ale każdy w stronę słońca, więc i liście i pęd przechylone są w jedną stronę.
Czy można obracać rośliny co jakiś czas, aby się naprostowały? Kiedy najlepiej zacząć prowadzić pęd kwiatowy, aby rósł w miarę prosto?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

Hmm obracać względem słońca chyba się nie powinno, bo może to zahamować wzrost pędu/ pąków :wink: ale ja nigdy tego nie testowałam, bo swoich nowych pędów nigdy nie miałam, same odbicia :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

No właśnie a mi na 7 roślin 5 wypuszcza nowe pędy, a każdy równolegle do parapetu i w stronę słońca zapewne za tydzień-dwa dosięgną szyby i trzeba by je odsuwać, a miejsca nie wiele.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

ja takie pędy podpinam najwcześniej jak się da, wówczas gdy kawałek znów urosną w stronę szyby to przesuwam pętelkę drucika troszkę wyżej i pęd się delikatnie naprostowuje :) Storczyki ponoć nie lubią okręcania ich, w ogóle przenoszenia, zmiany miejsca. Ja mam teraz takie rozgałęzienie, które idzie do szyby, tego już podpiąć nie mogę, wiec delikatnie przekręciłam doniczkę aby pęd szedł troszkę z ukosa, jakby równolegle do szyby ale nie do końca.. by miał miejsce wydłużać się, ale bez radykalnej jakiejś zmiany.. Stoi w tym samym miejscu, dostaje tyle światła ile miał i pęd się wydłuża :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

Dobry patent z tym pędem :idea: , no będę starał się jakoś naciągać do tych patyczków :D. Mam problemy także z tym, że podpórki najlepiej wbijać z dala od rośliny wiec zanim pęd dostanie do patyczka jest już dość długi i prostopadły do podpory.
Będę kombinował, nie chcę złamać pędu a doświetlać od góry też możliwości nie mam aby same do góry rosły.
:wit
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

Możesz patyczek wbić bliżej albo własnie zacząć podpinać gdy dosięgnie patyczka :) Nie musisz go wówczas jakoś bardzo naginać.. Musi być tylko odpowiedni długi, by wygiął się choć minimalnie.. najlepiej wówczas podwiązać go kawałkiem pończochy, tasiemką, drucikiem, wtedy nawet w poziomie można go podwiązać bez zbędnego naginania i systematycznie podciągać mocowanie ciut wyżej :) Spinkami raczej trudno bo wtedy faktycznie pęd musi być równolegle do patyczka poza tym często uszkadzają młode pędy :/ Ja mam takie plastykowe jakby "ósemki" :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

Też te ósemki mam :D, mam też powlekane druciki ze sprzętów elektronicznych które są dość grube, więc nie przetną pędów. Jakoś radę dam, najgorsze początki bo to pierwsze kwitnięcie od zakupu, później mam nadzieję będzie szło lepiej.
Dziękuje wam ;:196
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

A co zrobic jeśli paczki otwieraja sie z jednej strony, a liscie tak rosna w przeciwna, wiec co powinno byc zwrocone do swiatla ? paki czy liscie?
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

Nie rozumiem, przecież na to nie ma zasad, storczyk wypuszcza wszystko w tą stronę, która mu odpowiada :roll:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Uparły sie i nie kwitną :-(

Post »

Kwiatecek pisze:A co zrobic jeśli paczki otwieraja sie z jednej strony, a liscie tak rosna w przeciwna, wiec co powinno być zwrocone do swiatla ? paki czy liscie?

Tak jak napisała 3velyna nie ma żadnej zasady.. po prostu najczęściej wychodzące pączki kierują się do okna, bo światło odgrywa dużą rolę w ich kształtowaniu i otwieraniu się, jeśli będzie za ciemno to roślina może zrzucić pąki, co jest częstym zjawiskiem w okresie zimy na przykład. Ja delikatnie okręcam storczyka tylko wtedy, gdy pęd nie ma miejsca się wydłużać bo blokuje go szyba..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Wyciąganie się storczyka do słońca

Post »

Witam. Mam problem, otóż moje storczyki wyciągają się w stronę słońca. Wiem, że nie bardzo lubią zmiany w położeniu ich względem światła, co mam zrobić, żeby rosły prosto w górę zamiast w bok?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”