Begonie z nasion Cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Begonie z nasion

Post »

Ja nigdy nie spryskuję kilkukrotnie wysiewanych nasion, grozi pleśnią.Używam pojemników przezroczystych z pokrywą i podlewam mocniej spryskiwaczem tylko raz po posianiu.Z reguły ilość wilgoci wystarcza do czasu skiełkowania, później po skiełkowaniu i otwarciu pokrywy podlewam w miarę przesychania, ale nigdy nie spryskiwaczem, tylko buteleczką z otworem w zakrętce cienkim strumieniem wody w kilku miejscach, bez moczenia siewek.Do ziemi dodaję włókna kokosowego (albo kupuję jeśli trafię ziemię do wysiewu z włóknem), dobrze absorbuje wodę, nie zaskorupia się i nie pleśnieje.
Awatar użytkownika
Przemekt23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1197
Od: 13 gru 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonie z nasion

Post »

Ja swoje wysiałem 13 stycznia. Czy coś wyjdzie nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Re: Begonie z nasion

Post »

A ja sieję dopiero dzisiaj, bo robię to według kalendarza biodynamicznego i dzisiaj jest dobry dzień na kwiat.
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
Przemekt23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1197
Od: 13 gru 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonie z nasion

Post »

Sprawdziłem przed chwilą do begonii i co widzę kiełkują i to sporo. Mam nadzieję że nie zniszcze ich swoją nadgorliwością.
gabka3
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 sty 2016, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonie z nasion

Post »

To mam ich nie otwierać, nie spryskiwać?. Stoją na parapecie , przy oknie w takim pojemniku plastikowym od ciasta, przykrytym, żeby było wilgotno. Przy parapecie jest 18, 5 stopnia. Chyba troche mało co?? W pokoju mam cieplej , ale przy parapecie.... A może na noc postawić koło kaloryfera??? Dzis jest szosty dzień , nic nie ma . Wiem ze troche niecierpliwa jestem. Prosze , jeśli ozecie odpowiedzieć na moje pytania, byłoby super

-- 20 sty 2016, o 13:13 --

Przemek, ty przez cały tydzień nie zaglądasz do begonii? może ja je tez zostawie i zobacze dopiero za pare dni.
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonie z nasion

Post »

Ja też posiałam już swoje i czekam na wschody.
Winter
200p
200p
Posty: 253
Od: 24 lut 2015, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Begonie z nasion

Post »

Pierwszy raz posiałam w tym roku begonie. Nie mogę się doczekać aż coś zacznie się dziać w doniczce- oby się zaczęło:)
Pozdrawiam Paulina
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Re: Begonie z nasion

Post »

To jeszcze w oczekiwaniu na nowe kolorki pokażę wam moje zeszłoroczne białe trochę drapaki, ale wpisały się w klimat. :wink:

Obrazek

I różowe o bordowych liściach, tylko takie kolory nasion udało mi się kupić.

Obrazek
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
Przemekt23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1197
Od: 13 gru 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonie z nasion

Post »

Gabka 3 ja zebrałem pierwszy raz nasiona i pierwszy raz wysiałem nawet nie wierzyłem że się uda. Dwa dni po wysianiu zajrzałem i nic nie było. Potem zapomniałem zaglądam dziś a tu kiełki. Ciekawostką jest to że ziemia była z obrzeży bagna a nie kupna. Co dalej będzie nie wiem. Nasiona wzeszły po tygodniu.
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Begonie z nasion

Post »

gabka3 ja swoje siewki begonii podlewam co 2-3 dni, przy okazji wietrząc pojemniczek, w którym są wysiane. Podlewam spryskiwaczem, tak jak wszystkie wschodzące siewki, później jak już podrosną podlewam butelką po wodzie z dzióbkiem. U mnie temp. jest trochę wyższa, ale 18 stopni spokojnie im starczy. Czasem begonie wschodzą nawet i po dwóch tygodniach, więc spokojnie, Twoje mają jeszcze czas.
Pozdrawiam, Bogusia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Begonie z nasion

Post »

Myślę, że begonia begonii nie równa, trudno porównywać ile dni kiełkowały i jak rosną.Zapewne zależy też od warunków wysiewu, ale dużo od samej odmiany, genotypu rośliny.Z zebranych własnoręcznie mogą być w następnym pokoleniu już zmutowane, mogą co prawda szybciej kiełkować i rosnąć niż z nasion zakupionych w sklepie, ale kwiaty, kwitnienie może być mniej ozdobne.Często są bardziej 'zdziczałe', bo rośliny z reguły bardziej cechy przetrwania zachowują w genach, niż ozdobne.Jednym słowem silniejszy nie znaczy lepszy, bo tu chodzi o kwiaty :wink: Widziałam begonie niskie, liści niewiele, wyglądały jak kule kwiatowe, a i takie gdzie urosły spore krzaki, ale kwitnienie mało efektowne.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Begonie z nasion

Post »

Sprawdzałem na opakowaniach z nasion otoczkowanych , większość to krzyżówki Fi więc muszę Selli7 przyznać rację. Begonie nie muszą powielać właściwości roślin matecznych.
gabka3
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 sty 2016, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonie z nasion

Post »

Dziekuje za wasze odpowiedzi. Begonia to mi sie juz w nocy dzis snila. I wiecie co? Zaczyna sie cos ruszac. Ledwo to widac. Ale zaczyna ;: ;:138. Ale sie ciesze.. No to chyba tu zostane z wami.

Proszę o poprawną pisownię./Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”