Niecierpek(Impatiens)problemy w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
beata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 mar 2007, o 12:20

Niecierpek - pomóżcie

Post »

Mam wielką prośbę, mianowice na moim bardzo dużym i pięknie kwitnącym niecierpku pojawiło się coś jakby w rodzaju pajęczyn i zaczyna bardzo marnieć.Liście są w brązowe plamy.Proszę poradzcie co może mu być i jak mu pomoć.Dzięki
beata
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Beata, najważniejszą choroba niecierpka to szara pleśń. Na liściach tworzą się jasnobrązowe plamy, często pokryte pylącym nalotem. Jak najszybciej należy zrobić oprysk fungicydem np. Ronilanem czy Rovralem. Ze szkodników często występują mszyce, które powodują głównie deformację pąków kwiatowych. Oprysk Ambuszem powinien je zlikwidować. Wsród innych szkodników na czoło wysuwają się: przędziorek chmielowiec i wciornastek. Oba powodują zniekształcenia i przebarwienia liści. Pierwszy z nich można zlikwidować Talstarem lub Tamaronem, natomiast drugi Marshallem.

Pozdro
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Mam takiego kwiatka
Obrazek wedle mnie to Niecierpek(impatiens walleriana)

Czytając o nim w różnych źródłach znalazłam sprzeczne opinie dotyczące jego zimowania. W jednych podają, że zimuje się go w domu w innych, że wcale. Jakoś w to "wcale" nie wierzę i mam zamiar go przechować tak jak pelargonie, coleusy czy plektrantusa. Myślicie, że mi się uda? A może ktoś ma doświadczenie jak dokładnie należy postąpić i podzieli się ze mną swoją wiedzą? :)
I drugie pytanie. Czy prawdą jest, że można go ukorzeniać ze szczepek wierzchołkowcyh w wodzie?
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Czy on nie wytwarza nasion?
Waleria
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

U mnie jakoś nie. Przynajmniej nie zauważyłam. Ale przyczyna tego może być bardzo prosta... usuwam wszystkie przekwitłe kwiatki :) A przyznać muszę, że kwitnie pięknie i obficie. Niestety zabrałam go kapinkę za późno z balkonu i musiał mu chłodek dokopać bo zrzucił większość kwiatów i pąków. Ale ciągle ma nowe i mam cichutka nadzieję, że pocieszy jeszcze moje oczy w domu :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

kiedyś miałem, zimował normalnie w domu jako roślina pokojowa na widnym parpapecie, w temp. pokojowej, nawet kwitł zimą, wiosną był odmładzany, w zbyt niskiej temp. ma tendencję do zagniwania.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Xipe dzięki za info :) Tak też zrobię.
Powiedz mi tylko jak go odmładzałeś? Rozumiem, że przez cięcie ale czy to, co się obetnie można ukorzenić?
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Witam
Dlaczego pełnokwiatowy niecierpek walleriana zrzuca pąki :?: :? .Stoi w miejscu osłoniętym i dość cienistym, podlewany umiarkowanie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Niecierpki- Szkodniki czy choroba ?

Post »

Witam!
Ilekroć posadzę niecierpki walleriana 'toto' się pojawia.Liście się skręcają, nic nie widać na liściach, żadnych szkodników, a roślina przestaje kwitnąć.
W tym roku sama wysiewałam niecierpka i obsadziłam kilka donic.Jedna stała na zadaszonym tarasie i właśnie tam 'toto' znów się pojawiło, choć wcześniej roślina ładnie rosła i kwitła.Przycięłam po ataku kiedy na końcówkach liście zaczęły się zwijać i opryskałam na przędziorki (wcześniej też pryskałam raz czy dwa razy).Roślina odrasta, mimo pryskania liście znów się skręcają. Mam nadzieję, że widać na zdjęciach o co chodzi.
:? Co to jest, bo chyba nie przędziorki skoro pryskałam preparatem przędziorkobójczym.
Pozdrawiam

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niecierpki- Szkodniki czy choroba ?

Post »

Selli, czy udało ci się poradzić sobie z tym problemem w zeszłym roku? Zauważyłam identyczne objawy na moich niecierpkach waleriana :(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpki- Szkodniki czy choroba ?

Post »

Niestety nie :roll:
Ann-ka72
1000p
1000p
Posty: 1012
Od: 1 paź 2009, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Niecierpki- Szkodniki czy choroba ?

Post »

Najprawdopodobniej przędziorki pod spodem liści.Też to kiedyś miałam. Opryskaj od spodu dokładnie, ja pryskałam czymś od mszycy- Decis albo Karate...
Awatar użytkownika
ogrodnik77
50p
50p
Posty: 85
Od: 27 sie 2010, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Dlaczego niecierpek nie kwitnie?

Post »

Nie jest prawdą,że niecierpki są roślinami miejsc wilgotnych.Musisz wiedzieć,że zawierają ok.60%wody w sobie i raczej wolą półcień i odrobinę więcej słońca.Sadzi się je też jak jest ziemia w miarę sucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”