Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Mam karłową Konferencję, taką dwumetrową właśnie. Nie pamiętam na jakiej podkładce, ale na pewno nie na kaukaskiej. Jest może z 1,5m szeroka. Drzewko ma już z dziesięć lat i łatwo je utrzymać w ryzach. Najdłuższe wilki w tym roku miały po 30cm. Standardowe wiosenne przycinanie i formowanie wystarczy. Owocuje obficie, owoce duże. Rośnie na glebie przepuszczalnej, ale jest nawożona i w razie długiej suszy podlewana. Gdybym miał teraz zakładać sad to posadził bym znowu.
mateo123
100p
100p
Posty: 131
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Między przepuszczalną a naprawdę mocno piaszczystą może być spora różnica w żyzności. Jak sam zauważyłeś musisz podlewać i nawozić. U mnie młode grusze na kaukaskiej przeżyły w zeszłym roku ponadmiesięczną suszę w lato bez podlewania. Zależy ile kto chce w koło drzewek chodzić.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Moja gleba to prawdopodobnie bielica - pradolina Wisły. Na to nawiezione zostało ok. 25cm w miarę urodzajnej ziemi. Kompletnie nie znam się na uprawie drzew owocowych, ale chciała bym trochę mieć. Smakuje mi Konferencja i całą zimę kupowałam do jedzenia. Nie mogę jeść jabłek, bo zrobione testy alergiczne wykazały, że jestem na nie uczulona ;:oj (alergeny jabłek są w 80% takie same jak pyłku brzozy). Rosła by w grodzie bylinowym, nawożonym i nawadnianym kropelkowo. Zrobię duży dołek, wsypię tam kompost. Dzięki za informacje ;:180 Właśnie chciałam pogadać z kimś, kto taką gruszkę uprawia..
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
mateo123
100p
100p
Posty: 131
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Jak będziesz regularnie nawozić i podlewać to polecam na pigwie S1, jak w okolicy nie ma innych grusz to posadź coś na zapylacz, chyba generał leclerc, komisówka, bera hardy z tych popularniejszych wykazują zgodność z pigwą.
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

W pierwszych latach przyrastała trochę intensywnej, ale wzrost osłabł po wejściu w owocowanie. Przez pierwsze kilka lat warto też przywiązać ją do jakiegoś palika. Pomyśl też o jakimś zapylaczu bo grusze niestety nie są samopylne. Tylko nie sadź Lukasówki. To wprawdzie moje ulubione gruszki, ale nie zapylają innych odmian. W zestawie z Lukasówką potrzebne są trzy różne odmiany gruszy. Jeśli masz działkę na ROD to nie powinno być problemu, ludzie sadzą różności i zawsze coś zapyli.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ogródek przydomowy w osiedlu przedwojennych domków jednorodzinnych. Ludzie tutaj mają albo zieleń kompletnie zaniedbaną albo teren wykostkowany ;:oj Czasem jakieś iglaki, tuje i kawałek trawnika ;:131 Grusze zdarzają się, też zaniedbane 'no name' chociaż trudno dojrzeć z drogi. U siebie w zeszłym roku posadziłam gruszę kolumnową Decora. Podobno samopylna ale nie wiem, czy będzie zapylać Konferencję.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

A jak to jest z gruszą pospolitą (ulęgałką)? Podobnie jak ałycza, wiśnia ptasia itp. jest dobrym zapylaczem dla (w tym wypadku) gruszy szlachetnych?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Znacie dobre grusze do zimowego przechowywania ?
weglowy
100p
100p
Posty: 155
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Czytałem opis odmiany Koci Łeb, ciężka do dostania. Kilka zrazów w tym roku dostałem i zaszczepiłem u siebie zobaczymy za kilka sezonów.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Grusza kupiona jako konferencja, ale z identyfikacji na forum sugerowano Concord.
Jakie mogą być powody tak słabego kwitnienia? Drzewko 4 letnie. W poprzednim roku było podobnie.

Obrazek
Pozdrawiam Piotr
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Nie znam tej odmiany, ale obstawiał bym po prostu młody wiek. Kwitnienie dwa lata po posadzeniu to i tak moim zdaniem szybko jak na gruszę.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Znalazłam informację, że bardzo dobra do przechowywania jest odmiana Dicolor. Owoce podobno niezbyt duże. Czy ktoś ją ma :?:
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

anulab Komisówka, Lukasówka, Zimowa Nelis takie mi przychodzą na pierwszą myśl
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”