Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Witaj Beato w następnej części mojego wątku.
Można podgonić wsadzając dalie do doniczek .Doniczki takie nie powinny jednak stać w ciepłym domu czy garażu .
W ciepłe dni wystawiamy je na zewnątrz i hartujemy. W przeciwnym razie pędy dali bardzo wybujają wyciągną się i zamiast ładnych krzaczków będą w ogrodzie stać kostury. Gdybyś nie miała warunków do tego typy pędzenia to lepiej wsadzić bezpośrednio do gruntu w okolicy maja, a najbezpieczniej po 15 maja .
Kiedy zdecydujesz się jednak trochę ich podpędzić ,a zapowiadają przymrozki ,miej w zanadrzu agrowłukninę , gdyż jak wiesz dalia ciepłolubny kwiat boi się spadków temperatury w granicach zera.Przykryjesz je wtedy na czas zimnej nocy czy nawet dnia Osobiście zabezpieczam je w ten sposób że przykrywam argowłukniną złożoną w kilka warstw , aby było im cieplej :D
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Pytam, bo jako początkująca zrobiłam chyba błąd :oops: po zakupie karp, bałam się by nic im się nie stało (były w woreczku z torfem) i wsadziłam je do doniczek zasypując bardziej torfem. Teraz patrzę, a tam już roślinki wyłażą :?
Czyli będę miała pracowity miesiąc z noszeniem doniczek w ciepłe dni na ogród, jakoś dam radę :wink:
Pozdrawiam
Beata
Olmo
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 lis 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Jak tam Grzegorzu? Sadzisz już dalie? Wczoraj udało mi się posadzić wszystkie. Mam nadzieję, że w nadgorliwości nowicjusza nie przesadziłam z przygotowaniem podłoża. Niestety nie posiadam takiego kompostu jak Ty i byłam zmuszona posiłkować się kupnymi składnikami. Jeśli cokolwiek godnego prezentacji wyrośnie, za Twoim przyzwoleniem, uczynię to w tym wątku.
Jeszcze raz dziękuję za zarażenie tematem, za załatwienie dalii, za eukomisy i za wszystko.
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Witaj Beatko :!:
Niestety moje dalie jeszcze nie posadzone .
Oczywiście z niecierpliwością będę czekał na Twoje pięknotki w moim wątku .
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Grzegorzu,
jak to nie posadzone? Ja myślałam, że już dawno skończyłeś sadzenie... To znaczy, że w tym roku nie jestem na szarym końcu z pracami ogrodniczymi... choć zapowiadało się całkiem źle... Moje dalijki w ziemi czekają na deszcz, bo w niektórych z sadzonych karp ani zaczątku oczka nie dostrzegłam...
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Basiu - tak wyszło w tym roku :(
Pamiętam jak innymi laty sadziłem po 15 maja i też urosły :D
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Grzesiu,
na pewno zdążą urosnąć, ale czy zakwitną na wystawę? Mam nadzieję, że też zdążą - wystawa bez Twoich dalii byłaby raczej skromna...
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Bardzo sucho w naszym rejonie, sadziłam dalie w niedzielę i nic tylko pył wszędzie się unosił. Dalie musiałam podlać a ziemia nawet pić nie chciała ;:185 Grzesiu czekasz na deszcz z sadzeniem ?
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Ewo - Przepraszam że nie odpowiedziałem od razu ,ale tak wyszło .
W sumie ta ja sadzę kiedy mam czas .Nie szczególnie czekam na deszcz.Jak się pracuje to tak jest :D

Dzisiaj jednak udało mi się skończyć sadzenie dalii .Razem posadzonych 155 odmian.
63 odmiany rosną w doniczkach czyli nowości w mojej kolekcji te z zagranicy i te od Pana Staszka .
Niektóre ładnie puściły już pędy. Teraz muszę przyszykować im miejsce .Oj ciężko będzie wygospodarować tyle miejsca ;:223

Zimni ogrodnicy nadchodzą .Jesteście już przygotowani :?:
Temperatura miejscami ma spaść kilka stopni poniżej zera .Najgorzej ma być prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę ;:174
Prawdopodobnie przymrozki ominą tylko Górny i Dolny Śląsk .
Zawsze twierdziłem że Brama Morawska ma zbawienny wpływ na pogodę w moim regionie :tan
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Na południu już dzisiejszej nocy zapowiadają 2°, na razie na plusie. Ale przecież przez najbliższe dni dalie jeszcze będą w ziemi, przynajmniej te sadzone bez podpędzania.
Grzesiu - zapowiadasz bardzo dużo nowości! Ciekawość mnie zżera, jakie też odmiany zamówiłeś w Czechach...
Oj, będą niespodzianki i na pewno zdjęcia... ale na to jeszcze trochę trzeba poczekać. Cóż, cierpliwość jest cnotą nie tylko bogów i mędrców, ale i ogrodników.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Oj tak .zapowiada się nieźle Basiu !
Zobaczymy pewnie festiwal barw i kształtów i to wszystko za sprawą Pana Staszka
Zobaczymy także co mi przygotowali z Czech oraz ile z tego to pomyłki .
W poprzednim sezonie pomyłki z Czech wynosiły 30 % . Wszędzie kantują byle by zarobić kilka srebrników :D
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Ja się raczej ogrodników nie spodziewam - u mnie przeszli w długi weekend. Ale jakby co to moje dalie jeszcze w ziemi - tylko ze 3 sztuki wcześniej sadzonych wychyliły łebki, więc bez problemu narzucę na nie jakąś tekturę :) Bardziej martwi mnie moja winniczka i kiwi.
No Grzesiu czekam jakie to cudeńka tym razem nam zaprezentujesz ;:65
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Kolekcja dalii ze Śląska cz.II

Post »

Kasiu - Miejmy nadzieję że ogrodnicy razem z Zośką wszystkich nie odwiedzą .Synoptycy także się mylą.
Już niedługo będziemy podziwiać na początku każdy swoje pięknotki , zobaczymy wtedy kto jakie cudeńka dostał .
Na pewno jakieś fotki będą :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”