Chory storczyk - porady

AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

A ile czasu trwa wzrost nowego pędu?
Storczyku wyzdrowiej!!:)
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

To wszystko zależy od rośliny :) nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Czy ja dobrze widzę? Przesadziłaś storczyka do samej osłonki? (tzn doniczka bez dziurek)????? Jeśli tak to jak najszybciej przesadź storczyka z powrotem do przeźroczystej doniczki z dziurkami.
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Tak, bo kazała mi kobita w kwiaciarni.ja nie wiem czy ona nie miala pojecia co mowi.."proszę wlac wodę do tego poziomu, wsypać odpowiednią ziemię i wsadzić storczyka"..
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

O Matko .... ja bym teraz poszła do tej Pani ze storczykiem i powiedziała, że go zamordowała :lol:

Wyciągaj go z tej doniczki i to prędko, jak będzie mokry to trzeba go przesuszyć. Najlepiej wrzuć zdjęcie korzeni, bo coś mi się zdaje, że tam będą "cuda" ...
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Poziomko kupiłam dziś przezroczystą doniczkę i wyjęłam storczyka z osłonki, oto zdjęcia korzeni. Obrazek Obrazek

Jest strasznie mokry miałaś rację:( Przesadziłam do przezroczystej doniczki w nowej suchej korze.Zrobie kilka dziurek po bokach.
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Miałem tak samo, gdy zaczynałem swoją przygodę ze storczykami. Musimy pamiętać, że storczyk woli mieć sucho niż mokro, dlatego łatwo go przelać i doprowadzić do obumarcia rośliny.
Ale wracając do tematu, ja podobnie jak Ty obciąłem wszystkie zgniłe korzenie po czym wsadziłem go do specjalnego podłoża dla storczyków na 2 tygodnie bez podlewania. Dziś storczyk odwdzięcza mi się pięknym kwiatostanem:)

Powodzenia:)
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

AnkaBasia - chwila, chwila :)

Jak napisał Kompost (piękna ksywa :lol:) najpierw trzeba powycinać wszystkie miękkie, brązowe lub czarne korzenie. Obawiam się, że w Twoim przypadku wszystkie. Rany zasypać węglem drzewnym lub cynamonem i reanimacja, poniżej link do wątku:


http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814

Samo przesadzenie do suchej kory z tymi korzeniami nic nie da niestety.

Jak się zdecydujesz na ratowanie rośliny to przy reanimacji podlewasz za około 10 dni pierwszy raz.

Swoją drogą to ta Pani z kwiaciarni mnie wkurzyła wręcz. Sprzedawca kwiatów powinien mieć podstawową wiedzę o roślinach. Tragedia.
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dziękuję- jestem fanem kompostu :)

Swoją drogą to ta Pani z kwiaciarni mnie wkurzyła wręcz. Sprzedawca kwiatów powinien mieć podstawową wiedzę o roślinach. Tragedia.[/quote]

Niestety ludzie, którzy pracują w kwiaciarniach, nie zawsze znają się na roślinach :( Podobnie, słodkie Panie w sklepach zoologicznych...niestety często doświadczam niekompetencji tych sprzedawców.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Jestem tego samego zdania. Nie znam się - nie wprowadzam w błąd.
No ale cóż. Ludzie łapią się każdej pracy, nie myśląc czy się nadają czy nie, a jeśli już sie nie nadają i nie ma innej opcji to istnieje coś takiego jak książka. Zawsze warto się doinformować, dowiedzeć o rzeczach, które np. mamy sprzedać.

Co do Twojego stroczyka to tak jak mówili poprzednicy - obciąć korzonki sterylnym narzędziem - najlepiej nożyk, bo nożyczki miażdzą korzonki, zasypujesz cynamonem miejsca obcięte, wsadzasz do suchego podłoża - u mnie sprawdza się keramzyt z domieszką kory. No i czekasz. Nie podlewasz w ogóle przez jakieś 7-10 dni, później możesz zraszać keramzyt i korzonki
:)

Życzę powodzenia :wit
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Z tym podlewaniem wstrzymaj się nawet do 14 dni. Niech system korzeniowy się zregeneruje i odpocznie od nadmiaru wody. Jeszcze raz podkreślę, storczyki wolą być przesuszone niż przelane.

Miłego dnia ;:3
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi, dam znać za jakiś czas jak się miewa:)
Dziś mój mąż,widząc od sporego czasu moją troskę nad tym kwiatkiem....kupił mi dziś storczyka :tan
Mówiąc że to prezent walentynkowy:)
Umieszczam zdjęcia mojego nowego storczyka :D
I odrazu nasuwa mi się pytanie..co i kiedy zrobić z tymi korzeniami wychodzącymi znad doniczki? Obrazek Obrazek
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Korzenie napowietrzne, czyli te co wychodzą z doniczki- niech sobie spokojnie rosną, nie ruszaj ich ;:3
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”