Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W lokalnej kwiaciarni znalazłam ładną nolinę i chyba się skuszę. Roslina stoi prawie pod sufitem, trochę w kącie i na pewno jest tam niewiele światła. Właścicielka twierdzi że jest tam od kilku miesięcy. Jest w bardzo dobrym stanie ale środkowe czyli najmlodsze liście są wyraźnie jaśniejsze. Czy będę mogła ją od razu postawić w jasnym miejscu - ok 1m od południowego okna? Nie powinna być przyzwyczajana stopniowo do zmiany?
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Trzeba stopniowo przyzwyczaić. Zwykle powinno wystarczyć 2 - 3 tygodnie, w czasie którym coraz bliżej stawiasz przy oknie. Możesz zacząć od około 2 metrów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki, tak myślałam.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12111
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z moich osobistych doświadczeń z noliną wynika (ale podkreślę, że próba statystyczna wynosi tutaj n=1), że to jedna z nielicznych roślin, które bez szwanku znoszą wystawienie z nie najlepiej doświetlonego miejsca na pełne słońce… W przeciwieństwie do wielu innych roślin, które doznają wtedy poparzeń liści, w skrajnych przypadkach doprowadzających do całkowitej utraty listowia, u noliny tylko przebarwiają się one na lekko purpurowy kolor i pozostają zdrowe i w formie.

Pozdrawiam!
LOKI
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Moja stoi od dwóch dni i się przyzwyczaja. Mialam ją odsunąć od okna i powoli przesuwać coraz bliżej ale jest tak pochmurno że chyba nic jej nie będzie.
W poniedziałek dostanie nową doniczkę. I pytanie: czy po przesadzeniu podlać bo nie mam pojęcia kiedy ostatnio dostała wody. Może tylko trochę?
Pozdrawiam. Sławka
Reszke
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 kwie 2015, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszędzie piszą, aby dopiero co zakupioną nolinę dosyć szybko przesadzić z ziemi produkcyjnej, ale w filmie na youtubie "All you need to know about Beaucarnea Recurvata Ponytail Palm" na kanale Swedish Plantguys jest porada w 13:30, żeby poczekać z tym co najmniej rok. Uzasadniają to tym, żeby zbytnio nie szokować rośliny. To jak to jest? Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bzdury.
Zostaw w podłożu produkcyjnym, to za jakiś czas zgniją korzenie..
Podłoże to, jak sama nazwa wskazuje służy tylko i wyłącznie do produkcji, podczas transportu aż do sprzedaży.

Nolina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża, można posadzić np. do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 1:1.

Na przyszłość do takich porad na YT podchodź z dużym dystansem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reszke
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 kwie 2015, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A to nie jest kwestia odpowiedniego podlewania? Mam niechcianego kaktusa, którego dostałem w prezencie, siedzi w podłożu produkcyjnym od 7 lat, podlewam go raz/dwa razy w roku, nic mu się nie dzieje, ale faktycznie w ogóle nie rośnie. Mnie nie zależy, aby nolina rosła, chcę tylko, aby przetrwała ten okres adaptacyjny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ludzie...
Nie słuchaj bzdur z jakichś pseudo poradników.

Rośliny nie potrzebują de facto żadnej aklimatyzacji do przesadzenia, a tym bardziej przez okres roku...

Można przesadzić nawet w tym samym dniu i nie będzie to żadnym problemem dla rośliny.

Dalej, przesadza się niezwłocznie również z tego powodu, że nie masz wiedzy jak była wcześniej pielęgnowana, w jakim stanie są korzenie wewnątrz.

Co do podłoża produkcyjnegp, najczęściej jest to zmielony kokos, który zbija się w jedną bryłę, nie dochodzi powietrze do głębi bryły korzeniowej, przez co w głębi możesz mieć bagno, a na wierzchu sucho.
Nolinę podlewasz obficie i rzadziej, ale podłoże powinno szybko przesychać i równomiernie na całej głębokości bryły korzeniowej. Przy podłożu produkcyjnym to się nie uda i prędzej czy później zaczną gnić korzenie.

A uprawa kaktusów w takim podłożu, to tylko napiszę, gratuluję. Jeśli to ma być porównanie..., to powodzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reszke
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 kwie 2015, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pewnie nie słuchałeś, co opowiada, a prowadzi całkiem logiczny wywód, widać że ma duże doświadczenie i robił wiele eksperymentów.

cyt.: "A uprawa kaktusów w takim podłożu, to tylko napiszę, gratuluję. Jeśli to ma być porównanie..., to powodzenia."
Tak jak pisałem, jest niechciany, ale jakoś szkoda mi wyrzucić i tak sobie żyje z rozpędu.

cyt: "Dalej, przesadza się niezwłocznie również z tego powodu, że nie masz wiedzy jak była wcześniej pielęgnowana, w jakim stanie są korzenie wewnątrz."
To jest dobry argument, nawet bardzo dobry, chociaż widzę korzenie wychodzące przez otwory i wyglądają bardzo zdrowo.

Dziękuje za porady i poświęcony czas.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zadałeś pytanie, to Ci odpowiedziałem.

Na YT, dla amatora może się wydawać że każdy kto tworzy film ma dużą wiedzę, a tak naprawdę można znaleźć również błędne informacje.

Uprawiam rośliny od kilkunastu lat, mam wystarczającą wiedzę w temacie przesadzania, podłoża produkcyjnego, etc.
Nie da się uprawiać w takim podłożu, nie ryzykując gnicia korzeni.
Tak samo zupełnie nie potrzeba rocznej aklimatyzacji dla jakiegokolwiek gatunku.
Dlatego to jest bzdurą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rogalski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 wrz 2023, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, mam ostatnio problem ze swoją Noliną. W ciągu tygodnia liście zaczęły żółknąć i nie wygląda to za dobrze (zdjęcie).
Czy może to być problem podłoża, które nie zostało wymienione po zakupie tak jak to jest opisane we wcześniejszych wpisach?
Może coś podpowiecie jako bardziej doświadczeni posiadacze Nolin.
Stoi w średnio zacienionym miejscu.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź masz w tym co napisałaś. Każdą roślinę przesadza się niezwłocznie po zakupie z beznadziejnego podłoża produkcyjnego.

Powinna być mieszanka ziemi i perlitu w proporcji około 1:1.

Drugi błąd, wsadzenie doniczki do ciasnej osłonki, zamiast postawić na podstawce.

Podsumowując gnije, a korzenie to pewnie masakra.

No i pewnie zbyt częste podlewanie. Nolinę podlewasz dużą ilością wody, ale po całkowicie wyschnięciu podłoża.

Efekt jak widać.

Szanse na uratowanie, cóż nie są zbyt duże.
Wszystko zależy od stanu korzeni oraz czy łodyga w środku nie zaczęła gnić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”