Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
kubaopp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 lut 2019, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Anturium Jak rozsadzić Problem

Post »

Witam posiadam kilku letnie Anturium. Rok Temu było Przesadzane w większą doniczkę roślina ma trzy główne łodygi i zaczyna wyglądać coraz mniej estetycznie (od dołu robi się taka Łysa) i staje się coraz bardziej mniej stabilna. Czasami wyrasta jakaś mała łodyga to staram się przesadzać to do oddzielnych doniczek , Dziś tak przesadziłem dwie sztuki jedna większa . Myślałem nad Rozsadzeniem tego Kwiatu np. na Trzy sztuki ? Jest to możliwie,można obciąć go jakoś wyżej i wsadzić do ziemi żeby nie było widać tego "gołego pieńka na dole ? Roślinę podlewa zwykłą wodą i co 1-2 miesiące aplikuje pałeczki nawozowe do roślin Kwitnących
Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

O czym świadczą takie brązowe kropki na spodzie liści anturium? Właśnie odmładzam roślinę, która z braku miejsca stała w niezbyt widnym miejscu.
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Sprawdź czy nie ma szkodników, druga opcja to przelanie. Jak często podlewasz i jakie ma stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Raczej nie był przelany, prędzej podsuszony. Do listopada stał w miejscu bez grzejników na parapecie,potem niestety w pokoju ogrzewanym i tak ok 1,2 m od okna. Szukałam wciornastków czy innych paskudztw, ale nie znalazłam. Kiedyś miałam problem z roztoczami na fiołkach ale to chyba nie to. Podlewam jak ma sucho, generalnie parapetowce mają się u mnie dobrze, doświadczenie w uprawie mam od dziecka i tylko czasem zaskakuje mnie jakieś choróbsko lub szkodnik.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

No to i tak źle podlewasz. Anturium wymaga utrzymania cały czas umiarkowanie wilgotnego podłoża, nie można dopuścić do jego przesychania. Mam takie same objawy u swojego i niestety muszę przyznać też mi się zdarza przesuszyć podłoże. U mnie wynika to po prostu z braku czasu i dużej ilości roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasztelanka9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2019, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witam. Jestem nowa w temacie kwiatów doniczkowych. Zwłaszcza anturium. Dostałam w prezencie jakieś pół roku temu anturium. Dosyć szybko zaczęło mi chorować. Brązowieją liście, kwiaty też szybko zamierają. O co może chodzić? Problemy otoczenia? Jakieś szkodniki? Proszę o pomoc. (Nie wiem czy zdjęcia są ok, jestem nowa na forum i nie ogarnęłam jeszcze tego).
Ania


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Ewidentnie przelane.
Wyjmij z doniczki, sprawdź korzenie, pousuwaj ew. uszkodzone, posyp sproszkowanym węglem. Posadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi i perlitu albo żwirku. Nie wstawiaj doniczki do osłonki tylko postaw na podstawce.
Nie podlewaj cyklicznie, tylko tak żeby podłoże było umiarkowanie wilgotne, ale nie zalane.
Zrób też przynajmniej dwa opryski preparatem grzybobójczym, każdy w odstępie tygodnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasztelanka9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2019, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Dziękuję za podpowiedź. Spróbuję tak zadziałać. Czytałam, że anturium lubi wilgotną ziemię, więc co jakiś czas podlewałam. Być może było tej wody za dużo. Dzięki jeszcze raz :D
prymulcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witam.Anturium mam od 3 mies., kwiaty po jakimś czasie zaczęły robić się zielone, żółte i teraz brązowe. Czy tak ma byc?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Co prawda nie pamiętam kolejności zmiany kolorów, ale jeśli ich nie zasusza, to tak ma być. Mam akurat anturium z brązowymi kwiatami. Chyba, że to odmiana z zielonymi kwiatami, wtedy zmiana kolorów oznacza przekwitanie. Ew. wrzuć zdjęcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
prymulcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Wygląda raczej na początek końca kwitnienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
86ruda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 lis 2013, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz.5

Post »

norbert76 pisze:To na 100% Anturium. Jeśli nie miało kwiatów to ze względu na nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji albo/i zbyt dużo odrostów na łodydze.
Dzięki, spróbuję je odratować. Właśnie łodygi wyglądają nie ciekawie.
Przesadzić roslinę teraz w zimie czy lepiej poczekać do lutego?
Obrazek


Proszę używać wszystkich polskich liter, poprawiłem/N.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”