Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Gleby gliniaste są żyzne, ale tak naprawdę to dobre są pod wszelkie uprawy, gdzie ziemię się co jakiś czas wzrusza, przekopuje, ulepsza.Jednak gdy chodzi o ogród ozdobny, gdzie sadzone są byliny to już sprawa wygląda gorzej.Po kilku latach gleba silnie osiada,zbija się, byliny marnieją i kwitną coraz słabiej.Mam glinę i obserwuję u siebie takie zjawisko, że gdy wykopię taką bylinę, ona ma tylko grubsze korzenie 'szkieletowe', a zanika cała masa drobnych, odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój rośliny.Zginęło mi w ten sposób wiele ładnych bylin; tawułki, jarzmianki, bodziszki, świecznica, żurawki.Czasem mam ochotę wykopać wszystkie byliny z jakiejś rabaty, przekopać ziemię i posadzić od nowa, ale to tylko teoretycznie prosta sprawa.W praktyce to inaczej wygląda, bo grozi utratą takich roślin, które nie lubią przesadzania, dzielenia jak sasanki, dyptam, albo pora jest nieodpowiednia dla danej rośliny, by ją wykopać.Nie mówię już o tym, ze zawsze znajdą się jakieś cebulki, siewki i inne, które można zniszczyć podczas takiej 'operacji'.Powierzchowne spulchnianie niewiele daje, unikam też ściółkowania np.korą, bo nie pozwala mi to potem na różne prace związane z pielęgnacją, a dodatkowo zatrzymuje wilgoć, nie zawsze pożądaną. Może ktoś ma jakieś rady, doświadczenia?Najgorzej ma się skalniak, założony prawie dwadzieścia lat temu, który częściowo każdego roku ulepszam, bo założyłam go wtedy jeszcze 'zielona' bez drenażu, ale takie miejscowe przeróbki niewiele dają.Zawsze mi się wydaje, że na piaszczystych glebach jest łatwiej, ale w myśl przysłowia często jest tak, że "dobrze gdzie nas nie ma".Sprawy związane z rodzajem gleby również uważam za bardzo interesujące i ważne, a doświadczenia innych i chęć podzielenia się z innymi za b. cenne.
Awatar użytkownika
anika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 sty 2009, o 16:49
Lokalizacja: Czerwionka (Śląsk)

Post »

Mam podglebie piaszczyste, więc z tego co piszecie większość roślin powinna dobrze rosnąć. Rozumiem, że aby tak było muszę wykopać dołek ok 50cm i wysypać go ziemią odpowiednią dla danej rośliny.
Do tej pory do iglaków kupowałam torf ( lub ziemię pod iglaki) wsypywałam w dołek wsadzałam roślinę, podlewałam i patrzyłam jak (nie) rośnie.
Podobnie zrobiłam z różami, tyle, że z ziemią ogrodową tzw uniwersalną.
Z tego co wyżej przeczytałam trzeba jeszcze glębę wzbogacić o jakiś nawóz. Jeżeli nie mam dostępu do niczego naturalnego to co radzicie?
... popatrz jeszcze raz, psia dusza większa jest od psa, i kiedy się uśmiechasz do niej, ona się huśta na ogonie ...
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

W składach ogrodniczych można kupić nawóz bydlęcy w workach. Ja stosowałem i chyba się sprawdził. :roll:
Bogdan
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Mam glebę ciężką i gliniastą. Co zrobić żeby stałą się bardziej przewiewna lżejsza. Oprócz dodania Piasku i torfu ?. Jest coś jeszcze ?
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Można jeszcze dodać obornika końskiego :D
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

A dleczego końskiego?
Każdy inny nie spełni tej roli? Wydaje mi się że również ale może o czyms nie wiem .
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dlatego, ze po pierwsze jest to najlepszy nawóz, po wtóre - "najcieplejszy", a gleba gliniasta jest raczej zimna, poza tym jest "słomiasty", co sprzyja rozluźnieniu gleby.
Nawóz bydlęcy jest juz mniej słomiasty i zimniejszy.
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

Są różne gliny. Na wszystkich się nie znam. Ja mam glebę lessową więc jej nie uzdatniałem, ale dałem potężną dawkę obornika. ponad
60 t/ha. Myślę, że oprócz w/w zabiegów rozluźniających, obornik jest bardzo wskazany. :)
Bogdan
Awatar użytkownika
anika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 sty 2009, o 16:49
Lokalizacja: Czerwionka (Śląsk)

Post »

a czy sklepowy nawóz bydlęcy "pachnie" ? Pytam ponieważ moje psy tarzają się we wszystkim co ma bardziej intensywny zapach.
... popatrz jeszcze raz, psia dusza większa jest od psa, i kiedy się uśmiechasz do niej, ona się huśta na ogonie ...
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

Nie tak intensywnie jak taki prosto ze sterty, ale i tak trzeba go przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Na tyle by nie uszkodzić zbyt wiele korzeni. Zakładam, że mówimy również o zasilaniu rosnących roślin.
Bogdan
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Są podobno nawozy naturalne perfumowane wanilią :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Strukturę gleby na pewno poprawi obornik, czy podsypywanie kompostu, ale i ściółkowanie. A to zaprosi dżdżownice, które nam to wszystko ładnie przerobią. Szkoda tylko, że są tak lubiane przez kreta i jego kumpli.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Dzięki a nawóz koński też miałem zamiar użyć właśnie żeby jak najlepiej ogrzać glebę bo bardzo mi zależy na tym żeby była jak najcieplejsza
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”