Cierniuchy Anny - Meir

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meir
100p
100p
Posty: 199
Od: 17 maja 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Witam wszystkich ponownie!
Długo mnie nie było, ale studia i sporo nauki (z sukcesami więc jest dobrze, kujon ze mnie trochę :P ), nowa praca i może wkrótce kolejna. Czasem tylko zaglądałam oglądać Wasze wspaniałości i poprawić sobie humor nimi :) Za chwilę idę pooglądać i pokomentować Wasze cuda :D

Na moich parapetach trochę spokoju. Grudnik skończył drugie kwitnienie, natomiast inne kaktusowe czekają na lato. Niektóre za krótko są u mnie, aby kwitnąć i muszą się przyzwyczaić do mojej parapetowej szklarni. Plaga wełnowców trwa, a mojego pięknego krotona, który kwitł co roku, zjadły przędziory :< Podobny los spotkał mą fioletową różę.

Wysiewy zaś mają się dobrze, młode gymnioki grubieją i pasą się, aczkolwiek muszę im zmienić miejsce, bo za dużo światła.
Wysiałam trzy gatunki.
G. gibbosum var. nigrum wykiełkowało w 100% Aż nawet mi się coś nie zgadza i jest za dużo. Może źle policzyłam nasiona. Kiełkowały szybko i szybko rosły. Obecnie zwolniły. Jakiś niedobitek tam nagle rośnie i nie wiem skąd się wziął... To siewunie po dwóch miesiącach:
Obrazek

G. berchtii VS 161 wykiełkowało 50% Kiełkowały bardzo nierówno, na początku były to tylko dwa nasiona i martwiłam się, że w ogóle nic nie wyrośnie. Ale po dwóch miesiącach jest ich połowa.
G. strigilanum WR 548 nie wykiełkowało tylko jedno nasionko (12/13). Tak wyglądają, zastanawiam się czy ta siewka w rogu lewym nie ma jakiegoś grzyba, dopiero na makro to zobaczyłam.
Obrazek

Lobivia famatimensis ostały się trzy sztuki z czego jedne bliźniaki. Moja w tym wina, bo schrzaniłam trochę podłoże.
Obrazek

Mam też kilka nowości :D

G. michanovichii szczepione - czy to może być pączek czy raczej odrost tworzy? Nigdy nie miałam bezchlorofilowca. Trochę mi się przykurzył :/
Obrazek

marketowy Echi subdenudata, polowałam na takiego grubasa, w końcu się udało ;] Czeka na doniczki.
Obrazek

Jakaś Mammillarka, kupna i przekwitła zanim ją przygarnęłam, ale przez to była tańsza
Obrazek

Leuchtenbergia principis - to już nie nowość, ale się nią nie chwaliłam
Obrazek

Echinopsis ancistrophora - nius
Obrazek

I na koniec coś mocnego... Takiego oto potwora dostałam do odratowania. Ma ze 20 lat, stał w ciemnym miejscu, muszę go wyprostować, jest krzywy i nierówny ale chcę mu zapewnić godne warunki i spróbować nakłonić do kwitnienia.
Echinopsis hybryda
Obrazek

A na sam koniec koniec moje dwa nowe pieszczochy! Mało kaktusowe ale przepiękne! Azalie japońskie ^^ Widać je też w tle potwora echi, wydają się mieć takie same kolory, ale to wina foto. Jedna jest zdecydowanie ciemniejsza.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Ta hybryda Echinopsis chyba nie będzie taka trudna do odratowania :) Myślę, że odpowiednie warunki uprawy już dość znacznie zmienią roślinę w ciągu jednego sezonu. Ja na początku mojej przygody z kaktusami miałem własnoręcznie zniszczonego Chamaecereus, który był wyciągnięty na 2/3 wysokości korpusu. Trzeba go było później dość brutalnie potraktować (cięcie) ale teraz to zupełnie inna roślina :) Wszystko da się uratować jeśli tylko jest obustronna chęć współpracy :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Ładnie i za sprawą azalii kolorowo dziś u Ciebie. :D

Gratuluję udanych wysiewów - teraz to już powinno być "z górki". :wink:

Rośliny które pokazałaś ciekawe, szczególnie Echinopsis ancistrophora powinien Ci sprawić dużo radości. Tak trzymaj! ;:333

No i pokazuj się częściej. :D
Awatar użytkownika
Meir
100p
100p
Posty: 199
Od: 17 maja 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

abaddon1986 pisze:Trzeba go było później dość brutalnie potraktować (cięcie) ale teraz to zupełnie inna roślina :) Wszystko da się uratować jeśli tylko jest obustronna chęć współpracy :)
Zastanawiam się nad cięciem, ale na razie chcę żeby troszkę odżył i się przyzwyczaił do życia :D Nie jest aż tak wygięty na całej długości, mógłby zostać. Ale boję się, że szczytowa część jest już za wąska i potem będzie źle, jak zacznie grubaśnieć. Aleee, zobaczymy ;]
hen_s pisze: Rośliny które pokazałaś ciekawe, szczególnie Echinopsis ancistrophora powinien Ci sprawić dużo radości. Tak trzymaj! ;:333
Henryku, jakbyś zgadł, bo dziś wchodzę na ichni parapet, a tu po prawej str roślinki... ^^
Obrazek
Zdaje się, że jeszcze ze dwa zawiązki pąków będą, ale są póki co są malunie.

Postaram się częściej pokazywać :D i dziękuję za odwiedziny, chłopaki ;:170
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Hm Echinopsis ancistrophora moj też chce pokazać kwiata zobaczymy czym się różni twój od mojego

Odnośnie tego echino po przejściach to proponuję taką oto kurację... Jeśli to jest faktycznie jakaś hybryda z ciekawym kwiatem to warto ratować. Pozwolić my rosnąć przez mniej więcej 3 lata... a potem uciąć i ukorzenić w miejscu przewężenia. Pozostawiony kikut trzymać bo będzie produkował szczególnie intęsywnie odrosty.... hm a wiesz choć jak powinien kwitnąć? Swoją drogą w obecnym stanie taka sztuka to niezły materiał do NDVI
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
Meir
100p
100p
Posty: 199
Od: 17 maja 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Powinien być zwyczajny biało-różowawy kwiat, ale jest to stary kaktus, a ja lubię wiekowe rośliny, więc nawet jego pospolity kwiat mnie nie zniechęca :) Teraz go faktycznie zostawię i zobaczę, jak będzie rósł na słoneczku.

Ancistrophora dopiero zaczął pączkować, poczekamy :) Szkoda, że nie mam z czym go skrzyżować :<

Zbliżenie na gymnoczki.
Obrazek

I trochę tymaczasowego porządku na rabacie ;] Rebucja chyba ma jakiś problem :/
Obrazek

Medilobivia pectinata :)
Obrazek

Gymno bruchii (aczkolwiek pąk nie moim dziełem, kupne)
Obrazek
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Meir pisze:
maryjan13 pisze:
Meir pisze:Ale wróciwszy, z tego, co czytałam, zatwierdzoną nazwą jest Rebutia muscula, ale to tylko moje doczytywania, gwarancji nie daję.
Raz na kilka lat te nazwy się zmieniają. Ale czy ja muszę się z tym zgadzać ! ?.
Dlatego chciałabym na moje prace dyplomowe robić jakieś badania genetyczne kaktusów, aby trochę to usystematyzować :roll: Marzenia xD
Aniu,może to Cię zainteresuję.Kiedyś Marek ( czarny ) pokazał u Siebie taki artykuł :
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/ayloste ... gartia.htm
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Byle z tych badań nie powstał jeden rodzaj -np Gymnocalycium ;:306 Ja zdecydowanie wolę starą systematykę z Dolichothelle, Eriocactus...
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

... a ja tylko taką stosuję. :D
Awatar użytkownika
Meir
100p
100p
Posty: 199
Od: 17 maja 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Dziękuję za artykuł. No tak to już jest teraz, odkąd badają naukowcy DNA, to pokrewieństwo wielu rodzajów się zmienia. Aczkolwiek rewolucja, która wprowadziła niedawno klady do systematyki nie podoba mi się totalnie. Cactaceae to jest właśnie duży problem ze względu na zmienność nawet w obrębie gatunku. Chyba żadna inna rodzina (może storczyki tylko i rodzaj Salix wierzba) tak nie ma.

Chcę zbadać coś xD Zawsze marzyła mi się genetyka, ale na pierwszych studiach koniec końców zajmowałam się fitosocjologią i gleboznawstem :P Teraz mam szansę, bo w Katedrze Roślin Ozdobnych są takie prace (np. przyjaciółka zajmowała się badaniem pokrewieństwa genetycznego dzikich populacji Iris sibirica), tylko nie wiem, czy kaktusami się konkretnie ktoś zajmuje. Problem w tym, że raz: kusi mnie wiele innych rzeczy, na które natrafiam w szkole, a czym zajmują się różne zakłady - taka już jestem, że wszystko mnie interesuje :D A dwa, że marzy mi się własna szkółka, więc na specce szkółkarstwo pewnie wyląduję. Ech ech, ciężkie wybory ;] Poza tym trzeba się jeszcze dużo nauczyć o roślinach, a wciąż będzie mało.

Joanno! Zrobię rewolucje i będzie jeden rodzaj zawierający wszystko, w dodatku z jakimiś niewymawialnymi zlepkami liter typu "Aeauëöscheaceae" :heja

Ps. żeby nie było niekolorowo, moje rebucyjka i medio full kwietnie :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Śliczne kolorki kwiatuszków. ;:333
Awatar użytkownika
Meir
100p
100p
Posty: 199
Od: 17 maja 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Coś mnie mało w moim wątku, raczej się chowam w cieniu waszych wspaniałych kolekcji ;d Ale wrzucam kolejne rośliny, a nóż komuś się spodoba ;]

Rebutia almeyeri (czy ktoś mógłby mi podać obowiązującą w miarę nazwę dla tego gatunku? Ma milion synonimów i prawdę mówiąc się zagubiłam. A źródło to szkółka w Rumii)
Obrazek

Gymnok baldianum - co prawda chwast marketowy, ale ma tak fajnie arbuzowy kolor, że musiałam go przygarnąć :D
Obrazek

Gymnok bruchii - biedny trafił z kwitnieniem na te dni monsunu i się nie rozwinął w pełni :(
Obrazek

Moje monstra teraz siedzą razem w nowych pudełkach, na jesieni dołączy do nich królik (to co mam w avku)
Obrazek

G. michanovichii - czai się z tym pąkiem już drugi tydzień -,- jeszcze ma zawiązki dwóch. Może mu się uda wreszcie w tę pogodę lepszą.
Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Cierniuchy Anny - Meir

Post »

Spodobały się roślinki - a jakże! Ładnie wybarwione, kwitnące więc jak mogły się nie podobać?! Takich widoków pokazuj więcej proszę. :)

Roślin z Rumii nie podejmuję się opisywać - podobnie jak te z marketów mogą mieć różne nazwy i przodków. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”