Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
marin81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 sie 2008, o 12:49

Post »

ok

w takim razie zaczne o dokładnego wygrabienia trawnika - jeżeli to nie pomoże na wiosne założe od nowa trawnik.

Czy do tego celu mam użyc jakiś specjalnych grabii??

Wyczytałem też że trawnik trzeba napowietrzać, czy do tego celu może byc coś takiego ??
Czy taki zestaw narzedzi jest niezbedny ??
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Na razie tylko delikatnie wygrab (grabie plastikowe) .Trawnik jest zbyt słabo ukorzeniony aby go mocno wygrabić.Napowietrzanie robię dopiero na wiosnę przez odpowiednie nakłuwanie. :D
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Wertykulacja i areacja jest trawnikowi potrzebna, ale nie od zaraz po założeniu trawnika, na razie trawa jest rzadka i nic jej nie potrzeba oprócz koszenia i dopiero po 2-3 latach można używać(w Twoim przypadku- mały areał) narzędzi które znalazłeś w internecie. Przy założeniu trawnika do grabienia ziemi, dobre są grabie metalowe( przydadzą się w ogrodzie i do innych czynności ) , są trwalsze od plastikowych.Pozdrawiam. Tadeusz.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Grabienie teraz metalowymi grabiami jest nie wskazane ponieważ możesz powyrywać już tak delikatna trawę. Co do areacji i wertykulacji to całkowicie zgodzę się z Tadeuszem. :D
Awatar użytkownika
fastyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2008, o 22:28
Lokalizacja: RM

Post »

podbijam wątek bo właśnie jesteśmy na etapie zakładania trawnika. Powoli kończymy oczyszczanie gleby i zastanawiamy się co dalej... nawozić czy nie??? część osób mówi nam że nie, a część radzi żeby najpierw rozsypać nawóz, poczekać ok tydzień i rozsiać trawę, każdy ma swoje racje a my mamy kocioł w głowie... co radzicie???
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Fastyno, zerknij tu:
- Trawnik - spis linków, opisy problemów
Znajdziesz tam wszystkie odpowiedzi na wszystkie swoje wątpliwości :)

A potem, jeśli nadal będziesz miała pytania - pytaj o konkrety :D

Powodzenia!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Pamiętaj że trawnik zakładasz na co najmniej 100 lat( po takim okresie Anglicy mają piękne trawniki). Wszelkie niedoróbki lub prace na skróty, prędzej , czy później, ( a raczej prędzej) wyjdą i wtedy są kłopoty.

Do najważniejszych błędów należy, pozostawienie w ziemi kłączy roślin wieloletnich, takich jak perz, oset,pokrzywy, skrzyp,trzcinę pospolitą- zwana mozgawą, jeżynę, itp ;


Drugim elementem , który trzeba wziąć pod uwagę to jakość gleby na której będzie rósł trawnik, korzenie trawy w zasadzie sięgają do 10 cm. w głąb ziemi i jeżeli mamy lichą ziemię wart się zastanowić nad nawiezieniem lepszej warstwy ziemi.

W zasadzie nie wysiewa się nawozów razem z posianą trawą, gdyż, małe źdźbła trawy i nie rozkrzewionej niewiele potrzebują pokarmu, jeżeli ziemia jest uboga w składniki pokarmowe, to można razem z trawą rozrzucić nawóz, teraz , na jesieni, istnieje ryzyko że nawieziona trawa zacznie intensywnie rosnąć i jej źdźbła nie przygotują się do nadchodzącej zimy.

Trzecim elementem , który należy brać pod uwagę to rodzaj trawy do wysiania, istnieje wiele rodzajów traw i w zależności od stopnia jej użytkowania dobieramy odpowiednią. Kupując trawę w specjalistycznych sklepach czy w sklepach Centrali Nasiennej możemy uzyskać pomoc w wyborze mieszanki.

Na koniec, poddaję pod rozwagę termin wysiewu trawy. Jest końcówka sierpnia(dobry, bo mokry okres pogody ma sierpień zazwyczaj) lecz na początku września już mogą pojawić się przymrozki a w czasie wschodów trawa jest bardzo wrażliwa na przymrozki.

Jakie konkretne czynności należy wykonać przed siewem i w czasie wschodów trawy, wiele napisano na tym forum, warto poczytać, ja również dużo na ten temat pisałem. Pozdrawiam Tadeusz.
Awatar użytkownika
fastyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2008, o 22:28
Lokalizacja: RM

Post »

właśnie jesteśmy w trakcie oczyszczania ziemi na trawnik, co do żyzności gleby to nie mam pojęcia, a na oko nie potrafię jakoś tego stwierdzić ... może podpytam sąsiadów z ładnymi trawnikami czy dowozili ziemi czy nie... ;:37
ryszardo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 sie 2008, o 20:10
Lokalizacja: poznan,obecnie oslo

Post »

Tadeuszu , twoje slowa ( pamietaj ,ze trawnik zakladasz na przynajmniej 100 lat) przypomnialy mi pobyt w gospodarstwie agroturystycznym w Gorach Stolowych.Otoz bylo to stare , przedwojenne gospodarstwo z duzym terenem i trawnikiem za stodola.Wlasciciel opowiadal ,ze ten trawnik byl siany na pewno przed wojna i on z nim nic nie robi ,oprocz koszenia. Szok! Trawnik gesty, prawie bez chwastow.Wrecz pojedyncze mlecze i koniczyna dodawaly mu uroku.Pierwszy raz widzialem trawnik , gdzie nie przeswitywala ziemia, po prostu dywan.


ot takie wspomnienie
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

RYSZARD_ Jak chcesz drugi raz zobaczyć, to zapraszam do mnie. wirtualnie lub realnie. Pozdrawiam. Tadeusz.
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Polecam Ci trawkę Barenburg golf - jest piękna


u mnie było tak

randap
przekopywanie
ponownie randap
nawiezienie ziemi
walowanie
rozsypanie nawozu hygdrokompleks
trawka barenburg sadzona 50% więcej jak zalecają
na to cieńka warstwa ziemi
ponownie zwałowanie

i podlewanie............teraz jest piękna trawka ( już od 4 lat)
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

A ja mam pytanie:
1. Czy jeszcze teraz na dniach mogę posiać trawę? Jaka musiałaby być temp.żeby trawa wzeszła?
3 tygodnie temu wysialiśmy trawkę i wschodzi ładnie, a teraz przygotowaliśmy jeszcze kawałek terenu /nieduży/ i chcielismy go obsiać trawką.
Czy jest szansa, że wzejdzie, ? Czy jest już zdecydowanie za poźno? Zaryzykować?
2. Czy trawkę, ktora teraz wschodzi jak będzie miała 10 cm to jeszcze trzeba skosić w tym roku?

Bardzo mi zależy na Waszych opiniach..
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Możecie posiać, ale szansa że przeżyje do wiosny jest minimalna, trawa w czasie wschodów jest bardzo wrażliwa na przymrozki( nie mówiąc o mrozach), a te z pewnością będą w najbliższych dniach, zawsze , jak Wam padnie trawa, możecie wiosną siać ponownie, niestety za trawę i Waszą pracę nikt Wam nie zwróci.Posianą wcześniej trawę koniecznie trzeba skosić przed zimą, podnosząc ostrze kosiarki o ząbek wyżej niż normalnie się kosi. Pozdrawiam . Tadeusz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”