MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Hehe, muraka nie jest wybredna. Zasiedli praktycznie każdą szparkę, u mnie co roku z braku już miejsca, to zasiedlają miejsca pomiędzy rurkami, jak też każdą inną napotkaną dziurkę. ;:oj
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
PRZEMOG
100p
100p
Posty: 133
Od: 3 sty 2014, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

U mnie papierowe rurki były zasiedlona bardzo dziwnie, większość była tylko zaślepiona a w środku puste pozostałe miały po kilka kokonów max.5 szt.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Joze1802 pisze:Tylko jak wyłuskać 3,500 rurek w zimie pod chmurką :?: :cry:
Masakra ;:oj Podziwiam wytrwałość, ja mam około 900 rurek z tego roku, w zeszłym miałem około 1000 i zajęło mi to mnóstwo czasu, większej ilości bym raczej nie podołał przy moich możliwościach czasowych. Tak samo jak z przygotowaniem rurek na kolejny sezon - możliwości mieszkaniowe ograniczają moją hodowlę.

Ja wyłuskiwanie przeprowadzam w nieogrzewanym garażu, też jest zimno i niezbyt przyjemnie ale po trochu codziennie i pracy stopniowo ubywa. To jest dobre zajęcie po ciężkim dniu w pracy, można się wyciszyć i uspokoić :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

NASI SPRZYMIERZEŃCY. ;:138


Zdjęcia z Świat Makro.com

Skakun (Dendryphantes cf. rudis) - morderca Cacoxenus indagator i podobno,skubany, daje radę złotolitkom (Chrysis fulgida).
Obrazek

Zaleszczotek (Neobisium sp.) - a to zawodowy morderca roztoczy. Zaleszczotki szczególnie chętnie zjadają roztocza, wszolinki, Varroa destructor, larwy barciaków i żuczka ulowego.
Obrazek
https://www.youtube.com/watch?v=qkdrRuWmbm4
http://rme.cbr.net.pl/component/content ... 12-41.html




http://book-flavoured.blogspot.com/2012 ... ciele.html

Obrazek

Pragnę uspokoić.To tylko darmowy,bardzo popularny wśrod zaleszczotków,transport ;) ;:oj
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Po co marznąć przecież jest lepszy sposób Tobie ciepło a i pszczołom nie szkodzi......wystarczy wziąć odpowiednia ilość trzcin/ bambusów czy co tam macie przykryć np ręcznikiem, w pokoju jest Tobie ciepło a schłodzonym na dworze kokonom 5 minut w cieple nie szkodzi...a by potem kokony się nie nagrzewały wystarczy wcześniej schłodzony słoik/ słoiki przygotować i wymieniać za każdym razem jak więcej troszkę się zbierze i do przygotowanego już miejsca w lodówce/lub innym zimnym miejscu je przenośność.....ja tak się bawię co prawda w garażu, gdzie jest 17 stopni ale tez się spieszę by maluchy się nie nagrzały...nabiegasz sie a nie zmarzniesz :D


Wolfik super stronki...nie wiedziałam o istnieniu Zaleszczotka....to mi się podoba :) gdyby miało to coś wiecej głów to by może nadążało z pochłanianiem robactwa heheh toż to nienażarte
:)
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Nie dopisałam że trzcinę czy bambusy w tym czasie trzymamy na np balkonie
:)
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

kidaa21 pisze:w pokoju jest Tobie ciepło a schłodzonym na dworze kokonom 5 minut w cieple nie szkodzi...
U mnie nie ma takiej opcji, żona by mnie chyba pogoniła razem z pszczółkami. :lol: Po drugie, mieszkam w centrum miasta, nie mam podwórka ani balkonu, a na działkę za każdym razem muszę deptać na piechotę ok. 0,5 godziny w jedną stronę. :( Więc pozostaje mi czekać na jakąś bardziej łaskawą pogodę i zrobić to na działce. ;:173
Pozdrawiam Józef
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Jakiś mocno zaniedbany ul i jego nowi lokatorzy ;:14 - Aethina tumida pojawiły się w Ameryce .Tych zalszczotków powinno być w ulu ze 2 miliony. :shock: A gdzie jeszcze roztocza?!
https://www.youtube.com/watch?v=lapU_u0kA0c

"Widziałem parę lat temu, kiedy mały żuczek ulowy pojawił się w USA jeszcze gorsze rzeczy. Nawet miód z niezamknietej beczki wyniósł. W ulach zostały tylko ramki i druty. Na razie jest z nim duży problem ale jakoś walczą. W Australii też mają od niego ból głowy. Nowa Zelandia nie wywozi pasiek na manukę. Mają stacjonować i biorą się za leczenie. Już występują niedobory miodu z manuki a bedą jeszcze większe. Niemcy, Francja, Czechy, Ukraina też część rodzin pszczelich ostatniej jesieni zwiało."

"Mały żuczek ulowy opisany jest dosyć dobrze w Kalendarzu Pszczelarza z 2008 roku pod redakcją Macieja Rysiewicza.Do zwalczania stosuje się preparaty zawierające kumafos np.Check Mite +strips Tak przy okazji w Polsce niektórzy podobno z tych pasków ekstrahują kumafos i z powodzeniem zwalczają nim warozę."

Swoją drogą,nie wiedziałem,że taki niesamowicie "pyszny" miód jadamy...... Chemia na polu i chemia w ulach. ;:124
PKP.Pięknie,K...,Pięknie.
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam ja mam moje kokony w nieogrzewanym garażu dałem termometr tam gdzie są kokony i ostatnio było tam -3 stopnie nie zaszkodzi im taka temperatura do jakiej temperatury możne spadać by nie zaszkodziła pszczółkom?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Na forum pojawiały się rozbieżne informacje na ten temat, ktoś pisał, że granicą bezpieczeństwa jest -15 stopni, przy - 20 stopniach ginie ponad połowa populacji, inni, że wytrzymają więcej :roll:
Należy pamiętać, że wydłubane kokony są na pewno wrażliwsze na spadki temperatur od tych znajdujących się w rurkach i wziąć na to poprawkę. Myślę, że lepiej dmuchać na zimne i nie dopuszczać do spadków temperatury poniżej - 15 stopni. W razie większego mrozu pudełko z kokonami trzeba czymś opatulić i będzie ok.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
PRZEMOG
100p
100p
Posty: 133
Od: 3 sty 2014, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Mam nadzieję że tej zimy temperatura nie spadnie tak nisko ;:113
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Ja swoje kokony trzymam w altanie w rurkach, temperatura spada lekko poniżej zera.
Tak sobie myślę, że jak w naturze pszczoły przeżywają, to i u nas też nie będzie tak źle.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkie przeżywają, jest selekcja itd. niemniej jednak jakoś to się samo reguluje:)

Nie wiem sam co zrobić z moimi, bo zauważyłem że pszczoły były porażone roztoczami.

Pewnie trzeba będzie liczyć na kokony z akcji jaką corocznie organizuje ***.
Nie potrzebują dużej ilości pszczoły, bo działkę mam na terenie ROD i to dość blisko pasieki, wiec zapylacze mam :)

Chodzi mi raczej o satysfakcję ze swoich zapylaczy :)
Awatar użytkownika
PRZEMOG
100p
100p
Posty: 133
Od: 3 sty 2014, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Z ... możesz liczyć na ok 25szt. kokonów, przynajmniej do mnie tyle w zeszłym roku dotarło w tym kilka już wygryzionych, ale oczywiście dobre i to żeby wspomóc hodowlę i ochronę pszczół :lol:
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”