MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
fire28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2014, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Czyje to może być?
Znalazłem w trzcinie.
Chodzi o górną trzcinkę.
Obrazek
ksysju
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 wrz 2013, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opole i okolice

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam

Też miałem takie, jakies osy podobno.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=56
--
ksysju
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Wczoraj tez zacząłem wyjmować kokony i w 2 rurkach miałem jakieś pszczoły owinięte w liściach. Wiem że to jakieś pożyteczne ale co to za jakie?
Awatar użytkownika
MarcinP87
50p
50p
Posty: 95
Od: 10 lis 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam

Może to być Miesierka.

Znalazłem to w poprzedniej części. MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1&start=28
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Tak, to Miesierki. Najlepiej zaklej taką rurkę z powrotem i wystaw ją z pozostałymi na wiosnę, one wygryzają się późno gdy murarki kończą żywot, w czerwcu.
Pozdrawiam, Maciek.
fire28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2014, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Odnośnie mojego postu.
Jak wygląda taka osa. Jak się nazywa?
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Tak jest to Miesierka Dzięki za info ;)
Awatar użytkownika
MarcinP87
50p
50p
Posty: 95
Od: 10 lis 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam wszystkich.

Właśnie skończyłem wyjmowanie kokonów z rurek . Moje tytanie jak się wam rozrasta populacja co roku ?

Ja kupiłem 1000 kokonów, i teraz mam jakieś 2600 szt. Jak u was jest, miałem nadzieje że będzie sporo więcej. :(
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Takie lodówki są dość często otwierane i zamykane. Po otwarciu drzwi temperatura wewnątrz urządzenia wzrasta do kilkunastu stopni. Po zamknięciu drzwi agregat po kilku godzinach pracy obniża temperaturę do 3-4° C. Ponowne otwarcie lodówki powoduje powtórny wzrost temperatury wewnątrz. I tak wielokrotnie. Takie wahania temperatury są dla murarek (zwłaszcza samców) sygnałem, że rozpoczyna się wiosna, bo właśnie wiosną obserwujemy skoki temperatury do kilkunastu stopni w dzień i nocne ochłodzenia, nawet poniżej zera.
pod tym artykułem w oryginale podpisał się Pan Doktor .... troszkę współczuję nikłej wiedzy z zakresu współczesnych lodówek , pomijam fakt , że raczej nikt nie trzyma kokonów wyłożonych na półkach w lodówce ,a są umieszczone w jakimś opakowaniu , co uniemożliwia zmiany temperatury na takim poziomie aby zaszkodziło to cyklowi murarek .
Większym problemem jest tutaj odparowywanie wilgoci ze środka lodówki co może przełożyć się na wysuszenie kokonów... ;:108
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam i ponownie się pytam. ;)

czy ktoś z was nie wyjmuje z rurek kokonów tylko trzyma taką hodowlę na starych "patykach" , od paru latek?
już kiedyś się pytałem,ale mi się wtedy mocno dostało...
powiedzmy,że sprezentuję komuś taki domek i co? za 2 lata będą same robaki w domku pomieszkiwać?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

MarcinP87 pisze:Witam wszystkich.

Właśnie skończyłem wyjmowanie kokonów z rurek . Moje tytanie jak się wam rozrasta populacja co roku ?

Ja kupiłem 1000 kokonów, i teraz mam jakieś 2600 szt. Jak u was jest, miałem nadzieje że będzie sporo więcej. :(
Przyrost mógłby być trochę większy, ale nie jest źle moim zdaniem :wink: Może w populacji był większy udział samców. Rozumiem, że rurek wystawiłeś więcej niż zasiedliły?
U mnie na przestrzeni lat tak to wyglądało: 0 => 50 => 200 => 1300 = > 5700. W tym roku łuskanie dopiero przede mną, a kokonów miałem wystawione 1400 - ogranicza mnie zdolność mieszkaniowa, że tak powiem :wink:

Wolfik
, była na ten temat dyskusja rok temu, tutaj raczej wszyscy praktykują wyłuskiwanie, ale jeśli są takie osoby ja również jestem ciekaw rezultatów. Od siebie mogę napisać tyle, że murarki samodzielnie pomieszkują u mnie w ściance glinianej, którą kiedyś zbudowałem. Same się z niej co roku wygryzają i zamieszkują otwory z powrotem bez żadnej ingerencji z mojej strony. Ale trudno wyciągać z tego jakiekolwiek wnioski, ponieważ główną hodowlę prowadzę co roku w nowych rurkach. Ich przygotowywanie jest pracochłonne i uciążliwe, ale nie chcę ryzykować ich utratą lub masowym spasożytowaniem populacji :roll:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Suppa ma racje lepiej co roku wyciągać kokony ja jakby w tym roku nie wyciągałem to w 2016 już mam tylko kilka pszczół tyle mam tych muszek-pasożytów ze jak zdarza się rurka bez pasożytów to cud ( a co roku zabijam już dorosłe muszki jak widzę przy rurkach) mam już wyłuskanych kilka tysięcy ale zobaczę co będzie bo w tamtym roku dużo mi z kokonów nie powychodziło pszczół. A ja moje trzymam w nie ogrzewanym garażu w szufladzie jakiegoś starego szranku.
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Sprawdziłam i u mnie wzrost populacji wygląda tak:
wiosna 2013 - kupione 200 kokonów, na koniec sezonu 1200.
wiosna 2014 - 600 kokonów (z tych 1200 - 400 rozdane, 200 się nie wykluło), na koniec sezonu 2500.

Na kolejny rok zostawię sobie jakieś 1500. Mam nadzieję, że nie będzie takiego dużego odsetka niewyklutych.
Pozdrowienia,
Gośka
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”