Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
matty
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 lut 2013, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Odnosnie mojej uprawy to tez jakos niemrawo...
Boczniaki na parapecie (pod namiotem foliowym wlasnej produkcji :wink: urosly do 1cm przez 4 dni. Czy to normalne? Moze maja za zimno, staly tuz przy oknie a na dworze zimno. Jedno co mnie cieszy to to ze kolorek maja ciemny, nie tak jak te wczesniejsze. Co ciekawe grzybki od strony okna sa szare, od strony pokoju bezowe - trzeba zainwestowac w oswietlenie :wink: .
Na boczniaku mikolajkowym tworza sie "bulwy" srednicy ok 1 cm. Nacialem worki nad tym w nadzieji ze cos wyrosnie, ale na razie nie ma nic co by przypominalo grzyba. Baloty przenioslem w oswietlone miejsce 9 dni wczesniej tak ze caly czas mam nadzieje ze cos normalnego wyrosnie. Jak czytalem zajmuje to 11-13 dni.
Boczniak wiazowy zaskoczyl mnie. Juz 2 dni po przeniesieniu do swiatla wyplul kilka kisci w wolnej przestrzeni miedzy sloma a wierzchem worka. Odcialem folie na wysokosci substratu i czekam co bedzie dalej.

Pozdrawiam
Matty

PS "laboratorium" w trakcie urzadzania, prawie gotowe... czekam na grzybki do operacji :wink:
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

matty pisze:Na boczniaku mikolajkowym tworza sie "bulwy" srednicy ok 1 cm. Nacialem worki nad tym w nadzieji ze coś wyrosnie, ale na razie nie ma nic co by przypominalo grzyba
:lol:
Jest o.k.
W warunkach zacienionych, domowych nóżka jest znacznie grubsza niż kapelusz.
Przyjrzyj się dokładnie, na szczycie ,,bulw" zobaczysz mini kapelusiki.
Ale to właśnie grube ogonki są najsmaczniejsze.
Dbaj o dużą wilgotność, wielokrotnie w ciągu dnia spryskuj spryskiwaczem od góry (o ile masz możliwość).
Tego grzyba kroi się wzdłuż, od ogona do kapelusza.

Te rosnące w ogrodzie mają szerszy kapelusz niż nóżkę.
Awatar użytkownika
matty
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 lut 2013, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Dziekuje za info artur1968. Wczoraj na mikolajkowym zaczely wyrastac grzybki

zdjęcie usunięte-mod.

Jednak czesc z tych "bulw" mimo okazalego rozmiaru (ok 2cm) nie ma nic co by przypominalo kapelusz. Niestety jest juz za ciemno na zrobienie fotki tego tworu.
Wiazowy rosnie jak na drozdzach... ma troche ciemno i pewnie dlatego wyrastaja dlugie trzony. Niestety nie moge umiescic wszystkich grzybkow na parapetach - moze zmieni sie to za jakis czas poniewaz jestem w trakcie poszukiwania innego mieszkania. Ogrod wymagany! :wink:

A to bedzie pierwszy pacjent do "przeszczepu" na agar... Boczniak ostrygowaty wyrasta pieknie na oknie kuchennym. Krotkie trzony i ciemne kapelusze, nie tak jak poprzednio. Ucze sie powoli :wink: .

zdjęcie usunięte-mod.
Pozdrawiam
Matty

Zdjęcia usunęłam z powodu bardzo dużego rozmiaru.
moderator
Awatar użytkownika
matty
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 lut 2013, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Ale mi smaka narobiles... Nigdy nie jadlem mikolajkowego (moze za kilka dni sprobuje) ani shitake.
Dzisiaj mialem niemila "niespodzianke". Zaczne od poczatku. To mial/ma byc prawie sterylny pojemnik do pracy z grzybnia.
Obrazek
Kilka dni temu wkleilem filtr HEPA do pokrywy, nastepnie wyciag kuchenny. Wczoraj polaczylem plastikowa miske z pokrywa pojemnika. Idea byla taka, ze wyciag kuchenny wtlacza powietrze przez filtr do pojemnika. Niestety wiekszosc, albo i zaden, klej nie laczy PP :( o czym przekonalem sie podnoszac pokrywe za wyciag. Szybki przeglad netu uzmysowil mi ze mam przechlapane - jakies specjajne? kleje albo( co wiekszosc radzi) zgrzewanie, spawanie. Jako ze nie mam mozjiwosci zgrzac tego, to postanowilem "pospawac". Palnik spirytusowy, ok 45 min i jakos sie trzyma :wink: . Wentylator troche za slaby, jak na moje oczekiwania, ale nie mam juz czasu na zmiane. Jutro czeka mnie przygotowanie pozywki agarowej na szalkach i przeniesienie grzybka na ta to. jeśli ktos ma w tym jakies doswiadczenie to będę wdzieczny za kazda porade.

Matty
Awatar użytkownika
matty
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 lut 2013, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Cisza w watku - pewnie jeszcze wszystko zasypane sniegiem w ogrodkach.
Co do mojej hodowli, to ucze sie na bledach :wink: . Nadal mam problem z oswietleniem i wilgotnoscia. Pomimo mokrego recznika, w mini namiocie foliowym, nie moge utrzymac na stale wilgotnosci powyzej 70-75% :( . Czasem spada do 60. Grzyby wyrastaja, ale pozostaja male i nie mowie tu tylko o boczniaku ostrygowatym. Na poprzednich moich fotkach jest ladne skupisko b. mikolajkowego... wlasnie zamiera. Na tym samym balocie, za to kilka dni pozniej wyroslo kilka ladnych i duzych(jak dla mnie) grzybkow. Jakies pomysly???.
Wracajac do mojego poprzedniego postu. Drozdze (takie w granulkach) nie rozpuscily sie :? ale po trzech dniach widze na szalkach wzrost ostrygowatego i mikolajkowego(tylko te szczepilem). Co ciekawe to to, ze wczesniej kiedy dodawalem pszenice do grzybni szybciej kolonizowal to mikolajkowy, w szalkach wygrywa ostrygowaty.
Na koniec mam jeszcze prosbe o opinie do wszystkich ktorzy sie znaja na tym... Grzybnia w szalkach(po 4 dniach) rosnie, ale tylko na wycinkach grzyba, nic na agarze. Czy to normalne? ?Czy moze problem z nierozpuszczonymi drozdzami w pozywce?

Matty
Awatar użytkownika
matty
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 lut 2013, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Przepraszam wszystkich przegladajacych ten watek za dluga nieobecnosc... Ostatnio brak mi czasu na wszystko;) Teraz bedzie szybki update...
Z dziesieciu szalek(5 ostrygowaty, 5 mikolajkowy) jedna zakazona zielona plesnia a druga niewiadomo czym, ale tez spisana na straty. W wiekszosci szalek widzialem "obcego". Male punkty (po 1-2 w szalce) rosnace poza miejscem szczepienia. Po kilku dniach grzybnia pokryla to a teraz czekam co dalej. Trzymam kciuki aby boczniak wygral ta walke;) . Nastepne 4 szalki zaszczepione na podlozu z wywaru ze slomy plus drozdze + agar+dekstroza....
Odezwe sie w weekend

Matty
emilijaie
200p
200p
Posty: 241
Od: 18 lut 2014, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Grzybnie shitake też kupie w markecie?
Nie interesowałam się tym wcześniej. Ale bardzo się nakręciłam i już szykuje miejsce w piwnicy :tan :tan
Pozdrawiam
Emilia

Ogród warzywny na balkonie
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na działce: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Kupisz na Alle*.* - zdecydowanie polecam ziarnistą. Przy okazji można sobie ,,zainfekować" samodzielnie kilka kołków meblowych, o ile przy okazji chciałoby się zaszczepić na pieńkach.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Zakupiłem niedawno gotowe podłoże boczniaka, za kilka dni będę miał własne grzyby i powinno z dwóch kostek mi urosnąć prawie 10 kg.

Obrazek
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Muszę zapytać w ogrodniczym. Jesieni ą nie mieli wcale balotów z grzybnią.
Co roku kupuję. Boczniaki są super!
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

A nie lepiej od producenta, czy All.wychodzi taniej i pewniejszy plon, bo jak kiedyś kupiłem pieczarki w markecie, to nic nie urosło.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Sklep prowadzi moja krewna, i grzybnia jest zawsze tak przerośnięta, że widać małe grzybeczki.
Na razie nie było wpadki. Ale poszukam na Al.. Płacę za balot 19,50 od kilku lat.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Grzyby w pomieszczeniu: PIERŚCIENIAK, SHI-TAKE I INNE.

Post »

Tak urosły mi boczniaki w ciągu czterech dni, nadszedł czas pierwszego zbioru.


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”