Bukszpan

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bukszpan

Post »

Selli, przecież jak teraz obetnie, to ten Bukszpan wypuści nowe przyrosty... Nie ma znaczenia gdzie utnie, bo i tak będą wypuszczać przyrosty... Nawet jak by ścięto Bukszpan do zdrewniałych łodyg, to i tak się odbuduje... To wyjątkowo żywotna roślina... I jeszcze w tym roku będzie widać, czy się przyjął, czy nie... A jeśli po przesadzeniu, nie będzie podlewany, to choćby nie wiem, jaka była pogoda, to i tak uschnie...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

:wit
Latam z wiadrem do każdego krzaczka raz dziennie, planuję je nawet trochę zacieniować jak przyjdą upały, bardzo mi na nich zależy, to taka pamiątka-wyhodowane przez Teściową od gałązki, zabrane ze starego domu, bo tam by na zmarnowanie poszły...poprzycinam je jak tylko padać przestanie i wstawię zdjęcia jak się z nimi obrobię.
Dziękuję za rady ;:108
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
ONA-NINA
200p
200p
Posty: 234
Od: 10 lip 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Bukszpan

Post »

Czym nawozić bukszpan?może być nawóz w grantulkach"do wszystkich kwiatów ogrodowych"bo taki mam.Mam też florowit w płynie,ale na niego to chyba jeszcze za wcześnie :roll:
Awatar użytkownika
Emiks
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 sie 2013, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Bukszpan

Post »

Witam :)
Z przyjemnością i ja posłucham o ukorzenianiu i przycinaniu bukszpanów.
Moje doświadczenia z nimi są znikome, tyle co posadziłam kilka w glebie ilastej (taką mam na działce) i przez kilka ładnych lat przyrost ich był mizerny, a w zeszłym roku jak postanowiłam je przesadzić to okazało się, że urosły drugie tyle swojego wzrostu i objętości. I właśnie zastanawiam się co dalej...
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Bukszpan

Post »

W roku 2012 okolice czerwca po przycięciu bukszpanu, wszystkie gałązki trafiły na kompost, jednak stwierdziłem, że szkoda zmarnować tyle materiału i postanowiłem zrobić z nich sadzonki. Do doniczki nasypałem jakieś uniwersalnej ziemi ogrodniczej i powtykałem sadzonki ( nie pamiętam, czy używałem ukorzeniacza czy nie ), Doniczkę postawiłem pod sosną ( w miejscu zacienionym ) i zacząłem podlewać ( początkowo podlewałem codziennie, później coraz rzadziej ). Na jesieni zauważyłem, że znaczna część sadzonek nadal jest zielona i chyba żyje. Z początkowych sadzonek ukorzeniło się ok 60%, co uważam za zadowalający wynik. W tym roku sadzonki przesadzę do osobnych, 1 litrowych doniczek.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bukszpan

Post »

Moje bukszpany przycinam na płasko lub na parasol:

Obrazek Obrazek

Jedyną moją kulę bukszpanową będę przycinał, w tym roku, na elipsoidę - widziałem w TV, wyglądała rewelacyjnie.

______________________________
Pozdrawiam - Piotrek
mirek338
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 mar 2014, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konary i Dąbrowa górnicza

Re: Bukszpan

Post »

Piękne masz te bkszpany,wygłądają jak miniaturowe drzewka.Mam pare bukszpanów,ale rosną jak krzaczki.Jak zrobić żeby były takie jak twoje.Mam kilka młodziutkich,sam ukorzeniłem.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bukszpan

Post »

Sprawa jest banalna. Wybieramy okaz z prostym przewodnikiem. Boczne pędy uszczykujemy, a na czubku zostawiamy "pędzel" - i już. Warto też poeksperymentować. Np. owinąć wokół tyczki młodą sadzonkę by z pnia uzyskać korkociąg. Super będzie wyglądać. ;:333

Obrazek Obrazek

Małe jest piękne :wink: dlatego wybrałem formy mniejsze - miniaturowe.


______________________________
Pozdrawiam - Piotrek
Michal77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2009, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bukszpan

Post »

Witam,

faktycznie robią wrażenie twoje bukszpany Piotrek. Niby takie niepozorne maleństwa a przyciągają wzrok. Zostały mi 2 sztuki (około 40 cm) póki co nieprowadzone więc chciałbym spróbować je tak podciąć.
Mam dwa pytania:

- smarowałeś czymś obcinane gałązki?
- twoje egzemplarze to ilu letnie rośliny? jako że "korona" będzie u mnie naokoło 30 cm a przewodnik nie ma nawet 1/4 grubości twoich pewno będę musiał go wspierać

I jeszcze prośba - dasz radę wrzucić "roboczą" fotkę zrobioną od dołu egzemplarzowi z jednym przewodnikiem ?
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bukszpan

Post »

Witaj. :wit

Nie ma potrzeby czymkolwiek smarować.
Pokazane przeze mnie rośliny mają około 6-7 lat (z własnych sadzonek).
Obfite cięcie powoduje szybszy przyrost pnia w obwodzie i ładne wybarwienie tegoż.
Oczywiście mogę wrzucić fotkę, tylko nie wiem czemu to ma służyć.

Pewnie chcesz osiągnąć taki rezultat jak na pierwszym zdjęciu. Może warto też zerknąć na drugie.

Obrazek Obrazek


______________________________
Pozdrawiam
Michal77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2009, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bukszpan

Post »

Cześć Piotr

Dziękuje za rady, ale jak to w życiu bywa - dasz palec a wezmą całą rękę :wink: . Tamte dwie sztuki idą pod nożyce w weekend i dokupiłem jeszcze "sześciopak" maluchów ale nasunęły mi się jeszcze dwa pytania:

- na ostatnich fotkach widzę, że bukszpany są w donicach. Wyciągasz je na zimę? Maluchy będę chować póki nie podrosną ale te dwie większe sztuki rosną w ziemi (dokładnie rzecz biorąc w gazonach) i dwie zimy przeżyły bez szwanku.
- piszesz o obfitym cięciu - a literatura wspomina o dwóch (tak też obcinam moje pozostałe starsze okazy). Obfite - więcej niż 2 razy w roku? Jeśli tak to rzuć terminami.
pozdrawiam
Michał
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Ja zrobiłam sobie takie drzewko bukszpanowe dość szybko i na dodatek tanim kosztem.Kiedyś szwendałam się po jakiejś szkółce w małej miejscowości, gdzie czasem można znaleźć jakieś zaniedbane rośliny wstawione do kąta.Wygrzebałam taki trochę obłamany, wrośnięty w grunt prawie był, ale pieniek i zieleń miał ładną, zdrową.Kupiłam po przecenie i formuję go w kulę, ale można inaczej :uszy Przycinam tylko raz w roku w czerwcu, czasem jakieś odrosty poprawiam pod koniec września.
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 206
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bukszpan

Post »

@pull
Kupuję pomysł z bukszpanowymi drzewkami :D
S? super!
Już wiem, co zrobię ze swoim małym niezbyt foremnym krzewem, ktöry sama ukorzeniałam...
Pozdrawiam
Olenka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”