Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Nie liczy się czas jak długo masz, lecz kodycja korzeni, jeśli są suche to podlej jeśli nie to czekaj aż będą suche w nowym podłożu. Jak już będzie w nowym podłożu to nie stosuj już wody utlenionej w podłożu. Wyciągając go z obecnego podłoża po prostu wymyj korzenie roztworem wody z wodą utlenioną 1 do 1.
kasia13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 wrz 2009, o 12:46

Post »

wiec sprawa wyglada tak: korzenie po naciśnieciu sa lekko mokrawe, kolor maja zielony ale niektóre przechodza w taki jasno brązowy (czyli niedobrze jak mniemam).No i chyba najważniejsze po wyjeciu storczyka czuc taki zapach...nie wiem jak go określić ...jak w lesie czasem pachnie mech...taka wilgotnościa....
"ziemia" innych storczyków zdecydowanie tak nie pachnie. Może to przez to szkło bo inne sa w normalnych tzn. przezroczystych doniczkach.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Dokładnie tak jak mówisz. Podłoże zaczęło pruchnieć przez bakterie.
kasia13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 wrz 2009, o 12:46

Post »

hej to jeszcze raz ja
Mam pewną watliwośc:od akcji przesadzania storczyka minęły jakieś 2 tygodnie, a on nie wypuszcza żadnych korzonków powietrznych.Może to za wcześnie?Te co miał czyli 2, to jeden z nich zaschnął całkowicie.
Nie wiem jak wygladaja te jego korzonki w środku bo jest ich tak mało ze nie widać spod kory.I teraz nie wiem czy dobrze robie zamaczajać doniczke w wodzie.Bo może woda wcale nie dochodzi do tych malutkich korzonków?
Jedynym objawem chyba powrotu do zdrowia są zauwazone 2 malutkie paczki, które sie zaczynaja powolutku rozwijać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja jakiś czas temu reanimowałam storczyka "ze spadku" miał praktycznie zero korzeni, po wycięciu zgniłych, pozostały może dwa, zero powietrznych, liście musiałam obciąć, zostawiłam tylko dwa, póki nie wytworzył nowego, ponieważ umierały, już odcięte. Od tego zabiegu upłynął może miesiąc, widzę, że korzenie zaczynają się rozwijać, ma dwa malutkie listki i ma się co raz lepiej :)

Trzeba czekać cierpliwie, jak piszesz, że coś się już zaczyna dziać, to z pewnością dobry symptom. Też się bałam, że to jego koniec jednak siła przetrwania jest ;)

Ostrożnie tylko z podlewaniem, przy nikłym systemie korzeniowym trzeba ostrożnie. Ja u swojego tylko delikatnie spryskiwałam korę z wierzchu, tak aby trochę wchłonęła wilgoć, ale nie za bardzo. Moczenie, przy takim maluchu jak mój było by zbyt drastyczne.
Awatar użytkownika
karina87
50p
50p
Posty: 53
Od: 28 cze 2009, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Przesadzanie

Post »

Witajcie :D

Kupiłam niedawno w Castoramie storczyka z pączkami kwiatowymi. Czy mogę go teraz przesadzić, czy lepiej poczekać, aż przekwitnie?
Awatar użytkownika
karlin2
100p
100p
Posty: 165
Od: 9 mar 2010, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Przesadzanie

Post »

Witam imienniczke. :D Phalenopsisy można przesadzić w trakcie kwitnienia, a co do innych storczyków to niech sie wypowiedzą znawcy bo mam tylko jedno dendrobiumi nie przesadzałam jeszcze, ale czytałam (gdzieś na forum), że dendrobium lepiej po kwitnieniu przesadzić.
Pozdrawiam, Karina
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie

Post »

Absolutnie odradzam takie praktyki i takie porady.
Kwitnące storczyki tylko i wyłącznie przesadzamy gdy jest istotne zagrożenie .Odpowiednia pora przesadzenia to wiosna i stan po kwitnieniu.
Kwitnienie jest ogromnym wysiłkiem dla każdej rośliny- ryzyko straty zbyt duże ; to....oczekiwanie na następne kwiaty do roku albo więcej.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Przesadzanie

Post »

Jauważam, że przesadzanie nie jest konieczne, jeśli ze storczykiem nic złego się nie dzieje. Czasami przesadzenie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zresztą jak storczyk jest zdrowy, to po co go przesadzać? Ja przesadzam, jak widzę, że z korzeniami jest coś nie tak. Jak korzenie są zdrowe, to nie trzeba storczyka ruszać.
Awatar użytkownika
karina87
50p
50p
Posty: 53
Od: 28 cze 2009, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Przesadzanie

Post »

No to dobrze, że się powstrzymałam :wink:
Storczyk z zewnątrz wygląda dobrze, ale może mieć jakieś paskudztwa w doniczce, tym bardziej, że to marketowiec.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Przesadzanie

Post »

Czasami się może trafić mech lub gąbka w środku, ale czasami po przesadzaniu korzenie mogą więdnąć, u mnie niektóre tracą cześć korzeni po przesadzeniu. Zmiana podłoża to stres dla rośliny, bo jak Phalaenopsis rośnie sobie na drzewie, to nikt go nie przesadza i nie przenosi. Ale jak będziesz przesadzać, to wybierz dość grube podłoże złożone z kory (mogą być też włókna kokosowe, takie białe kamyki, co są w podłożu z LM), a po przesadzeniu odczekaj kilka dni, zanim podlejesz.
Awatar użytkownika
lideczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 sie 2010, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Witam jestem tu nowa.
Mam dwa falki.
Zwariowałam na ich punkcie od początku lipca ;:87 ;:87
Jednego wiola/róż dostałam od koleżanki.
A żeby mu nie było smutno to zakupiłam drugiego ale przelanego :( zauważyłam to dopiero po powrocie do domu,gdyż w sklepie był w bardzo pięknej foli.Po kilku dniach zrzucił kwiatki :(
Obecnie go reanimuje bo miał zgnite korzonki.

A ten co dostałam jeszcze kwitnie,ma zdrowe korzonki w doniczce i widzę że nawet zaczynają rosnąć tylko jest problem w tym ze te korzonki co wychodzą dołem doniczki powoli usychaja :( Nie chce go znarnować bo wypuszcza też nowy listek.
Jak myślicie przesadzić go? Czy zaczekać aż przekwitnie?

Będe bardzo wdzięczna za każdą odpowiedz.
Lidka
basik592
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 sie 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Re: Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Ja jestem przeciwnikiem przesadzania storczyków, daj mu trochę odpocząć. Ogranicz podlewanie, ale nie całkiem.
Pozdrawiam

Basia
Basia
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”