Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jovanko, jeżeli zaglądniesz na forum, to proszę rozstrzygnij różnicę zdań sprzedawców, a mój dylemat. :(
Jeden ze storczyków, już na poważnie wyłazi z doniczki, muszę mu dać troszkę większą, no i problem.
W jednym sklepie usłyszałam odpowiedź, że nie mają doniczek do storczyków, bo to musi być wysoka i przeźroczysta, koniecznie. Niby korzenie też potrzebują światła.
W innym sklepie pani podała mi pierwszą z brzegu plastikową doniczkę i wyśmiała się z teorii, że storczyk powinien rosnąć w przeźroczystej doniczce. Jovanko co jest prawdą?
Wszystkie storczyki sprzedają w plastikowych doniczkach, więc chyba coś w tym jest.
Ponadto gdzie się kupuje doniczki do storczyków?

Pozdrawiam Cię Lila. :D

PS. Jeszcze jedno. Metoda zanurzeniowa jako sposób na podlewanie storczyka. Wiele razy słyszałam, że jest to najlepszy sposób. Z drugiej strony, pamiętam jak pisałaś, że lepiej go przesuszyć, niż żeby miał nadmiar wody, co zgadza się z moimi spostrzeżeniami.
Czy zanurzenie całej doniczki w wodzie nie jest zbyt dużą porcją podlewania?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Lila! Zanurzanie jest jak gwałtowny obfity tropikalny deszcz. Po zanurzeniu pozwalasz, by woda wyciekła, i możesz dać dziurkowaną doniczkę do pięknej, większej osłonki. Tak hoduje moja znajoma.
Waleria
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Walerio właśnie o to pytam Jovankę, bo miałam przeźroczystą doniczkę w ładnej osłonce i powiedziano mi, że nie powinnam tego robić. Po to ona jest przeźroczysta, żeby korzenie też miały światło. :wink:
Co do zanurzenia, poczekam na zdanie eksperta. :D
Awatar użytkownika
ola177
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Ja tez miałam problem z dostaniem doniczki, ale kupiłam kapustę kiszona w przezroczystym wiaderku i później posadziłam w nim storczyka :)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Ola jesteś genialna. Ja zbieram wiaderka po kapuście i mam ich kilka. ;:79
Buziaki za podpowiedź.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witammmm, juz jestem- po-wystawowa i storczykowa , jak zwykle bogatsza w kwiaty, bardziej cieniutka w portfelu :P .

A co do doniczek: niby nie nakaz- ale:
przejrzyste:
1/pomagaja obserwować stan korzeni, wilgotność wnętrza
2/umożliwiają w jakimś/?/procencie proces fotosyntezy- falenopsis właśnie jest storczykiem gdzie cała jego masa /liście+korzenie/bierze udział w tym procesie.

Przy większej wprawie można sobie darować obserwacje .Ten typ doniczek zalecamy do falenopsisa,dla reszty , już nie koniecznie.

Z podlewaniem:
owszem przesuszanie,
ale podlewanie odgórne : w cyklu 1xna tydzień, czy co 10 dni niewiele da-raptem zwilży sie kora, korzenie nic nie skorzystają.
Zanurzenie na pół godziny /ok.3/4 głębokości pozwala natomiast na "napicie"się przez korzenie-póżniej odsączenie i pozostawienie na kratce dla swobodnego przepływu powietrza w doniczce.
To jest taki optymalny sposób-,gdy jest w porządku z cyrkulacją powietrza w srodku- osuszenie powinno nastąpić przez okres następnych 7-10 dni.

Ale bywa..i zdarza sie również podlewanie od góry-ja stosuję tak , dla roślin mniejszych-malutkimi porcjami, tak aby wilgotność była w całej masie podłoża jednakowa,w miarę.
i wtedy 1x 2 tygodnie zanurzam wyrównując ewent.niedobory.

Tak więc, wiele jest pozornie sprzecznych opini -ale jak napisałam pozornie.
Czasami to jest brak wiedzy radzącego w sklepie/bardzo często!!!!/,czasami to są uwagi z własnych doświadczeń i bezproblemowej uprawy.

Ale metody wypracowane przez lata w hodowli skłaniają jednak, aby uwierzyć doświadczeniom *branżystów*.
Ważne szczególnie gdy jest to początek przygody ze storczykami.
Bywa bardzo często , że podobny falenopsis -z tych odmian hybrydowych zachowuje się zdecydowanie inaczej niż nam znany i...tez trzeba szukać własnej metody na jego powadzenie.I znajdzie się.

Tak więc myślę, że trzeba sobie ułatwiać życie- stosować przejrzyste doniczki dla falenopsisa ---->zycie na tacy :P .Zanurzać i... cieszyć się kwitnieniem.
A te po kiszonkach można dodatkowo przedziurkować na wysokości 1/3 bedzie łatwiejszy obieg powietrza.


Pozdrawiam Jovanka ;:3
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Dzięki Jovanko, jak zwykle wyczerpująca odpowiedź z Twojej strony. :D :D :D

Pochwalisz się swoimi zdobyczami? Wklej kilka zdjęć. ;:109
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam ponownie :P

Co do przekwitniętych pędów trzeba przyjąć zasadę!!--->dać storczykowi samemu decydować.
W niektórych przypadkach obcięcie pędu może nawet pozbawić kwitnienia na zawsze.

Uschnięte pędy trzeba umieć ocenić- dla celów estetycznych można uciąc na *granicy* schnięcia i części zielonej.Oczywiście odczekać odpowiedni czas,aby przekonać sie jaki
zamiar drzemie :P w storczyku.
Zbyt szybkie obcięcie pędu czasami pozbawi nas przyjemności dalszego kwitnienia.
A szkoda.

Przedstawie nowe nabytki z wystawy łódzkiej- jest to pierwsza wystawa w tym roku =otwarcie sezonu-
ojjjjjj już sie boję co będzie dalej.A w kalendarzu :roll: wystawa ....za wystawą......

Prezentuję storczyki gatunkowe rzadko spotykane ,w handlu ich nie ma.Ciekawe w kształtach , -należą do trudniejszych w uprawie ze względu na wymagania.

1/Phragmipedium - ciekawostka kolor pochodzi od malunich włosków na powierzchi kwiatu

Obrazek


2/Dendrobium aberrans -maleństwo, kwiaty utrzymują się w rozkwicie 3-4 m-ce

Obrazek


3/Oerstedella centradenia -ciekawy storczyk kolorystycznie,ładnie i trwale kwitnący

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mary, Gebo- dziękuję za miłe słowa :P


;:108 Przyjemnie czytać tak wspaniale o storczykach, noooooo ja mam szczególny
sentyment do nich ;:23 więc podwójna to przyjemność.


A ta piękna fotka z Kuby bardzo mnie zainteresowała ,ojjj ,żeby było więcej a mają :roll: takie piękne.
Mam prośbę, gdyby sie więcej znalazło - please :P udostępnij dla mnie parę.
Akurat przygotowuję reportaż z pięknego ogrodu, z całą jego historią .
Pokazałabym w całości, a nie mam możliwości tam polecieć :P .
Mam treść - nie mam zdjęć ,może coś się da zrobić, pomyśl.

Będę wdzięczna ;:58 ;:58 ;:58 - i forumowicze też ;:58



pozdrawiam storczykowo ;:100 Jovanka

Cieszę się,że nie tylko mnie :P porywają storczyki.
Awatar użytkownika
Jarek_74
50p
50p
Posty: 82
Od: 12 sty 2007, o 15:13
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post »

Jovanko,
mam takie pytanko. :) (nie czuję jak rymuję)
W doniczce u mojego falenopsisa pojawił się mech, czy z nim walczyć? Jeżeli tak to w jaki sposób?
Pozdrawiam
Jarek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam storczykowo!!!!

;:101

Jarku- mech nie jest tragedią , osobiście go czasami lekceważę ,ale troszkę wiem jak go ocenić :oops:

Kiedy powstaje :gdy warunki ma ku temu sprzyjające tzn.następuje wzrost nasłonecznienia, wzrost wilgotności, złe przewietrzania podłoża, zbyt długie zaleganie
wilgoci tzw.zastoiskowe miejsca w doniczce.
Nadmierny wzrost może spowodować dalsze *przytkanie *cyrkulacji, hamowanie fotosyntezy itp...niekorzystnie dla storczyka.

Co zrobić:
-starać się przewietrzyć podłoże , jeżeli nie kwitnie ,można ostrożnie wysunąć całość
i wyczyścić doniczkę -osad na ściankach lub zmienić na nową.Okazja :P przejrzeć co w środku ,co z korzeniami i.... ewentualnie wymienić podłoże , nawet w części na świeże.
Wymiana pożądana jest co 1,5 roku.
Mech też !!często sygnalizuje rozłożone podłoże, ale niewiele piszesz o swoich kwiatach, jak długo masz , czym podlewasz.I stotne, bo może tutaj być również przyczyna.
Ale z wiosną ,to przeważnie balansowanie innymi warunkami sprzyja omszeniu,czasami nawet bywają i glony.


pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
Jarek_74
50p
50p
Posty: 82
Od: 12 sty 2007, o 15:13
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post »

Wiam Cię Jovanko bardzo serdecznie i storczykowo !:)
Bardzo dziękuję za porady.
Mech pojawił się na falenopsisie którego mam od dwóch miesięcy i który kwitnie.
Wystawę ma południową ale nie bezpośrednio na słońcu, choć z moich obserwacji wynika, że na miejsce zamszone pada słońce gdy zachodzi ok. kilkunastu min.(mech znajduje się tylko w tym miejscu) Poza tym zbierają się tam i tylko tam kropelki wilgoci(Podłoże szybciej oparowuje wodę?) Z Twojego opisu i moich obserwacji mogę (chyba) wnioskować że to jest przyczyna. Podlewam od dołu (przez godzinę), co 6-7 dni w zależności od przesuszenia podłoża, na zmianę wodą i nawozem BIOEKOR dla strorczyków 7.0-3.0-6.0 ale w dawce o połowę mniejszej niż zalecana przez producenta. Może zmienić nawóz lub sposób podlewania? Albo poczekać jak przekwitnie i zastosować się do twoich rad. Drugi storczyk nie ma mchu. Mam tylko dwa ale już wiem że będzie ich więcej. :D i na koniec jeszcze pytanko:
po zakupie i przyniesieniu go z kwiaciarni opadły mu dwa nierozwinięte pąki czy może to być wpływ zmiany warunków otoczenia czy braku wilgoci? Pani w kwiaciarni go nie podlewała.
Pozdrawiam storczykowo :oops: (bardzo mi się to spodobało)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Jarku storczykowo :P oooooczywiście :P

No , to... mech jest winą ewidentną w ekspozycji na oknie- ale problemu nie widzę żadnego.

Jarku jest taka zasada- -----> nie zmieniamy nic dla samej zasady zmieniać
kiedy nie ma widocznej potrzeby.Kwiatek kwitnie, podlewanie i zasilanie nawozem
też nie jest złe, więc :P..... zalecam:
:P konsumowanie piękna kwiatów i...spokój :P

Nie wymaga przesadzania , system zasilania -rodzaj nawozu możesz zmienić ale póżniej, po kwitnieniu /ok.czerwiec/,---> przejście na inną formułę nawozu np.dobra będzie z florovitu dla storczyków NPK-->3:5:7 +mikroelementy.
Po kwitnieniu też sobie zajrzysz do doniczki, ocenisz spokojnie co tam słychać-stan korzeni jest najważniejszy dla prawidłowego wzrostu i kondycji storczyków.
Ale to ...póżniej.


A opadanie pączków , zdarza się bardzo często - zmiana warunków i to wielokrotna!!!od hodowcy do klienta skutkuje kłopotami adaptacyjnymi , w efekcie opadaniem pąków=najczulsze *ogniwo* ;:108 fazy kwitnienia.
Wrazliwość bywa na tyle duża , że w tej fazie odradzamy przestawianie doniczki, przekręcanie itp... Póżniej ,gdy kwitnie manewry sa bezpieczniejsze :P

Zyczę zadowolenia z kwiatów
i.... cieszę się z Twojego entuzjazmu dla storczyków.Są tego warte!!!!



pozdrawiam :P storczykowo
Jovanka ;:100
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”