Iglaki i inne drzewa i krzewy w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zaaklimatyzować drzewko w donicy?

Post »

Witam, kupiłem świerka serbskiego w doniczce, hodowanego, nie kopanego, dość ładny, wysoki 115 cm. Teraz stoi na zewnątrz, ziemia zmarznięta. Jak go poprawnie zaaklimatyzować do domu i ile może stać? Do dyspozycji mam wiatę z temp. jak na dworze tylko zadaszona, strych z temp. ok. 0 i spiżarnię z temp. ok. 15 stopni. Piwnica odpada bo koty zniszczą. Pozdrawiam :)
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak zaaklimatyzować drzewko w donicy?

Post »

Przy obecnych temperaturach może stać na dworze, w domu 3 dni i na dwór. Na zimę najlepiej zokopać doczkę w ziemi.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zaaklimatyzować drzewko w donicy?

Post »

I tak z -5 prosto do +22 mam wstawić? Nie będzie szoku? Szkoda mi drzewka i 30 zł, jakby nie było to jakiś pieniądz jest.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak zaaklimatyzować drzewko w donicy?

Post »

Jak będzie -5 to weź 2 dni wcześniej na strych. Najważniejsze jest krótkie przebywanie w +22 żeby drzewka nie rozhartować.
Powrót na dwór też przez strych.
adi94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 kwie 2013, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podeschnięte iglaki.

Post »

Witam.
Po zimie iglaki w doniczkach strasznie mi zmarniały, co można na to poradzić? z czym to jest związane?

W zeszłym roku posadziłem Clematis, bardzo pięknie się rozrósł, liście na jesień uschły, ale nie opadły, czy teraz na wiosnę muszę podcinać go czy tylko oczyścić z tych liści?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podeschnięte iglaki.

Post »

Wygląda jak zalany

adi94 pisze: W zeszłym roku posadziłem Clematis, bardzo pięknie się rozrósł, liście na jesień uschły, ale nie opadły, czy teraz na wiosnę muszę podcinać go czy tylko oczyścić z tych liści?
Przytnij go na wysokość 30cm nad ziemią.
adi94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 kwie 2013, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podeschnięte iglaki.

Post »

Ok dzięki.
Czyli rozumiem, że Clematis co roku trzeba podcinać nad ziemią i co roku od nowa ma się rozrastać?

Nikt nic nie poradzi na moje iglaki?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podeschnięte iglaki.

Post »

Iglaki do wywalenia.
Clematisy co roku trzeba przycinać
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tuja brabant w donicy

Post »

Witam, kupiłem 2 tuje ukorzenione w donicy na balkon. Mam pytanie, czy teraz jest dobra pora na przesadzanie? Czy do tego może być zwykła ziemia 'uniwersalna' kupiona na bazarze? Czy dać jakiś nawóz na zimę? Gdzieś czytałem, że dobrze jest dać nawóz z dużą ilością potasu, co ma pomóc w przezimowaniu. Jak często podlewać te rośliny w zależności od pory roku. Czy w zimie należy wodę wychłodzić? Czy przykrywać jakoś donice na mróz? Czy donice mogą być plastikowe, czy lepiej ceramiczne? Mam akurat dwie duże plastikowe. I tu też mam pytanie, bo tuje mają koło 120cm, ale niewielki system korzeniowy, czy dużo większe donice dobrze na nie wpłyną? Co zrobić gdy tuje wypełnią całe duże donice, cz można jakoś przyciąć system korzeniowy? I z innej beczki, czy gdy dam nawóz do iglaków, to czy te szyszki nie będą trujące dla ptaków? Co roku przylatuje do mnie na balkon duża ilość sikor, wróbli, itd, czy się nie potrują, gdy zjedzą nasiona? W zasadzie to właśnie m. in. dla nich kupiłem iglaki, żeby lepiej się czuły i miał się gdzie schować przed pustułkami i krogulcami. :D Pozdrawiam, maszkaron.
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Mam dwie donice jedna 8 litrów, druga trochę mniejsza. Czy nadają się do posadzenia w nich żywotników na rok-dwa?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: tuja brabant w donicy

Post »

A czy te tuje mają obcięte korzenie, czy urosły w donicy, tzn. czy jak wyjmiesz, to mają kształt doniczki i wystają z otworów? Sądząc z podanej wysokości zostały wykopane.Wtedy zimę przetrwają (w zimowym chłodzie i wilgoci przetrwa nawet ścięty żywotnik bez korzeni), ale latem w przyszłym sezonie mogą zacząć się kłopoty, ale to w dużej mierze zależy od stanu korzeni, na ile uszkodzone.
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Tuja jest raczej kopana, przynajmniej tak mi dziś powiedzieli w centrum ogrodniczym, że właściwie wszystkie się tak robi. Mam je z Leroy Merlin, jeśli ma to jakieś znaczenie.

Kupiłem dziś skrzynię drewnianą 60x40x30, muszę ją zaimpregnować. Zamierzam wyłożyć ją cienkim styropianem 2-3cm, na to folia ogrodnicza dołączona do skrzynki. W środku dam keramzyt, ziemię do iglaków i na wierzchu posypię korą.

Czy dodatkowo zabezpieczyć donicę folią bąbelkową?

Czy w folii i styropianie zrobić jakieś spore dziury, żeby był drenaż? A może potrzebne są jakieś rurki PCV?

Ile warstw impregnatu jest potrzebne?

Pozdrawiam, Maszkaron
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Małe są szanse na dobry wzrost tych roślin w donicach. Lepiej się zaopatrzyć w rośliny w szkółce. Nabyć te rosnące w doniczkach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”