Jak reanimować tę sosnę?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Violalpina
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 sie 2012, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Kłodzka

Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Rośnie u mnie sosna. Podczas trwającego remontu wysypywano pod nią trociny z wapnem i po tym zabiegu zaczęły jej igły schnąć. Czy wygrabienie tego (trochę trudno to wapno powybierać) pomoże czy postąpić kompleksowo i podlać jakimś nawozem dla iglaków (teraz na jesień?)?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Jaka to sosna? wygląda na czarną.Nie widać aby jej igły schły.
Opadanie o tej porze jest normalnym zjawiskiem.PO prostu następuje wymiana igieł.
Ile czasu już minęło od wysypania trocin z tym wapnem?
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Przychyle się do słów Napoleona/ nie sądzę,żeby to wapno z trocinami jej zaszkodziło,a spadanie igieł to normalna sprawa.Sosny zrzucają igły co parę lat /zależnie od gatunku od kilku do nawet kilkunastu lat/.
Nie lej żadnych nawozów .Bardzo ładnie rośnie .Pędy o końcówki ciemnozielone ,ładny przyrost i symetryczna budowa.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Violalpina
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 sie 2012, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Kłodzka

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Nie mam pojęcia co to za jedna. Te śmieci leżą juz jakieś dwa miesiące albo dłużej. Dokładam jeszcze dwa zdjęcia. Na drugim widać miejsce gdzie rudzieją jej te igły.

Obrazek

Obrazek
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Zwykła wymiana igieł. Normalnym są 2-3 roczniki igieł, tu widzę 2 roczniki i czasem igły tegoroczne, ale sosna pospolita bez problemu sobie z tym poradzi, tzn.dla sosny nie jest to żaden problem bo to jest normalne. Ja bym uprzątnął ten gruz czy coś i zakwasił na wiosnę nawozami np siarczan amonu. Lub najpewniej nie robił bym nic bo sosna wygląda elegancko.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Zastanawia mnie ta ziemia wokół sosny.Jest nam nadsypana czy tak już było? Wygląda na podniesiony poziom gruntu jakby pod skalniak jakiś? mam racje? jeżeli tak to należy zebrać tą ziemie do stanu poprzedniego i zapomnieć o sośnie,będzie żyła :wink:
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
Violalpina
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 sie 2012, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Kłodzka

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Tak robiony był drenaż i część ziemi z wykopu jakoś takoś trafiła pod sosnę :evil: Wszystkim dziękuję za pomoc. Zawsze jeden problem mniej :)
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Prawdziwy problem może dopiero nadejść.Należy niezwłocznie usunąć ta nadsypana ziemie.Zaburza ona wymianę gazową gleby.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Wygląda na sosnę czarną.Szybko rośnie, w młodości utrzymuje igły, a im starsza tym więcej zasycha jej od środka.To normalne zjawisko, jest związane z naturalnym pokrojem dorosłego egzemplarza.Ma gałęzie ustawione prawie pod katem prostym, ogołocone, a igły tylko na końcach gałęzi i do tego zaczyna 'dążyć' :wink: Jednak zanieczyszczenia powinny zostać usunięte.
Awatar użytkownika
Violalpina
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 sie 2012, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Kłodzka

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

No ładne kwiatki, a myślałam, że już spać mogę spokojnie :? Chyba w ramach niedzielnej rozrywki będzie zadanie do wykonania... Jeszcze raz dziękuję za rady. Lubię tę sosnę "od pierwszego wejrzenia" (jak i wszystkie drzewa na działce;)) i chciałabym żeby przetrwała remontową zawieruchę.
elusial
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 kwie 2012, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

To ja podłączę się ze swoim problemem, który jest bardzo podobny.
Rośnie u mnie sosna. Nie mam pojęcia jaka, chyba zwyczajna? Pięknie rosła zanim zaczęliśmy budowę. Teraz wygląda gorzej. Stał przy niej domek holenderski i zaburzył jej symetryczność. Na dodatek ostatnio zaczęła masowo gubić igły. I teraz moje pytania:
1. czy da się jakoś ją uformować, pomóc jej się trochę "usymetrycznić"?
2. czy te opadające igiełki nie są przypadkiem objawem choroby? Trochę dużo ich spada.
Podczas równania tereny Pan traktorem naruszył jeden korzonek sosny, czy to może mieć coś wspólnego? Ogólnie troszkę ziemi też zostało pod nią podsypane. Myślę, że jakieś 5cm i podsypałam troszkę kory żeby mi chwasty nie rosły, ale może to nie był za dobry pomysł. Bardzo ją lubię. To jedyne drzewko na mojej działce. Nie chcę żeby umarło.
A oto zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Jesień się zbliża stąd lecą igły ,z moich to wiadrami :lol: nic nie rób ,będzie dobrze.Tylko nie syp jej ziemi z budowy bo zawiera wapno.
Trochę krzywa można to liną przywiązać a obok palik tylko lina naturalna nie wżynająca się w pień drzewa,ale ja bym nic nie robił krzywa trochę to krzywa.Rośnie regularnie i nie ma za dużych przyrostów moim zdaniem,bo rosła dosć wolno.Jeżeli jednak chcesz ją zagęscic to pod koniec maja zostaje ciecie pędów o 1/3 lub 2/3 zależy jaki chcemy osiągnąć pokrój,ale ja bym z nią nic nie robił niech rośnie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Jak reanimować tę sosnę?

Post »

Sosna zrzuca igły, tak więc wszystko jest ok. Z czasem boki powinny się wyrównać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”