Moje krzyżówki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moje krzyżówki

Post »

loeb pisze:Udało się i przy okazji doczytałam że powinnam była wysiać wszystkie nasiona bo przy takiej puli genów każdy krzaczor będzie inny.
Czy mogłabyś podać, lub podlinkować źródło tej informacji ?
Ja póki co, pojęcia większego nie mam o krzyżowaniu. Przez zimę, będę próbował liznąć temat.
Dlaczego uważasz, że w pokoleniu F1, należy wysiać dużo roślin z jednej krzyżówki ?
Ja myślałem i dalej myślę, że wszystkie rośliny, ile by ich nie było w tym przypadku, powinny być takie same.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: moje krzyżówki

Post »

Loeb dzięki za wsparcie i innym też dzięki.

Kozula pisała, że F1 jest wyrównane, różnice pokazują się w F2 i dalej.

Może trzeba będzie pomyśleć o drugim tunelu ;:224 , bo faktycznie gdzie to wszystko się pomieści :roll:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moje krzyżówki

Post »

jokaer,
to, że rozszczepienie rozpoczyna się od pokolenia F2, to oczywiste, ale tutaj loeb zasugerowała, że już od F1.
Jeśli tak by było, to wszyscy uprawiający pomidora towarowo, pod osłonami, powinni zmienić zajęcie.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: moje krzyżówki

Post »

Normalne F1 czyli ustalona x ustalona zwykle jest wyrównane, ale takie F1 jak mamy czyli ustalona xF1 lub wręcz F1xF1 albo F2, to może być ciekawiej :) W każdym razie, na pewno warto poeksperymentować:) Gdzieś miałam wypisane ile nasion/roślin z którego pokolenia jest potrzebnych do ustalenia z grubsza odmiany, mogę tego poszukać.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: moje krzyżówki

Post »

Poszukaj koniecznie. Ja mam w efekcie tych krzyżówek i już się zastanawiam gdzie ja to pomieszczę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: moje krzyżówki

Post »

jokaer pisze:Loeb dzięki za wsparcie i innym też dzięki.
Kozula pisała, że F1 jest wyrównane, różnice pokazują się w F2 i dalej.
Może trzeba będzie pomyśleć o drugim tunelu ;:224 , bo faktycznie gdzie to wszystko się pomieści :roll:
Nie zawsze F1 jest taki wyrównany, ale Loeb chyba najlepiej to ujęła, przy najmniej jeśli chodzi o nieustalone "odmiany", a na róźnicach owocu już wcześniej nie znam się.
pozdrawiam, Gunnar
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moje krzyżówki

Post »

loeb
w takim przypadku, to nie wiem ?
Wydaje mi się, ze hybryda x hybryda, też powinna dać w F1, takie same osobniki.
Pojęcia jednak o takim przypadku nie mam.
Mógłby się wypowiedzieć ktoś, kto wysadzał na raz kilka roślin z krzyżówek Ani : 170-175.
Nazwała to "podwójnymi krzyżówkami".
Może rozjaśni nam to Kozula, jeśli się tutaj pojawi ?

Ważne, że wątek powstał i jakoś będziemy pchali ten wózek :;230
Mamy sporo czasu do kolejnego sezonu.
Myślę, że kilka osób będzie się w to bawić ;:108
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: moje krzyżówki

Post »

Przepraszam bardzo, ale okazało się, że jest jeszcze jedna krzyżówka.
No i ciekawa chyba z uwagi na diametralnie różne skrzyżowane pomidory.

Otóż pyłkiem Black Pear zapyliłam Jersey -.

Jersey - x Black Pear

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: moje krzyżówki

Post »

Ostatnia krzyżówka Jersey - x Black Pear jest "normalna", ponieważ oba rodzice są odmianami ustalonymi. Dlatego wszystkie krzaki F1 będą jednolite/identyczne z regularnymi liśćmi i czerwonym kolorem. Natomiast nie wiem, jaki będzie kształt owocu, bo u jednego i drugiego z rodziców są podłużne, ale nie wiem, czy ten sam gen wchodzi w grę w obu przypadkach czy dwa róźne. Więc nie wykluczam, że owoce mogą być idealnie okrągłe. Natomiast w F2 nastąpi rozszczepienie, i recesywne cechy jak ziemniaczane liście i ciemny/przydymiony kolor (w tym wypadku brązowawy) pojawią się w jednej czwartej wypadków (nie muszą być te same). W pokoleniu F1 właściwie starczy jedna roślina, ale decysja oczywiście należy do Ciebie, Jolu. Po prostu uprawiaj tyle, żebyś mogła komfortowo i bezpiecznie uzyzkać nasiona (powinno być dużo).
pozdrawiam, Gunnar
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: moje krzyżówki

Post »

Zaciekawił mnie ten temat :D Czy może podasz mi stronę gdzie mogłabym przeczytać jak zapylać pomidorki w celu zrobienia krzyżówki. Czy pyłek nanosić pędzelkiem ? Czy na każdy kwiatek? Pobawiłabym się w krzyżówki ale nie jestem pewna jak to zrobić a jak robić to dokładnie
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2116
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: moje krzyżówki

Post »

Parę słów dla rozwiania wątpliwości co do efektów krzyżówek.

Odmiana (linia) ustalona x odmiana (linia) ustalona = jednakowe potomstwo w pokoleniu F1
Odmiana (linia) ustalona x odmiana (linia) nieustalona = różne potomstwo w pokoleniu F1, ale rośliny nie różnią się w dużym stopniu
Odmiana (linia) nieustalona x odmiana (linia) nieustalona = różne potomstwo w pokoleniu F1. Rośliny różnią się w dużym stopniu między sobą.

Z każdej z tych kombinacji kwiaty pomidora F1 możemy od razu zapylić kolejną odmianą. Tak czasem robią zawodowi hodowcy, dla otrzymania na skróty pożądanej puli genowej. Dopiero potem ustala się z tego wybrane cechy. My nie mamy możliwości przebierania uzyskanego materiału już na etapie siewek, więc potem rosną bardzo różne pomidory. Czasem niektóre są tak beznadziejne, że trzeba je wyrywać. Zawsze jednak trafiają się rarytasy, dla których warto trochę się pomęczyć. Nie wszystko co najlepsze uda się potem ustalić, ale nawet przy małej ilości roślin można ,,trafić'' na dobrą nową odmianę.

Największe zróżnicowanie roślin występuje w pokoleniach F2 i F 3. Potem różnorodność jest coraz mniejsza. W tych pierwszych dwóch pokoleniach dobrze jest mieć jak najwięcej roślin, ale jak nie ma możliwości, to trzeba liczyć na łut szczęścia. Z niektórych krzyżówek wysiewałam tylko po jednej roślinie i czasem akurat dobrze trafiałam. Kilkanaście sztuk daje już dość duży repertuar cech. Najciekawsze jest krzyżowanie pomidorów odległych genetycznie (różniących się wyraźnie kształtem, kolorem lub wielkością).

W hodowli ważne też jest krzyżowanie wsteczne. Jeśli jakaś odmiana ma cechę na której nam zależy, to krzyżujemy ją z inną odmianą więcej niż jeden raz. Np. Jeśli mamy krzyżówkę (A x B) F1, to od razu pokolenie F1 zapylamy drugi raz np odmianą A. Mamy wtedy krzyżówkę (A x B) F1 x A . Jeśli kogoś wkurza np. gruba skórka u pysznej odmiany, to może ją przekrzyżować dwa razy pod rząd odmianą o cienkiej skórce.
Dla amatorskiej hodowli nie musimy znać wszystkich zależności pomiędzy genami. I tak potem wyjdą w praniu.

W nowym roku życzę samych pomidorowych rarytasów. kozula
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: moje krzyżówki

Post »

:wit

Do Gunnara
Zginęły mi nasiona tej ostatniej krzyżówki :cry: :cry:

Kozula dzięki za fajne wyjaśnienia i ciepła słowa do krzyżówkowiczów :D
Jestem niesamowicie ciekawa co też mi to powyrasta z tych krzyżówek.
Okropnie mi szkoda zagubionych nasionek z tej ostatniej krzyżówki,
bo one są właśnie takie dość odległe, Black Pear i Jersey -.

Będę miała nauczkę ;:223
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moje krzyżówki

Post »

Aniu, dziękujemy za wyjaśnienia.
Jokaer, odtworzysz tą krzyżówkę w sezonie.
Pewnie sporo zupełnie nowych, przy okazji, też powstanie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”