Stosowanie cukrów w uprawie roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
ogrodnik2012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 sie 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Stosowanie cukrów w uprawie roślin

Post »

Witam. Chciałbym się dowiedzieć, czy rośliny pobierają cukry przez korzenie? Słyszałem o podlewaniu ich roztworem wody z miodem, ale nikt nie potrafi zweryfikować, czy te cukry są pobierane, czy jakieś inne - pozostałe składniki. Pytam, ponieważ mam strasznie mało słońca w ogródku i rośliny bardzo powoli rosną. Chciałbym im jakoś pomóc uzupełniając im braki produktów fotosyntezy (cukrów), aby wyciągnęły się do góry. Bardzo zależy mi na odpowiedzi.
Pozdrawiam.
ogrodnik2012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 sie 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pobieranie cukrów przez korzenie

Post »

Już sobie poradziłem, ale na wypadek, gdyby kogoś również nutrowało to zagadnienie, odpowiedź brzmi tak - rośliny pobierają cukry proste przez system korzeniowy. Brzmi ciekawie, gdyż podlewanie roślin wodą z miodem może w jakimś stopniu przyśpieszyć wzrost roślin rosnących w cieniu. Jutro podleje w ten sposób mój chmiel i zobaczymy w jakim stopniu to działa.

a tu linki do źródeł:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22041897 (publikacja naukowa)
http://www.biology-online.org/biology-f ... 10736.html
http://answers.yahoo.com/question/index ... 225AAsmjAs

Pozdrawiam.
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: pobieranie cukrów przez korzenie

Post »

Miód to jest drogi, może zwykła glukoza ze sklepu się sprawdzi? I wyeliminowałoby w teście potencjalne działanie innych składników miodu.
Przejrzałam te linki i nie znalazłam żadnych powodów do twierdzenia, że rośliny będą lepiej rosły, raczej wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: pobieranie cukrów przez korzenie

Post »

Żaden cukier niestety nie zastąpi słońca :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
ogrodnik2012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 sie 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pobieranie cukrów przez korzenie

Post »

Mam 3 chmiele japońskie w ogrodzie. Jednemu lałem roztwór wody z miodem i nieznacznie przyspieszył wzrost. Także on jako jedyny z całej trójki trzech zaczął już kwitnąć. Powiem, że fajerwerków o jakich marzyłem, nie ma, ale na pewno w jakimś stopniu to przyspiesza wzrost, bo 3 chmiele były kiełkowane w tym samym dniu i rosły niemalże identycznie. Ten któremu lałem wodę z miodem teraz jest troszkę bardziej rozrośnięty od swoich braci. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego nasłonecznienia, ale w jakimś małym stopniu można dostarczyć roślinom cukry trochę im pomóc i z tego powodu jestem zadowolony :)
Pozdrawiam.
Wwojtek48
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 lis 2012, o 02:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pobieranie cukrów przez korzenie

Post »

Z Wikipedii:

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie i uprawach i winorośli.

Agronomowie ze stacji doświadczalnej mieszają wodę słoną z doprowadzaną wodociągiem wodą słodką, dobierając odpowiednie proporcje do hodowli winogron. W ten sposób hodowane winorośla rodzą więcej owoców, które charakteryzują się cieńką skórką i wyższą zawartością cukru. Podobną metodę podlewania stosuje się w uprawach pomidorów[1].

Winnica?. Czerwiec 2004, 2004. Mark Warren - dyrektor. Carnegie, Australia: The David Press. PP 328874/00009 (pol.).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”