Lilie - uprawa - cz.3

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Cebulkę , o której wspomniałam kupiłam w sklepie ogrodnicym. Na pudełku z ceulkami było zdjęcie białej lilii trąbkowej z opisem "Regale". Po rozpakowaniu cebulka wyglądał zdrowo więc wsadziłam ja do ziemi ale po obejrzeniu zdjęć tej lilii w internecie postanowiłam jeszcze kilka dokupić w tym samym sklepie. Niestety były dwie ostatnie cebulki i te były różowe, dlatego zastanawiałam się czy kupiłam to co chciałam. Pani zapewniała,że to są białe. Na woreczku nie było żadnej naklejki ani opisu. Ciekawe czy zakwitną białe (o ile zakwitną):)
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Z tymi cebulkami kupowanymi w sklepach to nigdy nie wiadomo co wyrośnie. Już kilka razy kupowałam tulipany Queen of Night i zawsze jest inny kolor, ale mam nadzieję, że w końcu trafię. :D
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Drogie Panie, :D cebule lilii, zwłaszcza białe cebule, pod wpływem światła się utleniają i zmieniają kolor na różowy. Ciemne cebule oriepetów potrafią się zrobić prawie buraczkowe. To zawsze oznaka, że zbyt długo leżały na "powietrzu", nie zabezpieczone. Po kolorze cebuli nie sposób rozpoznać koloru kwiatu. :D
Co do kiełkowania lilii, to nawet wcześnie kopane czyli w sierpniu potrafią jeszcze wystartować przed zimą jak jest dostatecznie ciepło. (A tak mnie niektórzy popędzali do wysyłania przesyłek :;230 ).
Jeżeli już się zdarzy, że lilia wystartuje, to ja wykopuję i obcinam te pędy. Po co ma się zmarnować cebula. Lilia na drugi sezon i tak wypuści łodygę np. drugą z boku lub się podzieli i zakwitnie w następnym.
Może bardziej doświadczeni wypowiedzą się na ten temat? Może jest inny sposób? Choć wydaje mi się, że w poprzednich latach nie było takich anomalii, że lilie wychodziły jesienią (oprócz oczywiście Candidum).
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Wykopane parę tygodni temu cebulki (miałam remont elewacji i dewastację rabaty) wypuściły zielone kiełki ;:223 Wysiąć je? Ratunku!!! To moje ukochane lilie św Antoniego i nie chciałabym ich stracić.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Ewa58
100p
100p
Posty: 104
Od: 3 kwie 2012, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. małopolskie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

To normalne u tej lilii, jesienią wyrastają jej liście. Nic nie przycinać.
Proponuję cebule posadzić do doniczek 15 cm, tak by części zielone listków znalazły się nad ziemią. Najlepiej po jednej cebuli na doniczkę, a następnie doniczki wsadzić do ziemi w ogrodzie po górną krawędź. Tuż przed mrozami lekko okryć. Wiosną gdy ruszy wegetacja wysadzić na stałe miejsce.
Pozdrawiam Ewa i Władek
Nasze fotki
Kwiaty 2012
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Renatko, Św. Antoniego, Św. Józefa ect. to właśnie candidum!! One powinny mieć już liście, a nie tylko kiełki. :D Ewa ma rację, nic nie rób. Posadź, ale płytko!!!! Je się sadzi 2-3 cm pod ziemią, może dlatego Twoje mają dopiero kiełki? Głęboko sadziłaś?
Będzie dobrze. :wink:
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Nie wiem nic na temat lilii, oprócz tego, że są piękne i trzeba cebule sadzić jesienią. No i tak właśnie zrobiłam. Mniej więcej miesiąc temu kupiłam kilkanaście i wsadziłam do ziemi. Sprzedawca uprzedził, że wypuszczą pędy jeszcze jesienią i powiedział, że w listopadzie trzeba rozgarnąć ziemię, uciąć pęd i zasypać ponownie ziemią. W tej chwili lilie (i wszystkie irysy :roll: ) mają kilkunastocentymetrowe pędy nad ziemią. Co mam zrobić??? :?
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
Ewa58
100p
100p
Posty: 104
Od: 3 kwie 2012, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. małopolskie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

kania pisze:Co mam zrobić??? :?
Przed mrozami tylko przykryć kilkucentymetrową warstwą kory. Z całą pewnością nie rozgrzebywać ziemi. Wiosna zaschnięte pędy możesz usunąć.
Pozdrawiam Ewa i Władek
Nasze fotki
Kwiaty 2012
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Kania. Musisz wyciąć rosnące pędy. Lilia "zużywa" łuski swojej cebuli na wzrost pędu do momentu pojawienia się korzeni pędowych (później zresztą też, aż do kwitnienia ).Często przesadzam kwitnące lilie, mają nierzadko po kilka łusek u nasady pędu. Nie ma potrzeby, dodatkowo, osłabiać cebulę. Sprzedawca miał rację. Utnij, delikatnie, pęd przy cebuli lub tuż przy ziemi. Pewnie nie zakwitnie w przyszłym roku lub będzie kwitła mizernie ale do końca nie wiadomo.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Dziękuję za rady :D . Czyli nie ma co się nastawiać na kwiaty z tych cebul w najbliższe lato? :( Dlaczego poleca się sadzenie jesienne lilii? :shock: Czy w takim razie lepiej sadzić je wiosną, bo rozumiem, że jeżeli chcę mieć kwiaty latem, to powinnam kupić lilie na wiosnę i wtedy je wsadzić do ziemi?
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Kania a może sama poeksperymentuj, część pędów obetnij a część nie.

Uważam, że nie należy zbytnio ingerować w życie rośliny. Miliony lat przetrwały bez naszej pomocy, wiec i teraz dadzą sobie radę. Można jedynie pomóc, lekko okrywając po przymrozkach.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Wykop jedną (lub kilka) z pędem i wsadź do doniczki. Głębokość- 3 wys.cebuli. Postaw w ciepłym, jasnym pomieszczeniu. Na Święta zakwitnie. ;:oj
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Na które?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”