Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Tak wygląda wiosną moje poletko reprodukcyjne hiacyntów:

Obrazek
Obrazek

Jakieś 100 cebulek na różnym etapie rozwoju :D
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Witam!
Chciałam prosić Was o poradę, a mianowicie czy zakupione teraz cebulki tulipanów mam teraz posadzić do ziemi czy jeszcze poczekać? Za odpowiedź z góry dziękuję justyna
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Po prostu niesamowite! Jakim cudem cebulki zdążyły się w ciągu dwóch tygodni ukorzenić i wydać pędy nie jestem w stanie zrozumieć :idea:
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja też czegoś takiego nie widziałam. :shock: ale cuda się zdarzają. :lol:
;:54 Na opakowaniach od tulipanów jest tak często napisane gdyż pochodzą one z Holandii a tam jest inny klimat. Szczęście, że ta zima była łagodna to jest szansa ,że zakwitną. Pamiętaj na przyszłość, że najlepszym terminem sadzenia cebulowych jak nie wiesz kiedy je się sadzi jest wrzesień. /kwitnących wiosną/. Wyjątkiem są narcyzy, które sadzi się w sierpniu i irysy cebulowe, które sadzi się jak najpóźniej - najlepiej w listopadzie. Tulipany można sadzić przez wrzesień i październik. Jeśli nie wiesz jaki dać nawóz to kup "do cebulowych' i jeśli nie były na wosnę nawiezione podsyp natychmiast. Mogą być inne tańsze nawozy - w ogrodniczym sklepie w Al.Krakowskiej Ci doradzą. Al. Krakowska róg Krakowiaków - PNOS Ożarów. Życzę powodzenia w uprawach. :lol:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
stasia50
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lip 2007, o 12:10

Marne tulipany.

Post »

Jestem "ogrodniczką" już trochę lat, ale nigdy mnie coś takiego nie spotkało. Miałam posadzone tulipany na jednej rabatce od dwóch lat - piękne różne /gromadziłam je jakiś czas/. W ubiegłym roku zakwitły koncertowo. W tym roku katastrofa - bardzo dużo nie wyszło w ogóle tylko same liście a te które wyszły niemal wszystkie są zdechłe : pąki zasuszone albo takie parchate, zapleśnione. Co to może być?. Czy możliwe jest że mój kotek je tak załatwił? Będę wdzięczna za radę. Pozdr.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Marne tulipany.

Post »

stasia50 pisze:Jestem "ogrodniczką" już trochę lat, ale nigdy mnie coś takiego nie spotkało. Miałam posadzone tulipany na jednej rabatce od dwóch lat - piękne różne /gromadziłam je jakiś czas/. W ubiegłym roku zakwitły koncertowo. W tym roku katastrofa - bardzo dużo nie wyszło w ogóle tylko same liście a te które wyszły niemal wszystkie są zdechłe : pąki zasuszone albo takie parchate, zapleśnione. Co to może być?. Czy możliwe jest że mój kotek je tak załatwił? Będę wdzięczna za radę. Pozdr.
Widzę dwie przyczyne takiego stanu:

po pierwsze - błąd w sztuce polegający na nie wykopaniu cebulek po dwóch latach uprawy w tym samym miejscu. Cebule drobnieją z braku miejsca do wzrostu;

po drugie - ciepła zima sprzyjała rozwojowi chorób grzybowych, takich jak szara pleśń i rizoctonia.

W moim ogrodzie tulipany też są zaatakowane przez te choroby. W przypadku jednej z odmian, na posadzone 35 cebul zakwitły dwie rośliny. ;:98
Mietek.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Niektórzy z Was na pewno widzieli ile cebulek przybyszowych posadziłem w ogrodzie. Kiedy tydzień temu byłem na wsi zobaczyłem ze połowa została zjedzona przez nornice - całe korytarze w ziemi :(
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

W ubiegłym roku nornice zeżarły mi większość tulipanów,to było bardzo smutne i wszystkim współczuję serdecznie,ale dostałam od córci 100 szt.i iiiiiiiii wszystkie zakwitły.Policzyłam.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

U mnie też nornice zrobiły spustoszenia ;:13 ;:99 ale na szczęście wiele roślin ocalało.A tak swoją drogą to zastanawiam się jak to jest z tymi roślinami "odstraszającymi" czy
" zniechęcającymi "nornice :czy rzeczywiście to dziła? :?:
Serdecznie pozdrawiam Danuta
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Mam pytanie czy jak przekwitną tulipany to obcina się uschnięty kwiat jak w przypadku żonkili?
Awatar użytkownika
eowinka
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 sie 2007, o 15:02
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Post »

justi28 pisze:Mam pytanie czy jak przekwitną tulipany to obcina się uschnięty kwiat jak w przypadku żonkili?
Dokładnie tak, najlepiej go ręcznie oberwać, kiedy dopuści się do zawiązania nasion osłabia to bardzo cebulę.
Pozdrawiam serdecznie
Ilona
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Ja obłamuję już zwiędłe kwiaty
Serdecznie pozdrawiam Danuta
onail
50p
50p
Posty: 78
Od: 27 lip 2007, o 11:23
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja też obłamuję, kiedy przekwitają i opadną liście. Mam nadzieję, że cebule będą dorodne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”