Ślimaki żerujące na korzeniach orchidei

inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Ślimaki żerujące na korzeniach orchidei

Post »

Mam problem z orchideą. Kupilam ja siostrze w pażdzierniku, nie zwróciłyśmy uwagi na jej korzenie, a teraz okazalo się, że maleńkie ślimaczki zjadly prawie cały system korzeniowy. Zrobily z niego próchno. Da się coś z tym zrobić? Cóż to za okropne pasożyty?!
Inka
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Inko na forym!
Może od początku... Jakiego masz storczyka?
Czy masz możliwość pokazania nam na fotce korzeni i całej rośliny?
Prawdopodobnie będziesz musiała przesadzić storczyka i przy okazji zrobić dokładny przegląd korzeni i oczyścić je ze ślimaków!
Jeśli część systemu korzeniowego jest jeszcze zielona i jędrna (zakładam, że chodzi o phalenopsisa), to jest szansa na odratowanie ;-)
Głowa do góry!!
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

Myśle że stan korzeni jest zły, bardzo! Oczyściłam je ze ślimaków. Niestety korzenie wylądają jak spróchniałe. Obrazek Obrazek
Inka
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

Dziękuje za odpowiedź.
Niestety nie znam się na storczykach, wiem że drugi który jest w mojej maleńkiej hodowli to wlaśnie phenelopis. Ale tego nazwy nie znam. :oops: Gdy wyjęłam storczyk to wokół korzenia było wlaśnie coś jak trocinki z korzeni. :cry:


P.S. mam możliwość pisania polskich znaków, jednak nie jestem do ich używania przyzwyczajona :oops:

:cry:
Inka
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ineczko
Korzenie nie są w najgorszym stanie!! ufff...
Myślę, że nic się nie stanie jeśli storczyk pomieszka sobie do jutra bez doniczki, natomiast jutro poszukaj po kwiaciarniach kory do storczyków, lub jeśli masz możliwość przygotuj własną.
Nie jestem pewna co do nazwy:( może to być ONCIDIUM ale korzenie wydają mi się zbyt masywne, mój ma delikatniejsze i bulwy też inne (podobne) - z nazwaniem zaczekajmy na Jovankę!!
(BAJKĄ by było gdybyś miała juz wcześniej przygotowaną korę... ale trudno... nic się nie stanie przez jeden dzień)
Dla pewności zrób jeszcze dokłady przegląd korzeni!
Proszę przeczytaj wątek o przesadzaniu storczyków - teraz Ci się przyda ;-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1947

Kiedyś miałam podobny problem, zerknij do http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=2695

Storczykowe pozdrówki!!

p.s. DZIĘKI za dobre chęci i polskie znaki!!
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

Dziękuję za pomoc. Postaram się zastosować wszystkie wskazówki. A tymczsem biorę się za studiowanie stron które od Ciebie "dostalam". :lol: Super że znalazłam tą stronę, naprawde nie miałam pojęcia że dostanę taką szybką odpowiedź i ratunek dla mojego biednego storczyka.
P.S. Kocham kwiaty, ale chyba nie jestem zbyt odpowiednią osobą by sie nimi zajmować :cry:
Inka
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

zrobiłyśmy z siostrą sesję zdjęciową korzonkom, tutaj troszkę lepiej je widać. Obciełyśmy puste pędy i okazało się (chyba) ze jednak nie jest tak źle. Ze zdjęć kwiatów (z linku) wydaje nam się że to może być oncidium.
Inka
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

zdjęcia Obrazek Obrazek Obrazek
Inka
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
Inka
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ineczko... a zasypałas ranki po cięciach węglem drzewnym lub cynamonem?
Nie wiedziałam, że będziesz coś obcinać :( ale NIC - trudno... Przy swoim Oncidium też obcinałam :oops:
Te korzenie są takie świecące bo są mokre?
Teraz posadz storczyka do mieszanki z kory i nie podlewaj przez około 2 tygodnie.
Storczykowi nic się nie stanie przez ten okres czasu!
Przy swoim Oncidku zauważyłam,że mniejsze podlewanie spowodowało szybszy przyrost korzeni (zdrowych i pięknych).
Jeśli masz Oncidium (tak jak nam się obu wydaje) to muszę Ci powiedzieć , że bulwy Twojego storczyka są dużo ładniejsze niż bulwy mojego - czyli jest dobrze!!

Słoneczne pozdrówki!

p.s. jeśli jeszcze nie puszcza to już za chwilkę będzie wpuszczał nowe bulwy ;-) Dobrze jest w tym czasie nawozić storczyka... Masz nawóz specjalistyczny do orchideii?
Ale z nawozami poczekaj około 2 tygodnie... niech ranki po cięciach sie podgoją ;-)
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

Tak właśnie robię... niestety nie zasypałam ich cynamonem;( a korzonki rzeczywiście, święcą się gdyż są mokre... pozdrawiam i dziękuję!!! :)
Inka
inka_em
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2007, o 12:37
Lokalizacja: Osinki

Post »

Witam!!! Moja orchidea powoli odżywa. Wypuściła nowe korzonki, wprawdzie tylko jej część, dlatego też zastanawiem się czy nie oderwać części martwej już od tak długiego czasu??
Inka
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Ślimaki w storczykach.

Post »

Witam!
Czy ma Ktoś dobry /skutecznie zwalczający/ sposób na malutkie ślimaczki...
Z góry dzięki za radę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”