Cukinia,kabaczek uprawa,wymagania,choroby,szkodniki cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Cukinia - uprawa

Post »

elzunia70 pisze: tylko ukisić mi się nie udało czy możesz podpowiedzieć jaki masz patent,bo w occie niezbyt lubię
Normalnie kisilam jak ogorki, kopiata lyzka soli na litr wody, czosnek, koper, chrzan i po kilku dniach byla lekko ukiszona (tak jak ogorki malosolne. Czytalam tez, ze mozna przechowywac taka ukiszona przez zime, tylko trzeba spasteryzowac bo inaczej sie za mocno przekisi i bedzie niejadalna.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Alembik

Re: Cukinia - uprawa

Post »

A ja próbowałem ukisić patisony. Kompletny niewypał, wyszły obrzydliwe. Po pierwsze za słodkie, po drugie chyba zaczęły przechodzić fermentację alkoholową.
Kasencja

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja mam Soraya i Nefretete. Obie bardzo dobre, ale Nefretete jest bardzo plenna.

Na przyszły rok będzie jeszcze żółta Goldena ( już czeka kupiona :wink: )

Cukini nie kisiłam, ale kisiłam samą paprykę. Blee :D
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja w tym roku posiałam cukinię Astrę Polkę. Miałam 8 krzaczków, wszystkie owocowały i to obficie. Do tej pory jeszcze rosną ostatnie owoce. Zużywałam głównie do lecza i na placki. Mojej rodzinie pasowała/pasuje. Tak więc, ja polecić mogę ;)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cukinia - uprawa

Post »

nataliaada pisze:Ja w tym roku posiałam cukinię Astrę Polkę. Miałam 8 krzaczków, wszystkie owocowały i to obficie. Do tej pory jeszcze rosną ostatnie owoce. Zużywałam głównie do lecza i na placki. Mojej rodzinie pasowała/pasuje. Tak więc, ja polecić mogę ;)
Czy miałas równoczesnie inną odmianę aby porównać zbiory? :wink:
Moje Lajkoniki miały co najmniej dwa razy tyle owoców, co Astra Polka. Oba pochodza z nasion firmy Polan. W sezonie miałam przeciętnie jeden owoc wielkości dużego ogórka szklarniowego codziennie z Lajkonika, co drugi dzień z Astry.

Czy Twoja Astra Polka miała grubą czy cienką wartstwe pod skórką bez pestek? Jaka długa wyrastała?
Moja miała najwyżej 1cm warstwę pod skórką bez pestek i po wyrośnięciu do ok. 20-25cm robiła sie beczka. :roll:
Lajkonik potrafił urosnąć do 40-50cm i był smaczny (starałam sie zrywać młode, ale teraz specjalnie pozwoliłam im urosnąć, bo takie dłużej poleżą, a dalej mam w piwnicy małe zerwane wcześniej. ;:137
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Nie, nie miałam innej odmiany. Pierwszy raz siałam cukinię.
Nasiona miałam z Biedronki.
Nie wiem ile ogólnie było owoców, nie liczyłam, ale myślę, że od ok. kilku na pewno do kilkunastu z jednego krzaka. Krzaków było 8. Ogólnie rosły mi bardzo dobrze i dużo owoców miały. Rwaliśmy dość często, nieraz i 2 spore owoce naraz. Nieraz brało się młode, innym razem średnie a także maczugi wielkie ;) Kilka dużych rozdałam, trochę mi zgniło, gdy były intensywne deszcze i nie było za ciepło. Warstwy bez pestek moje miały dużo. Te młode a nawet średnie były prawie bezpestkowe, że wystarczyło tylko skórę obrać, a z maczug się pestki wycinało. Posadziłam je ciaśniej niż powinnam, na takim poletku niewiele większym od drzwi - rosły na styk. Plony dla mojej 4 osobowej rodziny były idealne. Nigdy cukinii nie brakowało. Ostatnie 3 małe sztuki urwałam w sobotę. Smak nam odpowiadał. Stąd mój zachwyt tą odmianą (dalej polecam :wink: )

Kiedyś dostałam od koleżanki cukinię żółtą i chyba taką w paski, to pamiętam, że ta żółta mi nie smakowała tak bardzo. Preferuję chyba te tradycyjne, zielone.

Chociaż w sumie, może się skuszę na inne odmiany ;), w nowym sezonie.
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja również zlikwidowałam wczoraj cukinię ale zamroziłam kilka sztuk ;:137 mniej bolesne będzie oczekiwanie na nowe.
Aśka
Alembik

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Serio? Mi się bardzo szybko znudziły w trakcie sezonu. Dodam, że odmiany wczesne, te z ciemną skórą mają tendencje do gnicia u szczytu, deformują się i gorzknieją. O ile się nie mylę ta gorzkniejąca odmiana to astra. Za to ta pasiasta jest bardzo plenna ale ma nieregularne owoce. Obydwie cukinie są bardzo smaczne, ale z tej ciemnej te nieregularne trzeba było wyrzucić. Ale przynajmniej była wczesna. Najlepiej kupić dwie odmiany tą ciemną wczesną i pasiastą. A ja chyba za rok poszukam tej Nefretete.
Kasencja

Re: Cukinia - uprawa

Post »

No ja też zamroziłam, chyba nawet za dużo :wink: . No ale to nie to samo co świeża.

Tą pasiastą miała moja teściowa, ale nie próbowałam.
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Mroziłaś surową czy z blanszowaną?
Aśka
Kasencja

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Surową - młodziutką pokrojoną w plastry i trochę większą w prostokąty na niby kotlety :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Kasencjo, parę dni temu kupiłam odmianę Soraya, niestety w woreczku foliowym bo w sklepie rozważyli z dużego opakowania na małe porcje. Czy Soraya jest paskowana (tak powiedziała sprzedawczyni)? W opisie który znalazłam w internecie jest , że jest ciemnozielona. Jak bardzo się rozrasta/krzewi? Plenna czy raczej taka sobie? W woreczku jest 49 nasionek, to sporo i podzieliłam się z sąsiadką. Wprawdzie zarzekałam się, że cukini już sadzić nie będę, bo trafiła mi się jakaś odmiana "samiec"-tylko 3 owoce wyrosły, za to mnóstwo męskich kwiatów. Noooo, ale wszyscy bardzo lubią leczo..... więc się skusiłam.
Pozdrawiam! Gienia.
Kasencja

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Soraya jest ciemnozielona, słabo rozkrzewiająca się. W tamtym roku miałam tylko ją - 4 krzaki i podbierałam jeszcze teściowej ;:224 .
U mnie rosła, nie wiem jak to napisać... na jeden pęd 8-) ? Ale za to jest smaczna i taka idealna :wink: .

A Nefretete rozdawałam na prawo i lewo :D . I tez jest smaczna.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”