małe oczko bez pomp i filtrów

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

małe oczko bez pomp i filtrów

Post »

Mam pytanie dotyczące oczka wodnego. Aby je zadać muszę zrobić wstęp.
Jesienią staliśmy się właścicielami sporej działki. Przed laty zdbana przez ostanie 3 nawet 4 lata zaniedbana. Spod wysokiej trawy wydobywaliśmy grządki , krzewy i maleńkie oczko wodne właśnie.Plastikowa czarna ?wytłoczka?. Jeśli uda mi się dodać fotografie (będę robiła to po raz pierwszy) łatwiej będzie zrozumieć o czym mowa.
Oczko było tak ukryte wśród zieleni , że dopiero krasnal pilnujący go zwrócił naszą uwagę na to miejsce. W oczku były glony , liście ale woda na swój sposób czysta. Nie miała żadnego zapachu.
Po wycięciu gałęzi postanowiłam wybrać wodę. Opróżniłam cały basenik ,wymyłam.
Następnego dnia zastałam na dnie bezradne żaby. Nie mogły się wydostać. Zrobiłam im pochylnię z desek. Parę deszczowych dni oraz spadające liście i w ciągu dwóch tygodni w baseniku zrobiła się śmierdząca gnojówka.
Oczyściłam basenik ponownie i szczelnie przykryłam do wiosny.

A moje pytanie brzmi : jak mam postąpić na wiosnę aby ?założyć? oczko bez pom , filtrów itp. ?Jeśli przez parę lat wytworzyła się w tej wodzie ( bez pomocy z zewnątrz) swoista równowaga tzn. że jest to możliwe.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: małe oczko bez pomp i filtrów

Post »

Chyba niepotrzebnie wybrałaś wodę i wymyłaś basenik. Trzeba było wywalić glony :twisted: i po sprawie, ale ja jestem laik, poczekaj na podpowiedź Pawła.
Pozdrawiam. Gosia
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: małe oczko bez pomp i filtrów

Post »

Chyba niepotrzebnie , teraz na to wygląda ale wylałam niestety.
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: małe oczko bez pomp i filtrów

Post »

Jak w zeszłym roku napełniałam wodą, z mojej studni, nowe oczko, dolałam kilka wiader wody z starego oczka leśnego. Tak radzili fachowcy. To nie musi być oczko leśne.
Pozdrawiam. Gosia
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: małe oczko bez pomp i filtrów

Post »

Teraz poczekaj do wiosny, zalej oczko świerzą wodą, odczekaj ok 1,5 do 2 tygodni i posadź w oczku rośliny wodne np.taki zestaw - http://www.hydroflora.com.pl/index.php/ ... flyer.html ). Dokupił bym jescze kilka roślin pływających takich jak: Pistia stratiotes (Pistia, Topian), Limnobium spongia (Limnobium gąbczaste), Salvinia natans (Salwinia pływająca). Rośliny posadź w ażurowych pojemnikach w substracie z pisaku i gliny w stosunku 2:1, dla grzybienia można dodać do substratu 0,5 części kompostu z ziemi darniowej. A rośliny pływające wrzuć po prostu do oczka. I ...czekaj na efekty.
To że na początku woda się zazieleni, to normalny objaw, zanim rośliny nie zaczną na dobre wegetacji, może się to powtarzać, lecz nie przejmuj się tym wcale. Najlepiej jest w tym czasie zapomnieć o oczku.
Tylko muszę Cie zmartwić, w takim oczku nie można trzymać ryb przez cały rok, zimy nie przeżyją, takie oczko może zamarznąć do dna bo ma coś ok 60 cm głębokości. Podobnie ma się sprawa z roślinami pływającymi, są one traktowane jako rośliny jednoroczne, sezonowe. Co roku wiosną kupuje się nowe.
Aby takie oczko nie zamarzło zimą, można je przykryć szczelnie, drewnianą konstrukcją pokrytą folią, tak aby się śnieg nie zbierał na folii, czyli konstrukcja w formie dwu spadowego daszku, a do wnętrza włożyć jedną lub dwie mocne, zatapialne grzałki awaryjne np. 350W - http://www.sklep.videozoo.pl/product_in ... ts_id=2592

Ale najlepszym wyjściem było by zrobienie nowego, większego i głębszego oczka z prawdziwego zdarzenia na EPDM, a tę formę wykorzystać jako filtr roślinny do niego obsadzony roślinami strefy bagiennej i płytkiej, połączonego z nowym oczkiem strumykiem.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: małe oczko bez pomp i filtrów

Post »

Bardzo serdecznie dziękuję za instrukcję.
O większym oczku pomyślę jak zdobęde doświadczenie na mniejszym.W tym małym nie zamierzam hodowac ryb.
Życzę Dosiego Roku 2012.
P.
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: małe oczko bez pomp i filtrów

Post »

ja też właśnie zaczynam przygodę z oczkiem wodnym a jeżeli w tym oczku nie ma być ryb to może działać bez filtra tylko bez ryb będzie pełno komarców w wodzie no chyba że bedzie ruch wody
ps jeżeli masz akwarium to komarcami sobie rybki skarmiaj :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”