Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

2500 lm, to słabe światło? Widać, że nie masz doświadczenia w doświetlaniu... Takie natężenie lumenów, w bliższej odległości może nawet przypalić liście roślin, które preferują światło rozproszone.
Optymalna odległość przy tej żarówce to około 20 - 40 cm.


Nie rozumiesz istoty doświetlania jeśli chodzi o dobór roślin.

W przypadku roślin wybitnie słońcolubnych, takie doświetlanie będzie niewystarczające.
Co innego jest w przypadku roślin tropikalnych preferujące światło rozproszone. Takie światło zdaje egzamin.

Radzę Ci jeszcze raz dokładnie poczytać co napisałem wcześniej.

Doświetlam rośliny od kilkunastu lat..., więc sorry ale uważam że mam wystarczającą wiedzę w temacie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sie 2023, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dlatego właśnie pytam. Piszesz, że za słabe i daleeekie od słońca i praktycznie jak oświetlenie tylko, a później, że je przypalę jak będzie bliżej niż 20 cm.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czy Ty rozumiesz co do Ciebie piszę? 🤦‍♂

Rozróżniasz rośliny rosnące na terenach półpustynnych gdzie operuje bezpośrednie ostre słońce od roślin rosnących w lasach tropikalnych, gdzie w ich głębi dociera tylko rozproszone światło?

Chyba logiczne będzie, że te pierwsze potrzebują silnego światła, bezpośredniego słońca do rozwoju, więc lampa jego nie zastąpi.
Inaczej jest w przypadku roślin tropikalnych, które rosną w słabszym świetle więc taka żarówka LED wystarczy, ale jak dasz ją parę cm od liści to może je popalić...

Teraz zrozumiałeś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sie 2023, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja pisałem o roślinach słońcolubnych, więc.. dlatego nie rozumiem czym mam je przypalić, jeśli będzie niżej niż 20 cm, skoro piszesz, że i tak to jest mocno słabe światło i nie zastąpi.

A ty mi o wystarczalności i tropikalnych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Żadną lampą nie doświetlisz efektywnie sukulentów typu Aloesy. W ich przypadku nie ma znaczenia odległość lampy od rośliny. Po prostu lampa jest za słaba.

Popalić za to możesz rośliny tropikalne, które rosnąć najczęściej w lasach, a tym samym nie są przyzwyczajone do ostrego słońca. I wtedy nawet taka żarówka może popalić liście, jak lampę umieścisz parę centymetrów nad rośliną.

Czy dalej nie rozumiesz? :shock:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja taką żarówką doświetlam sukulenty w odległości od 7 do 20 cm od żarówki. Jest to uzupełnienie światła słonecznego, którego w naszych warunkach jest często za mało. Nawet w sezonie letnim mamy znacząco mniej dni słonecznych niż tych bez słońca. Poparzeń od żarówki na moich sukulentach nie zauważyłam.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ok., tylko odpowiedz na pytanie jak taka żarówka z taką ilością luksów ma uzupełnić ilość luksów, które daje słońce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

W pochmurny dzień bez słońca lepsza taka ilość luksów niż zerowa ilość luksów (lub bliska zeru). Dzięki temu sukulenty u mnie ładnie się wybarwiają i nie wyciągają się.
Słońce daje przykładowo X luksów, żarówka daje Y luksów, więc roślina otrzymuje X+Y luksów. Nie wiem, czego tu nie rozumiesz.
Dla przykładu wybrana przeze mnie roślina otrzymuje teraz bez doświetlenia 5313 luksów, natomiast z doświetleniem 42297 luksów. Według Ciebie nie ma żadnej różnicy?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

A jaka to żarówka daje Ci ponad 30 tysięcy luksów i czym to zmierzyłaś, porządnym luksometrem, czy jakąś aplikacją z telefonu?

Zgodzę się z tym, że doświetlanie daje stałe natężenie światła, ale w naturze też nie masz cały czas słońca i też mogą zdarzyć się pochmurne dni. Oczywiście ilość takich dni w roku będzie mniejsza niż w Polsce, jednak natężenie światła się zmienia.

Swoich większość sukulentów trzymam w sezonie na zewnątrz i nie narzekają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Mówimy o żarówce z postu Krzysiek999 z poprzedniej strony (11949122613).
Czyżby pomiar wykonany profesjonalnym luksometrem aż tak bardzo różnił się od pomiaru aplikacją na telefon? Te pomiary prawdopodobnie będą różnić się na którymś miejscu po przecinku. Jakie znaczenie mają tu setne albo tysięczne części jednostki skoro różnica pomiędzy wynikiem pomiaru bez doświetlenia a wynikiem pomiaru z doświetleniem jest widoczna na pierwszy rzut oka?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Wybacz, ale ta konkretna żarówka nie da aż tyle luksów. Tak się składa, że akurat takich używam i mierzyłem aplikacją i wychodzi mniej.
Co do narzędzia pomiaru, cóż aplikacja i telefon raczej nie będzie dawać prawidłowych wartości i nie będą to setne czy tysięczne części, tylko podejrzewam że dużo większe różnice.
Oczywiście nie mierzyłem jeszcze profesjonalnym luksometrem, ale będę chciał to w końcu zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adamos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 paź 2023, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Cześć, jako że dni stają się coraz krótsze chciałbym zacząć doświetlać swoje rośliny - głównie filodendrony. Mam do dyspozycji lampę kreślarska (taka ~80cm wysokości) z gwintem e27. Czytając to co pisaliście na forum myślałem nad żarówkami LED philipsa ~2500lm i 4000k lub 6500k barwy. Która z nich byłaby lepsza (zakładając że lampa znajdowałaby się w salonie) lub czy jest w ogóle sens doświetlania taką pojedynczą żarówką?
Dzięki za sugestie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Temperatura barwowa tak naprawdę nie ma większego znaczenia, chociaż przy takich zwykłych to lepiej używać takich w przedziale 4000K - 6500K.

Żarówka tą co podałeś może być. Pamiętaj że optymalna maksymalna odległość od roślin to około 0,5 metra. Jedna żarówka powinna wystarczyć na 3 - 4 mniejsze albo 2 - 3 średniej wielkości rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”