Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Kurcze za bardzo to mi nie na rękę, bo w tamtym roku też zakwitł na wiosnę i nie mogłam go przesadzić, a naprawdę już tego wymaga. No cóż najwyżej trzeba będzie go pozbawić kwiatków ;(
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Pola przesadzaj teraz. Niezależnie czy to pęd, czy keiki, na tym etapie jeszcze możesz przesadzić. Nie zaszkodzi zwłaszcza jeśli to keiki. Pęd może chwilowo stanąć z rozwojem, ale potem ruszy. Jeśli poczekasz, to nie przesadzisz go jeszcze długo.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Tylko jestem ciekawa czy da rade, bo ogólnie miałam go jeszcze odmłodzić to jest odciąć stary człon, bo korzenie w doniczce się już do niczego nie nadają i storczyk wystaje sporo ponad doniczke. Myślicie że da rade z paroma korzonkami?
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Storczyk da sobie radę, ale co w tym momencie zrobi z cosikami, nie wiem. Może zachowa, a może ususzy.
Tak w ogóle to mam wrażenie, że na drugim zdjęciu widać poniżej drugiego cosia.

Moja teściowa przesadziła kilka phalenopsis w momencie, kiedy pędy już były dość duże i do tego obcięła im połowę korzeni. Jak to zobaczyłam, aż za głowę się chwyciłam. Tymczasem storczyki świetnie sobie poradziły i bez problemu zakwitły.
Ja nie polecam takich manewrów, ale jak widać, może się to udać.
Sama musisz podjąć decyzję.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ogólnie tamte cosiki to już ma od dawna i nic się z nimi nie dzieje. Boje się że będzie miał za mało korzeni i nie da sobie rady. Kiedyś już jednego zabiłam bo przesadzałam w lutym. W wiosnę akurat jak przesadzałam to wszystkie zdrowo rosną. Ogólnie i tak widać, że jest wytrzymały bo praktycznie w doniczce same zgniłki a podłoże tak rozłożone że szkoda gadać dlatego chciałam go od razu odmłodzić.
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

:wit Storczyk już od 2 tygodni przesadzony. Wypuszcza nowego korzonka, chyba to dobra oznaka. A cosik nadal jest cosikiem tylko, że większym i nadal rośnie w dół co mnie irytuje.
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Złośliwość tych storczyków nie zna granic! Dziad jeden :wink:

Da sobie radę i jeszcze coś z tego cosika wykombinuje. Pacjent będzie żył. Teraz jest najlepszy moment na przesadzanie storczyków, kiedy wychodzą z fazy uśpienia. Gorzej, jeśli akurat kwitną. Ja też muszę w tym roku wiele moich phalaenopsis przesadzić, ale muszę poczekać. Wszystkie kwitną.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

:wit To jednak rośnie keiki. Tylko taki mały ma problem, rośnie nadal w korę. I tu pytanie: da radę urosnąć? Mamusia flaczeje ;/ co z tym zrobić?
Pozdrawiam Paula
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam Was. Ok.miesiąc temu wsadziłam keiki do doniczki, ale coś jest z nimi nie tak. Wcale nie rosną, liście zaczynają tracić jędrność.
Obrazek

W drugim jeden z korzeni staje się miękki


Obrazek
Proszę, powiedzcie, czy je podlewam za mocno czy za słabo.
Dziękuję z góry
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Za szybko oddzieliłaś je od mamusi :|
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Ewelina7
200p
200p
Posty: 411
Od: 28 mar 2012, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Spróbuj może wsadzić je do semi-hydro. Często pomaga w nawet ciężkich przypadkach.
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dziękuję.

Nie wiem, co to jest semi hydro...

Za szybko wsadzone? Korzenie po kilka cm miały,. Ten mały trochę może faktycznie za szybko, bo tylko 1 korzeń.

Czy wiecie, dlaczego te korzenie robią się miękkie i puste? Zarówno w dorosłych storczykach, jak i młodych. Czy to przez podlewanie, tzn. czy gniją, czy przez wysuszenie?

Ja tych keiki ( 3 sztuki) nie podlewałam, ale co kilka dni zraszałam wierzchnią warstwę podłoża.

Zobaczymy... ;:218
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Mogę się mylić, ale myślę, że je przesuszyłaś.
Mojego wątłego i sflaczałego storczyka potraktowałam podobnie jak autorka tego posta http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p2156956 z tematu "Reanimacja storczyka w kamieniach - żwirku" (czyli chyba semi-hydro). Tak samo postąpiłabym z Twoimi keikami.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”