Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

pamelka: znam ten wątek. I muszę przyznać, że z posta na post Jego zdjęcia stają się coraz lepsze... Wiele bardzo mi się podoba. I mam świadomość, że na niektóre ujęcia nie mam szans! Ot, choćby na 54 stronie, zdjęcia roślin pokrytych szronem. U mnie średnia temperatura zimą wynosi +4 stopnie...
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

To prawda, fotki Leszka są cudne.
Oszronionych fotek jest wiele na forum, czasem zaskakująco pięknych ;:108
Za to przy Twoich temperaturach można zupełnie inne ujęcia cykać :uszy U nas zima daje niesety tylko możliwości śnieżnych lub czasem błotnych krajobrazów ;:224
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Niestety... Coś za coś... U mnie z kolei pada przynajmniej raz dziennie (tak jest zapisane w konstytucji ;) ). Dwa tygodnie bez deszczu skutkują ogłoszeniem klęski suszy... Błękitnego nieba jest u nas jak na lekarstwo...
Ale nie ukrywam, że zestaw roślin do fotografowania w warunkach naturalnych jest o wiele większy. Tu rosną oliwki, eukaliptusy, bambus, trawa pampasowa tworzy ogromne kępy, juki rosną przed domami i nie dość że wyrastają na kilka metrów - to jeszcze kwitną, a fuksje, w Polsce okrywane na zimę ciepłą kołderką, tworzą tu ogromne połacie dzikich zarośli. Już pojawiają się pierwsze kwiaty na ostroliściach i do maja całe tereny nieużytków będą pokryte żółtymi kwiatami. W grudniu zakwitną mahonie...
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito157 pisze: Już pojawiają się pierwsze kwiaty na ostroliściach i do maja całe tereny nieużytków będą pokryte żółtymi kwiatami. W grudniu zakwitną mahonie...
Te akurat miałam okazje podziwiać właśnie w maju, w Belfaście ;:224 Zastanawiałam się cóż to za połacie żółtych wzgórz ;:108
Powiem szczerze, że i tydzień, prawie :;230 , bez deszczu mi się trafił, ale to inna część kraju przecież :D
Jako miłośnicy wszystkich zielonych będziemy wdzięczni za fotki ... tych fuksji jestem ciekawa ;:224 Moje w garażu i zastanawiam się, czy dadzą radę przezimować ;:108
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Lekcja na zamówienie hogaty - czyli rzecz o filtrach polaryzacyjnych.

Hogata prosiła, żebym wyjaśnił o co chodzi z filtrami polaryzacyjnymi bo - jak twierdzi - ma czasem kłopoty z odblaskami.
Najpierw trochę teorii. światło (to powinniście pamiętać z lekcji fizyki w szkole podstawowej) ma naturę falową: rozchodzi się we wszystkich kierunkach falą mniej lub bardziej sinusoidalną. Jeśli światło oświetli błyszczącą powierzchnię, to - znów fizyka się kłania - odbije się od niej także we wszystkich kierunkach. A że jest to zjawisko niepożądane w fotografii, wymyślono filtry polaryzacyjne.
Jak działa taki filtr - potocznie zwany 'polarem'? Wyobraźmy sobie źródło światła. Zasłaniamy je poziomymi żaluzjami. Jeśli pokój, w którym przeprowadzimy eksperyment zadymimy wypalając paczkę Marlboro, zauważymy, że promienie światła wpadające przez żaluzję będą poziome. Możemy więc powiedzieć, że zostały spolaryzowane poziomo. Teraz przed poziomą żaluzję wstawiamy żaluzję pionową. I co się stanie? Promienie światła będą teraz wychodzić z punków teoretycznego przecięcia szczelin w żaluzjach. Tak właśnie - obrazowo mówiąc - działa polar.

Filtr polaryzacyjny - to dwa krążki szkła wmontowane w dwie oprawki, które można obracać względem siebie. Każdy z krążków przepuszcza światło tylko w jednym kierunku. Istnieją dwa rodzaje filtrów:
- filtr liniowy. Jest to najprostszy filtr polaryzacyjny. Wprawdzie skuteczniejszy niż kołowy, ale niewskazany do stosowania w aparatach cyfrowych, ponieważ wyniki pomiarów światła wpadającego przez obiektyw mogą być bardzo niepewne
- filtr kołowy

Co daje nam zastosowanie polara?
- wygasza refleksy światła na błyszczących powierzchniach
- przyciemnia niebo, chmury pozostawiając białe. Możemy mieć więc niebo w kolorze od jasno-błękitnego do granatowo-niebieskiego.

O czym należy wiedzieć?
- filtr polaryzacyjny zabiera trochę światła. Owo trochę - to 1-1,5 wartości przysłony. Warto o tym pamiętać - bo może się okazać, że nasz obiektyw jest po prostu za ciemny
- filtr polaryzacyjny musi być ostatnim filtrem nakręcanym na obiektyw - jeśli stosujemy także i inne filtry (np. UV)
- największy efekt uzyskuje się gdy słońce oświetla obiekt pod kątem ok. 90 stopni.

Poniżej - dwa zdjęcia: pierwsze bez filtra, drugie z filtrem polaryzacyjnym.

Obrazek

Obrazek

I na koniec pewna uwaga: wielu sądzi, że taki efekt, jak na zdjęciu poniżej, to odblaski, które można wygasić za pomocą filtra polaryzacyjnego. Niestety: nie są to odblaski, ale najzwyklejsze w świecie, 'chamskie' wręcz prześwietlenie. Żaden polar na to nie pomoże. A co pomoże i jak z tym walczyć - przy innej okazji.

Obrazek
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

pamelka pisze:Te akurat miałam okazje podziwiać właśnie w maju, w Belfaście ;:224 Zastanawiałam się cóż to za połacie żółtych wzgórz ;:108
Tak, to ostroliść. Są tego całe kilometry kwadratowe - byłaś to widziałaś. Kaktusy przy ostroliściach - to 'mały pikuś'. Krowa, która nieopatrznie próbowałaby przez to przejść, będzie wyglądała jak befsztyk tatarski. Tylko żółtko i cebulkę dodać, posolić, popieprzyć i... smacznego.
Okolice Belfastu i okolice Cork (w którym mieszkam) trochę się różnią. W Belfaście jest jednak nieco zimniej. Południe wyspy omywa ciepły Prąd Zatokowy (Golfsztrom) który bardzo ociepla klimat. Stąd oliwki i eukaliptusy...
A na zdjęcia fuksjowych zarośli będziesz musiała poczekać do lata - bo nie mam 'na stanie' takiego ujęcia.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Przypadkiem takie ostroliściowe zarośla weszły mi w kadr. Trochę tego jest na wzgórzach okalających Dromberg Circle Stone - kamienny krąg Dromberg. Ale zapewniam Was, że są miejsca, gdzie widać tylko żółty kolor... I tak od grudnia - do maja non stop...
Zdjęcie zostało zrobione w 18 kwietnia 2007 roku. Trawka w takim kolorze jest przez cały rok... :heja

Obrazek
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zanim ktoś kolejny weźmie przykład z hogaty i zażyczy sobie konkretny temat, zdradzę Wam pewien sekret...

Obrazek

Ładne te kropelki wody, prawda? Otóż nie są to kropelki wody, ale... gliceryny. Gliceryna ma to do siebie, że nie odparowuje i nie rozlewa się. Można więc fotografować długo i namiętnie... Te krople na płatkach były tak długo, aż tulipany zwiędły... Nie zauważyłem, żeby gliceryna miała jakiś szczególnie destrukcyjny wpływ na rośliny. ;:138
Dla oszczędnych - można zmieszać glicerynę z wodą w proporcjach 50/50.
Awatar użytkownika
hogata
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 maja 2010, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito157 pisze: - filtr polaryzacyjny musi być ostatnim filtrem nakręcanym na obiektyw - jeśli stosujemy także i inne filtry (np. UV)
Napisałeś o innych filtrach, ale dla pewności zapytam...
Czy mogę coś jeszcze innego na ten filtr założyć, chodzi mi tu o Raynox?

Pierwsze, co rzuca mi się w oczy - liście, są bardziej zielone :).
Dziękuję za opis.

PS Fajny pomysł z gliceryną :wink:.
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito!
Straciłem kilka godzin!! "nie pisz tak ciekawie" bo znowu stracę kilka godzin :)
Jednak to bardzo dziękuję za "wykład"
Czekam na więcej
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

hogata: oczywiście, że możesz stosować raynoxa równocześnie z polarem. Ale polar idzie na sam przód - czyli powinnaś kupić kołowy (circular) polar o średnicy 49 mm.
Tę zieleń zrobił sam filtr - nie podbijałem saturacji na tym zdjęciu.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

A może ktoś podsunąłby mi temat (tak jak to zrobiła hogata)? Nie wiem, które tematy Was interesują i z czym w fotografii mieliście problemy...
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

OK no to ja mam temat ;-)
Wspomniałeś coś o tym i mnie zaciekawiło jak sobie radzisz z kwiatkami ruszającymi się na wietrze (przy zdjęciach makro). Bo rozumiem, że to coś innego niż trzymanie kwiatka za łodygę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”